Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Rwanda ve Uganda'da Goril Dostlarla

   Afrika'nın yemyeşil dağlarında yaşayan dağ gorillerinin gizemli dünyalarına doğru yolculuğa çıkıyoruz...

   Son yıllarda gezginler tarafından bilinirliği gittikçe artan Ruanda ve Uganda’nın bu yükselişinin ana nedenlerinden biri dünyanın en büyük primat türü olan ve nesilleri tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan dağ gorillerine ev sahipliği yapmaları. 150-200 kilograma kadar ulaşan ağırlıkları, sürdürdükleri aile hayatı ve davranışlarıyla insanın ağzını açık bırakan bu muazzam canlıları doğal ortamlarında gözlemlemek gerçekten muhteşem bir deneyim. 

   Gorilla Beringei Beringei”lerin İzinde

   Birkaç yıl öncesine kadar dünyada sadece altı yüz kadar kaldığı belirtilen ve yapılan yoğun çalışmalar sonucunda sayıları yeniden bine ulaşan dağ gorilleri, “Gorilla beringei beringei” ismiyle de anılıyor. 40-50 sene yaşayabilen bu ilginç canlılar, sınırları Ruanda, Uganda ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti tarafından paylaşılan Virunga Sıradağları’nca çevrelenmiş milli parklarda bulunuyorlar. Her birinde birer tane milli parkın yer aldığı bu ülkelerden Ruanda ve Uganda, günden güne artan ziyaretçi sayısı ve sundukları pek çok farklı tur alternatifiyle gorillerinin dünyasına adım atmak için en uygun yerler olarak gösteriliyor. Ruanda’daki dağ gorili gözlemleri Volcanoes, Uganda’dakiler ise Bwindi Milli Parkları’nda gerçekleştiriliyor. 


   Ne Zaman Gidilmeli?

   Dağ gorilleri turu için en uygun zamanlama Haziran-Eylül ve Aralık-Şubat ayları arası olarak gösteriliyor çünkü diğer dönemlerde yaşanan yağışlar turları olumsuz yönde etkileyebiliyor. Tabii sezon olarak gösterilen dönem dışındaki ziyaretlerde ödenen ücretlerin çoğu zaman daha düşük olduğunu da göz önünde bulundurmakta yarar var.  

   Neslin Devamı İçin 

   Dağ gorillerini gözlemlemek için düzenlenen turlarda katılımcıların uymak zorunda olduğu çeşitli kurallar var. Cüsselerinin aksine son derece narin bir yapıya sahip olan dağ gorilleri, dünyadaki pek çok yardım kuruluşu tarafından büyük bir çabayla korunmaya çalışılıyor. Bu nedenle Ruanda ve Uganda’da goriller her biri sekiz kişiden oluşan on farklı grup tarafından ziyaret edilebiliyor ve dağ gorilleriyle geçirilebilecek süre de bir saat ile sınırlandırılmış. 

   Gorilla Trekking

   Gorilla trekking olarak adlandırılan turlar sabah saatlerinde bölgeyi çok iyi bilen rehberler eşliğinde gerçekleştiriliyor. Yürüyüşe başlamadan önce grubunuzun rehberi tarafından goriller ve tur sırasında yapılması ya da dikkat edilmesi gereken konular hakkında bilgilendiriliyorsunuz. Dağ gorillerinin yerinin tespit edilmesi her zaman kolay değil. Ormanın derinliklerinde yaşayan bir dağ gorili ailesini bulmak için çoğunlukla en az iki saat boyunca sık ağaçlarla kaplı ormanlık alanda yürümek gerekiyor.

   Kıyafet Seçimi

   Nemli bir arazide yapılan bu yürüyüşler sırasında ayakkabı ve giysi seçimin önemi iyice anlaşılıyor. Su geçirmeyen, rahat yürüyüş botları, serin havalar için korunaklı kıyafetler (uzun pantolon, uzun kollu üstler) ve ıslanma riskine karşı ince bir yağmurluk, şapka, orman içindeki her türlü dal, ağaç ve bitkinin arasından geçerken ellerinizi rahatlıkla kullanabilmek için bahçe eldiveni veya benzeri kaba bir eldiven ile kuru havalarda tozdan korunmak için fular ya da maske tarzı bir koruyucu bulundurmak turu rahat bir şekilde tamamlamaya yardımcı olacaktır. Ayrıca yanınıza su, enerji veren kuruyemiş tarzı yiyecekler ve bu eşsiz anları görüntülemek için fotoğraf makinesi almayı da unutmamalısınız.

   Dağ Gorillerinin Doğal Yaşantısı

   Dağ gorili ailelerini, 11 ila 13 yaşları arasında erişkinliğe erişmiş gümüş sırtlı (silverback) gorilin liderliğinde yaşayan bir komün olarak düşünebiliriz. Ailenin en yaşlı erkek üyesi olan gümüş sırtlı dağ gorilleri, tehlike anında aileyi koruma görevini üstleniyor. Grup, en fazla on beş kilometrekarelik bir alanı kendisine yuva olarak belirliyor ve aile üyeleri, yaşamlarını seçtikleri bu bölgede sürdürüyorlar. Otçul bir tür olan dağ gorilleri, çoğunlukla bambu, ısırgan otu, ağaç kabukları ve meyvelerle besleniyorlar.

   Buluşma Zamanı

   Dağ gorili ailesiyle karşılaşma anını tarif etmek gerçekten de güç. Bu, imkânı olan, doğaya ve canlılara ilgi duyan herkesin mutlaka deneyimlemesi gereken bir süreç. Goril ailesinin yanına yaklaştığınızda önce gümüş sırtlı aile reisinin meraklı ve koruyucu bakışları altında sergilediği gövde gösterisine tanıklık ediyorsunuz. Homurdanarak, kükreyerek ya da bağırarak iletişim kuran dağ gorilleri kimi zaman onları görmeye gelen insanlarla temasa geçebiliyorlar fakat onlar böyle bir yaklaşım sergilemediği sürece gorillere rehberin önerdiği mesafeden fazla yaklaşmak kesinlikle doğru değil.

   Her Şey Olması Gerektiği Gibi

   Aile üyeleri hem izlendiklerinin farkında hem de etraflarında hiç kimse yokmuş gibi olağan hayatlarını sürdürüyorlar. Kimi dallardan meyve topluyor, kimi küçük yavrular birbirleriyle oynuyor, bir anne dağ gorili kucağında bebeğini besliyor. Onlar açısından her şey tam da olması gerektiği gibi ama bu olağanlık, biz insanoğlu için hep sıra dışı, etkileyici ve bir o kadar da büyüleyici. Dağ gorillerinin yanında geçirilen süre sadece bir saat olsa da gördüklerinizin yarattığı etki bir ömür boyu unutulmayacak kadar kuvvetli!

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Afrika hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam