Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Vezüv’ün Küllerinde Gizli Şehir, Pompeii, İtalya

   Her yıl 2,5 milyon insanın akınına uğrayan, UNESCO Dünya Mirası Pompeii’nin hikâyesi ve ziyaret edenleri karşılayan manzara oldukça etkileyici.

   Antik Roma kenti Pompeii, İtalya’nın güneyinde, Napoli yakınlarında bulunuyor. Kuzeyine görkemli Vezüv Yanardağı’nı, güneyine süt tepeleri olarak anılan Monti Lattari dağlarını alan bölgedeki Pompeii’ye Napoli-Sorrento arasında her gün işleyen trenle ulaşmak mümkün.

   Bir liman kenti olan Pompeii, Roma döneminde ticaretin merkezi zengin bir şehirdi. Denizcilerin iş ve vakit geçirme amacıyla sıkça uğradıkları popüler bir şehir olan Pompeii birçok depremler atlatarak gündelik yaşamına devam etmekteydi. Ta ki MS 79 yılında Vezüv Yanardağı lavlarını püskürtünceye kadar.

   Pompeii, Vezüv’ün patlayışıyla metrelerce, tonlarca kül ve süngertaşı altında kaldı. Lavlarla beraber açığa çıkan zehirli gazlar da şehirdeki canlı yaşamına son verdi. Şehrin gömüldüğü sessizlik 1559 yılına kadar sürdü. Bir yer altı kanalı inşaatı sırasında resimlerle kaplı bir duvar bulundu ve mimar Dominico Fontana birtakım fresklere ulaştı.

   Ardından tekrar sessizliğin hâkim olduğu Pompeii’nin gerçek anlamda gün yüzüne çıkmaya başlaması ise İspanyol mühendis Rocque Joaquin de Alcubierre sayesinde 1748 yılında oldu. Küller altında kalan şehre ait objeler ve yapılar, nemsiz bir ortam sayesinde yüzyıllar boyu zarar görmeden kalabilmiş.

   Çarpıcı Heykeller

   Uzun yıllar süren kazılarda 1863 yılına gelindiğinde, kazı çalışmalarını yürüten Guiseppe Fiorelli, yerin altındaki boş alanların, bir zamanlar insan bedeniyle kaplı olduğunu keşfediyor. Özel bir teknik geliştirerek bu kalıplara zarar vermeden içlerini doldurup katılaştırıyor ve bugün görenleri sarsacak derecede etkileyen taş heykeller ortaya çıkıyor.  

   Zamanın ve Bedenlerin Donduğu An

   Bugün Pompeii Arkeolojik Parkı’nda Vezüv’ün lavlarıyla neredeyse tarihe gömülüp unutulacak olan Pompeii antik kentini, geriye kalan harabeleri, çeşme yapılarını, mozaikleri, yok olanın bıraktığı boşluk doldurularak oluşturulan heykelleri, kısacası bir facianın izlerini görebiliyorsunuz. 

   Evlerin içini tek tek gezerken uyur hâlde, dua eden, hamile olan onlarca bedenin hayatlarını kaybettikleri andaki pozisyonlarında görülebilmesi oldukça sarsıcı bir deneyim.

   Vezüv’ün lavlarına bulanan şehrin o dönem genelevleriyle meşhur olması dolayısıyla bu felaketi yaşadığını düşünenler “sapkınlıklarından dolayı taş kesildiler” diyorlardı. Gerçekte, Pompeii’nin ardı ardına yaşadığı depremler Vezüv’ün hareketlendiğini gösteren işaretlerdi.

   Pompeii'ye Gitmişken

   Pompeii antik kentinin kalıntılarının yanı sıra çevrede görülmesi gereken yapılar da oldukça fazla. Bugüne ulaşabilmiş en eski Roma Amfi-tiyatrosu; Pompeii’nin en önemli dinî yapısı olan MÖ 2. yüzyılda inşa edilen Apollon Tapınağı; neredeyse tamamı korunarak bugüne ulaşabilmiş 90 odalı, Diyonizyak frizlerle bezeli Villa dei Misteri görülmesi gereken yerler arasında.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Pompeii hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam