Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Sibirya Ekspresi ile Buz Harikası Baykal Gölü

   İnsanın hayatı boyunca yapacağı seyahatler içinde gezdiği bir kaç yer ne olursa olsun diğerlerinden farklı olur. Mesafenin uzaklığı, coğrafi şartların çetin olması gittiğiniz yeri sizin için daha özel yapar. Benim için bu nokta şimdilik Baykal Gölü oldu.

   
              Sibirya Ekspresi ile Buz Harikası Baykal Gölü
   Ahmet Erdem
   Adventurist

   24.09.18

   Doğa, şehir, macera! Büyüleyici fotoğraflarıyla her karesi, dünyanın bir hikâyesi.

   Yıllardan beri Kars-Ardahan arasında bulunan Çıldır Gölü’ne gidip gelmelerim beni daha fazlası için motive etti. Sonucunda kendimi bir anda Sibirya’da buldum. Bir anda bulmak mümkün değildi tabi. İlk olarak Moskova, oradan Irkutsk’u geçerek Baykal Gölü’ne ulaştık.

   Aniden Düşer Aniden Yükselir Sıcaklıkla

   Alışmam gereken bir kaç konu vardı. Birincisi 8 saatlik bir zaman farkı. Bu farka bir gün sonunda alışıyorsunuz ama ikinci fark sıcaklıktı. İstanbul’la arasında 40 dereceye varan bir fark vardı. Baykal Gölü’ne yapılacak fotoğraf turları için en uygun dönem martın ilk haftası. Kışın -40’larda seyreden sıcaklık martta -20’lere yükseliyor ve fotoğraf için elverişli hâle geliyor. 13 günlük gezim boyunca sıcaklık -20, hissedilen ise -30'lardaydı.

   Böyle bir gezi için 13 gün biraz uzun gibi görünse de oraya gittiğiniz zaman az olduğunu anlıyorsunuz. Gezimin 2 günlük dönüş kısmını Sibirya Ekspresi’ni deneyimlemeye ayırmıştım. Bunu yaşamasaydım tur eksik kalırdı. Baykal Gölü’nü besleyen 300’ün üzerinde akarsu varmış ve biz ilk temasımızı Angara Nehri ile birleşme noktasında Listvyanka üzerinden gerçekleştirdik.

   Donmuş Gölde Trafiğe Çıkmak

   Kışın, kasım-aralık gibi donmaya başlayan göl, mayısa kadar böyle kalıyor. Gölün suyu o kadar berrak ki yüzeyden oluşan çatlaklara bakınca metrelerce mesafe zemine doğru ilerliyor. Gölün üzerinde oluşan buz kalınlığı yer yer 2 metreye ulaşıyor. Göl üzerinde şiddetli esen rüzgâr, sıcaklık farkları, buz kütlelerinin üzerine düşen güneş, çatlaklar ve buz tarlalarının oluşmasına neden oluyor. Şeffaf ve parlak turkuaz renkli buz kütleleri gökyüzüne doğru yükselen heykelleri andırıyor. En enteresan kısım ise zeminden gelen hava kabarcıklarının yeryüzüne çıkmadan suyun içinde donmaları. 

   Yaz aylarında feribotların çalıştığı gölde kışın araç trafiği başlıyor. Göl üzerinde araçların geçmesi için özel dizayn edilmiş yönlendirme tabelalarını görmek mümkün. Hatta ben yolculuğumun tamamına yakınını göl üzerinde araçla geçirdim diyebilirim. 

   Bölge halkının söylediklerine göre her yıl 30’dan fazla aracı gölden çıkartıyorlarmış. Gölü çok fazla tanımayan bireysel tur planı yaparak gezen kişilerin olduğu söyleniyor. Buzlar baharda incelmeye başlayınca kıyı kesimlerine yakın geçen araçlar incelen buz kırıklarından göle saplanıyorlar. Sanırım bu sayı her geçen yıl biraz daha artacaktır. Malum bölge halkı gelen turistlere bile zor yetişiyor. Çünkü bulunduğumuz bölgede yapılacak çok fazla etkinlik var. Buz pateni, Sibirya Kurtları ile kızak, balık tutma, amfibik teknelerle yolculuk ve Asya’nın en önemli enerji merkezlerinden ve bölge şamanlarının kutsal kabul ettiği Olkhon Adası. Burada yaşayan şamanlardan dolayı bölge, farklı kültürlerin bir araya geldiği, hatta dünya üzerindeki şamanların yıl içinde toplandıkları fantastik bir coğrafya olma özelliğini içinde barındırıyor.

   Sessiz ve Derinden, Bir Doğa Harikası

   Bir göl olmasına karşın Baykal, detaylı incelediğinde İstanbul’dan daha büyük bir yer. Önemi ise sadece büyüklüğünden gelmiyor. Özelliklerini saymaya başlayınca neden bu kadar önemli bir yer olduğunu anlayacaksınız. Baykal Gölü, kendi ekosistemini oluşturmuş. Dünya üzerinde sadece burada göreceğiniz canlılar mevcut. Tatlı su foklarının ise dünya üzerinde yaşadığı iki yerden biri Baykal Gölü. Ben kendisini sadece fotoğraflarda gördüm, yüz yüze tanışmak kısmet olmadı. Bu bölgede yaşayan canlıların %80’i dünya üzerinde sadece Baykal’da yaşamaktadır.

   Dünya tatlı su rezervinin %20'si burada

   Dünyanın en derin gölü

   Dünyadaki en yaşlı göl

   Baykal’ın Büyüleyici Adası, Olkhon

   Sibirya Ekspresi

   Bu rotanın olmazsa olmazlarından biri de Sibirya Ekspresi’ydi. Bu yolculuğu baştan sona yapmak ayrıca bir tatil planı gerektirdiği için ben sadece Irkutsk-Novosibirsk hattını kullandım. Bu yolculuk bile 32 saate yakın sürdü. (Pekin-Moskova arası toplam 9 gün sürüyor)
   Yolculuk bu hatta 3 farklı şekilde yapılabiliyor. 2-4 kişilik özel vagonlar ile herkesin ortak şekilde koltuklarını paylaştıkları bölümler yer alıyor. Yolculuk sırasında özellikle Sibirya’yı hissetmek ve o uçsuz bucaksız sonsuzluğu izlemek için her mevsim yapılası bir gezi.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   1

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (1)

   Yasemin petekkaya

   Gerçekten harika❤

   Yorum Yap

   Rusya hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam