Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap
   Art

   Anadolu’da Çağdaş Sanatın Nabzını Tutan Müze, Bayburt Baksı Müzesi

   Doğu Karadeniz’in ödüllü müzesinde yeşeren sanat.

   Doğu Karadeniz’in şirin kenti Bayburt’ta, kırk dönümlük bir arazi üzerinde yer alan Baksı Müzesi; emeğin, hayal gücünün, sanat ve yurt sevgisinin nasıl da büyük dönüşümler sağlayabileceğini ıspatlayan sıra dışı bir başarı hikâyesi. Yavaş yavaş yitirmeye başladığımız kültürel ve sanatsal değerlerimizi korumak ve gelecek nesillere aktarmak adına hayata geçirilmiş olan bu girişim, sınırları Türkiye’yi bile aşan bir sorumluluk bilinciyle bölge halkına ilham veriyor. Çoruh Vadisi üzerindeki bir tepede bulunan müzenin kurucusu ise Bayburt’ta doğan ve sanata duyduğu tutkuyu yine memleketine vakfetmek isteyen Prof. Dr. Hüsamettin Koçan. Müze, Koçan’ın 2000 yılında kurduğu bir hayalin, tam on yıl boyunca ilmek ilmek işlenerek hayat bulmasının sonucunda, 2010 yılının Temmuz ayında sanatseverlere kapılarını açmış. Bugüne dek yüzlerce sanatçının eserine ev sahipliği yapmış olan bu kültür-sanat yuvası, Anadolu’nun geleneksel el sanatlarının ve çağdaş sanat eserlerinin bir arada sergilendiği zengin bir birikime sahip.

   Göçün Yaraladığı Bir Köy

   Belki de öncelikli olarak müzenin isminin anlamından bahsetmek gerekiyor çünkü eski Şaman kültürünün izlerini taşıdığına inanılan bu bölge, şimdilerde Bayraktar ismiyle anılmasına karşın, eskiden Şaman dilinde “koruyucu, şifacı, yardımcı” anlamına gelen Baksı adını taşıyormuş. Baksı kelimesi Kırgızcada ise “Şaman” anlamına geliyor. Seksen haneli köy son yıllarda verdiği yoğun göç nedeniyle günden güne tenhalaşmış ve şimdilerde yaklaşık dört yüz elli kişiye ev sahipliği yapıyor. Müzenin kurucusu Koçan ise göçü durdurmanın, Baksı’da yani Bayraktar Köyü’nde yaşayan insanların kendi topraklarında mutlu bir hayat sürmelerini sağlayacak yeni imkânlar yaratmanın önemini vurguluyor. Yöreye özgü geleneklerin ve yerel sanatların yok olmasını engellemek amacıyla çeşitli istihdam, araştırma ve kültür-sanat projelerinin uygulamaya konulduğu müzenin bu çabası aynı zamanda pek çok ödülle de taçlandırılmış.   Müzeden Daha Fazlası

   Baksı Müzesi’nin ana sergi salonu 1500 metrekare büyüklüğünde. Güncel sanat eserlerinin ve tasarımlarının bulunduğu salonda, farklı disiplinlerin bir arada sergilendiği interdisipliner bir tasarım anlayışı benimsenmiş. 2012 yılında müze alanına dahil edilen Depo-Müze ise 1000 metrekarelik büyüklüğe sahip. Yine güncel sanat örneklerinin yanı sıra halk resmi, camaltı ve işleme koleksiyonunun sergilendiği Depo-Müze’de taş baskı, geleneksel çömlek ve seramikler, ehramlar, şifa tasları gibi çeşitli sanatsal içerikler yer alıyor. Müzede özellikle de çocukların kitap okuma ve araştırma arzularını harekete geçirmeyi amaçlayan yaklaşık on bin yayından oluşan bir de kütüphaneye yer verilmiş. Çoğunluğu halk bilimi ve sanat yayınlarından meydana gelen bu arşiv, sanatsever bağışçıların desteğiyle günden güne gelişim gösteriyor. Müze aynı zamanda çevredeki yerel halkın özel günlerinde ve kutlamalarına ev sahipliği yapan 150 kişilik bir konferans salonuna da sahip. Çeşitli atölye çalışmalarının yanında seminer ve gösterilerin organize edildiği bu salon, hem bölge halkı hem de sanatseverler için bir cazibe merkezi niteliğinde.

   Çoruh Vadisi’nde Kültür ve Doğa Turizmi

   Baksı Müzesi, bünyesinde barındırdığı ve geleneksel Bayburt mimarisine uygun olarak tasarlanan konukeviyle de bölgenin kalkınmasına katkı sağlamayı amaçlıyor. Hem kültür hem de doğa turizmini canlandırmak üzere hizmet vermeye başlayan konukevi Taş Odalar, Vadi Taş Odalar, Bayburt Evi ve Genç Odalar olmak üzere dört farklı bölümden meydana geliyor. Senenin her döneminde farklı bir bakış açısına ve manzaraya ev sahipliği yapan konukevinin yatak kapasitesi elli iki adet. Sanatçı, araştırmacı ve eğitim emekçilerinin yanı sıra müzeyi ve Doğu Karadeniz’i keşfetmek isteyen gezginleri de ağırlayan konukevinin odaları ise oldukça sade ve huzur veren bir anlayışla dekore edilmiş.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam