Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap
   Art

   Anıları Dev Kuklalarla Yaşayan Köy, Nagoro, Japonya

   Köyü terk edip gidenler gerçek boyutlu oyuncak bebekler olarak geri dönüyor.

   Köye Kendini Armağan Eden İki Çocuk

   Ayano, yalnızca yaşlı ve şuan köyde olmayan kimselerin kuklalarını yapmıyor. Bir okul dolusu öğrenci kuklası da Ayano’nun eseri. Hatta bu okuldaki sınıflardan birinin hikâyesi oldukça etkileyici. Bu sınıfta yalnızca iki öğrenci bulunuyor. Genç nüfus olmadığı için kapatılan okulun son iki öğrencisini temsil eden bu kuklalar, temsil ettikleri çocuklar tarafından, ev ekonomisi dersinde yapılmış. Öğrenciler kasabayı terk etmeden önce de kendi kıyafetlerini kuklalarına giydirmişler. Anılarını çok zarif ve duygusal bir biçimde köylerine bırakmışlar. 

   ​Nagoro’da Ayano’nun atölyesinde kukla yapmayı deneme imkânı da var. Bu atölyede aynı zamanda kukla bebeklerin yapım sürecini ve detaylarını öğrenebiliyorsunuz. Aynı zamanda Ayano, bir anı dönüştürücüsü misali çalışıyor. Yakınını kaybetmiş birinin isteği üzerine, o kişinin bez kuklasını da yapabiliyor. Kanlı canlı biriktirilen anılar, ete kemiğe olmasa da yeniden rengine, cismine bürünüyor.

   Bir vakitler capcanlı hayatın, kalabalığın, gündelik koşuşturmaların olduğu; sonraları ise terk edilmiş hâlde bulunan mekânlar insana çoğunlukla hüzün ve melankoli hissiyatı verir. Terk edilmiş mekânların hafızası o mekânları kolay kolay terk etmez. Kimi zaman tarihin derinlerinden bugüne ulaşmış bir antik şehir, tapınak ya da müze evde geçmişin soluğunu hissetmek kaçınılmazdır.

   Japonya, doğal ve kültürel zenginlikleriyle, köklü gelenekleriyle her daim keşfedilesi bir coğrafyadır. Japon halkının hafızası da tapınaklarda, anıtlarda, dağlarda, sakurada açan çiçeklerde yaşamın döngüsünü sürdürmeye katkıda bulunur. Japonya’da bir mekânın hafızasını en ilginç şekilde ve somut biçimde yaşatan yer ise Nagoro Köyü, nam-ı diğer Bez Bebek Vadisi.

   Japonya’nın Shikoku Adası’ndaki Tokushima şehrinde, asma köprüleriyle meşhur Iya Vadisi’nde yer alan Nagoro Köyü, son yıllarda ülke genelindeki göç sorunuyla nüfusu çok fazla azalmış bir köy. Bir zamanlar 300 küsur kişinin ikamet ettiği köy, özellikle gençlerin iş olanakları için büyük şehirlere göç etmesiyle 30 kişi kadar kalmış. Bugün en genç kişinin 50’li yaşlarında olduğu Nagoro’da, 2003’ten bu yana nüfus katlanarak artıyor. Fakat bu nüfus insan nüfusu değil, oyuncak bebek nüfusu.    

   Anılar Bir Bir Geri Dönüyor

   Çocukluğunu Nagoro’da geçiren Tsukimi Ayano, buradan ayrılıp uzun yıllar Osaka’da yaşadı. Nagoro’ya döndüğünde ise köyünün kimsesizleşmeye başladığını görünce yeniden buraya yerleşti. Çiftçilikle uğraşan Ayano, babasının gerçek boyutlu bezden bebeğini yapıp tarlasına yerleştirdiğinde komşuların tepkileri onun kafasında yeni bir fikir oluşturdu. Komşular babasının bez kuklasına selam veriyor, onunla konuşuyordu. Ayano, babasının kuklasının ardından köyden gelip geçmiş, köyden göçmüş, vefat etmiş genç yaşlı tüm nüfusu bez kuklalar yaparak köye geri döndürmeye başladı. 

   Bugün 69 yaşında olan Ayano, yaptığı bez kuklalar sayesinde Nagoro’ya yaşamı geri getirmek üzere sembolik de olsa müthiş bir katkıda bulunuyor. Bir açık hava müzesi hâline gelmiş olan köy, kuklalarla beraber yerli ve yabancı turistlerin de çokça ilgisini çeken bir yer hâline geldi. Bugün Nagoro’nun nüfusu kuklalarla beraber 400’ün üzerinde diyebiliriz.
   Bu arada belirtmeden geçmeyelim, Nagoro’ya ulaşım çok kolay değil. Toplu taşıma haftada bir geliyor köye. Dolayısıyla araba kiralamak daha mantıklı olacaktır. Yolun da epeyce rüzgârlı bir yol olduğunu önceden haber verelim. 

   Kuklaların Gündelik Hayatı

   Gazete kağıtlarından, kumaşlardan ve gözleri düğmeden yapılan bebekler Nagoro’nun geçmişini bugüne taşıyor. Uzaktan köye yaklaştığınızda gerçek insan zannedebileceğiniz kuklalar köyün birçok köşesinde farklı aktiviteler içinde, tıpkı geçmişteki gündelik hayat pratiklerinde oldukları hâlleriyle yerleştirilmiş. Bir durakta otobüs bekleyenler, evinin önünde oturmuş sohbet edenler, oduncular, balık tutanlar, gazete okuyanlar dört bir yanda köyü yaşayan bir yer hâline getiriyorlar. Büyük çoğunluğu köyün tanıdık bilindik simalarından esinlenilerek yapılmış kuklaların içinde sıfırdan yaratılanlar olduğu gibi tanınmış bir figür olan ABD başkanı Donald Trump da bulunuyor. 

   400’ün üzerinde bez kuklanın hayatı devam ettirdiği Nagoro’da, kuklaların yarattığı atmosfer kimileri için ürkütücü kimileri için hüzünlü bir hava yaratabilir; fakat şurası kesin ki Nagoro’nun yeni sakinleriyle karşılaşınca insan onlardan etkilenmeden edemiyor. Ayano’nun yeniden yarattığı Nagoro, her yeni kukla bebekle ve hikâyesiyle daha da büyüyor, anlamı ve değeri git gide daha da derinleşiyor. Akla büyük ozanımız Aşık Veysel’in dörtlüğü bir sözcük farkla düşüyor; “Ben giderim, kuklam kalır. Dostlar beni hatırlasın.” Tsukimi Ayano, Nagoro’nun kadim dostu olduğunu; kuklalar ise Nagoro’nun artık koparılamaz bir parçası olduklarını sessiz fakat çok şey anlatan varlıklarıyla gösteriyor.  

   Photo Credit: www.theverge.com

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Japonya hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam