Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Simon's Town

   Jubilee Meydanı'nda Light House Cafe'de otururken aklımdan geçen tek şey küçük Afrika Penguenleri. Bir an önce gidip görmek niyetim ancak uzunca bir yolculuk sonrası bir şeyler yemem gerek. Simon's Town küçük ve şık bir yer. Kişi başına neredeyse bir deniz ürünleri restoranı düşüyor desem abartmış olmam sanırım.

   Simon's Town
   Levent Özçelik
   Insider

   06.02.19

   Dünyada ne var ne yok? Gezer, çeker, anlatır, yazar.

   Simon’s Town

   Cape Town’dan 45 dakikalık rüya gibi bir yolculuk... “Rüya gibi” diye tanımlamamın nedeni; Cape Town’dan yola çıktıktan sonra sırasıyla şehrin en gözde plajlarından Camps Bay, yerlilerinin kasabanın girişindeki tabelasıyla gurur duydukları Hout Bay, Chapman’s Peak ve bembeyaz kumsallarıyla göz kamaştırıcı bir manzara sunan Noordhoek Beach güzergâhı boyunca sürüp giden bitmesini istemediğiniz görüntülerle geliyorsunuz. Sürekli durup fotoğraf çektiğimden 45 dakikalık yolculuk yaklaşık 5 saatte sonlanıyor. Simon’s Town Viktoryan tarzı mimarisi, balık lokantaları, pub’ları, küçük limanı ve penguenleriyle ünlü. Chapmans Peak’te koptuğunuz sahilden Noordhoek’te denize yeniden kavuşup Güney Afrika’nın en eski üç yerleşiminden biri olan Simon’s Town’a geldiğinizde ilk dikkatinizi çeken Viktoryan tarzı yapılar oluyor. Simon’s Town, ana caddede sıralanan restoran, kafe ve pub’ları ile şık bir balıkçı kasabası. Yerliler buraya “Simonstad” diyor. Simon’s Town adını ise şehrin ilk valisi Simon van der Stel’den alıyor.


   2000’li yılların başında, 200 bin olduğu söylenen penguenlerin popülasyonu 2010’da büyük bir hızla 55 bine düşmüş, bu hızla 15 yıl içerisinde soyları tükenebileceğinden koruma altına alınmışlar. 

   Penguenlerin yaşam alanına giderken bir başka şey dikkatimi çekiyor; yatay ağaçlar. Şiddetli rüzgârın etkisiyle neredeyse 90 derecelik bir eğimle sıralanan ağaçlar, bölgenin sert iklimiyle ilgili ipucu veriyor. Simon’s Town’ın bir başka dikkat çeken özelliği ise günümüzde Güney Afrika’da pek az rastlanan beyaz nüfus yoğunluğu. Şehrin toplam nüfusunun yüzde 63’ünü beyazlar, yüzde 17’sini siyahlar, geri kalanını ise Asyalılar ve Hindular oluşturuyor. Bir başka önemli ayrıntı da Güney Afrika’nın tek donanma üssünün 200 yıldır Simon’s Town’da bulunması.

   Boulders Sahili ve Penguenler

   1980’lerin ortasına kadar herhangi bir kuş türünün yaşamadığı sahilin kaderi insan eli değince değişmiş. Ancak örneğine pek az rastladığımız şekilde bu kez insanoğlu doğanın canlanmasına katkıda bulunmuş. 1985’te on binlerce Güney Afrika pengueni Boulders Sahili ve kayalıklara yerleştirilmiş ve bu girişim şehrin ününe ün katmış. Afrika penguenleri Güney Afrika’da üç ayrı topluluk olarak yaşıyor, bunların arasındaki en önemli merkez Simon’s Town’da. “Siyah ayaklı” olarak bilinen, ortalama 70 cm uzunluğunda, ağırlığı 2-5 kg arasında değişen bu sevimli penguenler, cana yakınlıklarıyla nam salmışlar. Bir metreye kadar yanlarına yaklaşmanıza izin veriyorlar. Ancak ne acı ki, soylarının tükenmesi tehlikesiyle karşı karşıyalar... 

   Martello Kulesi

   Martello Kulesi 1795-1796 yıları arasında İngilizler tarafından inşa edilmiş. Amaç diğer bütün kale, kule ve benzeri yapılarla aynı: Gözetleme, özellikle Hollanda ve Fransız kolonilerinin saldırılarından koruma. Savaşta yıkılan kule, 1972'de restore edilip ziyarete açılmış. Kule şimdi ise tarih müzesi olarak kullanılıyor ve dünya tarih mirası listesinde yer alıyor.

   Güney Hattı Tren Yolu

   Cape Town merkezinden Simon's Town'a bağlanan hat, Güney Afrika'nın en eski tren yollarından biri. Ancak şiddetli fırtına ve dalgalar yüzünden zaman zaman tren yolu kapanıyormuş.

   Manzaralı Evler

   Mimarisi kıyıya paralel yükselen şehir, Cape Town'a yakın en önemli yerleşimlerden biri. Özellikle gelir düzeyi yüksek, sakin yaşamayı tercih edenlerin üssü olan Simon's Town'da neredeyse tüm evlerin manzarası süper. Kıyıdaki küçük liman, önceleri küçük doğal sığınakmış, zamanla ihtiyaca karşılık veremediği için büyütülmüş ve daha kullanışlı hale gelmiş.

   Yat Kulübü

   Şehrin gözde yat kulübü, False Bay, Simon's Town'ın en hareketli mekânlarından biri. Özellikle çarşamba günleri ve hafta sonları düzenlenen yat yarışları sonrasındaki eğlenceler şehrin ritminde önemli bir ayrıntı.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Güney Afrika hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam