Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Sonbahar Renklerinin Peşinde: Görülecek Yerler

   Mevsimlerin en renklisi kapıda. Doğanın renkten renge büründüğü sonbahar, galiba benim en sevdiğim mevsim. Yeşilden sarıya, sarıdan kırmızıya kadar değişen renkler gözlere tam bayram ettiriyor. Her sonbahar, doğanın bu en renkli hâlini izlemeyi sevdiğim birkaç yere gitmek için can atıyorum.

   
              Sonbahar Renklerinin Peşinde: Görülecek Yerler
   Ahmet Erdem
   Naturally

   28.09.18

   Doğa, şehir, macera! Büyüleyici fotoğraflarıyla her karesi, dünyanın bir hikâyesi.

   İlk Adres Karadeniz: Şavşat, Artvin

   Bana neden sürekli buraya gittiğimi soruyorlar. Işık ve renk, bu coğrafyada bir başka parlıyor. Görmeye alışık olduğumuz yeşil, burada bambaşka tonlara bürünüyor. Mesela Karagöl’de neredeyse her ağaç farklı tondaymış gibi geliyor bana.

   Şavşat benim sonbahar listemin en başında. Sonbaharda birbirinden güzel köyleri, gölleri, şelaleleri ve yaylalarıyla size tam bir renk cümbüşü sunuyor. Hele Şavşat’ta seyir terasından tüm vadiyi izlemenin keyfini tarif edemem. Borçka ve Şavşat Karagöl, Balıklı Göl, Maden Köyü ve Yavuzköy’ü mutlaka görmelisiniz.

   Ulaşım

   Artvin’e ulaşım için iki farklı yol izleyebilirsiniz. Birinci alternatifle Trabzon-Hopa üzerinden Artvin’e, oradan da Şavşat’a 2-3 saatte gidebilirsiniz. İkinci yol daha etkileyici. Batum’dan Artvin sadece 1 saat.

   Sonbaharın En Yakıştığı Yerlerden Bolu

   Yedigöller, sonbahar deyince akla gelen ilk yerlerden biri. Ekim ayının son haftalarıyla kasım ayının ilk haftaları gitmek için en uygun zamanlar. Kayın ve gürgen ağaçlarının büründüğü renkler karşısında büyülenmek garanti. Bu dönemde biraz ziyaretçi akınına uğruyor ama bundan kaçınmak için belki hafta arası gitmek biraz daha rahatlatıcı olabilir.

   Doyulmayan manzaralar eşliğinde hem kamp yapabilir hem de kısa yürüyüşlerle nefis fotoğraflar çekebilirsiniz. İstanbul’dan 4-4,5 saatte ulaşabiliyorsunuz ve Millî Parklar’a bağlı bungalovlarda konaklama imkânı da var. Sabah çok erken saatlerde hareket etmek, kalabalıklardan sizi biraz da olsa kurtarabilir.

   Abant Gölü

   Nilüferlerle süslü Abant Gölü ve çevresi her mevsim doğaseverlerin adresi. Ancak burası da sonbaharın renklerini görebileceğiniz en güzel yerlerden biri. Bolu’dan Abant yoluna saptıktan sonra başlayan güzellik, göl kenarına kadar devam ediyor. Özel Tabiat Parkı statüsünde olan Abant, hâlen güzelliğini koruyabilmiş yerlerden biri. Gölün bir bölümünün üzerinde yer alan yürüyüş parkuru son yıllarda yapıldı. İsterseniz gölün etrafını tamamen yürüyebiliyorsunuz. Piknik alanlarının yanı sıra göl kenarındaki tesislerde konaklama, yeme-içme imkânı da var.

   Hazır Yedigöller ve Abant yaptıysanız, yol üstündeki Gölcük’e de mutlaka uğramanız lazım. Hem sonbaharda sararmış ağaçları hem de kar altında bembeyaz fotoğraflarını görmeye alışık olduğumuz bu küçücük göl ve çevresi huzur dolu. Göl etrafında kısa bir turla etrafı görebilir, aynı zamanda o meşhur evi her açıdan fotoğraflayabilirsiniz.

   Bursa, Uludağ ve Çevresi
   Kayakseverlerin kış aylarında en çok uğradığı yerlerden olsa da Uludağ ve eteklerinde yer alan köyler, sonbaharda da görülmeye değer. Rengârenk orman içi köyleri ve şelaleleriyle her mevsim gidilmeye değer. Bursa’ya Mudanya’dan deniz otobüsü ile ya da Sultan Gazi Köprüsü’nden kara yoluyla kısa sürede ulaşım mümkün. Klasik yolu seçerseniz Topçular’dan bineceğiniz arabalı vapurla yine 2,5-3 saatte gidiliyor. Uludağ’a Bursa’nın içerisinden teleferikle çıkabilirsiniz. Sonbaharda özellikle fotoğraf düşkünlerine muhteşem fırsatlar sunan Cumalıkızık, Misi Köyü ve Gölyazı uğrayabileceğiz yerlerden.

   Arboretum, İstanbul
   Bir öneri de İstanbul’dan. İstanbul’un en güzel sonbahar manzaraları için önereceğim adres Atatürk Arboretumu. İsmini kimsenin doğru söylemeyi başaramadığı, harika renklere bürünen bu küçük cennete sonbaharda yolunuzu mutlaka düşürün. Ağaçlarla çevrili küçük gölüne fotoğraflardan aşinasınızdır. Belgrad Ormanları’na giderken yol üstünde Bahçeköy civarındaki Arboretum, gizli kalmış bir köşe adeta.

   Arboretumlar bir çeşit ağaç parkı. Atatürk Arboretumu da araştırma ve gözlem amacıyla kurulmuş ve oluşturulması 33 sene almış. Çeşit çeşit ağaç ve bitkiler, sonbaharda görsel bir şölen sergiliyor. Hem hafif bir yürüyüş yapar hem de bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam