Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Orta Toroslar’ın Görkemli Çatısına Tırmanış; Dedegöl Dağı

   Göz alıcı ve eşsiz coğrafyası ile tüm doğaseverleri kendine hayran bırakan Dedegöl Dağı, 2998 metre yüksekliği ile Orta Toroslar'ın ve Isparta’nın en yüksek noktası, çatısı…

   Orta Toroslar’ın Görkemli Çatısına Tırmanış; Dedegöl Dağı
   Rukiye Ülkü Katıtaş
   Adventurist

   25.12.19

   Orta Toroslar'ın Çatısı, Dedegöl Dağı

   Beyşehir ve Eğirdir gölleri arasında kuzey-güney doğrultusunda uzanan görkemli Dedegöl Dağı, Isparta’nın doğusundaki Yenişarbademli ilçe sınırına 8 km uzaklıkta bulunuyor. Dedegöl Dağı, uçsuz bucaksız Çamdere Ormanları’nı kapsarken, 16 km uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun mağarası olma özelliğini taşıyan Pınargözü Mağarası’na da ev sahipliği yapıyor. İç Anadolu ve Akdeniz bölgeleri arasında yer almasından dolayı bitki ve hayvan türleri iki coğrafi bölgenin özelliklerini de taşıyor. Barındırdığı endemik bitki türleri ile ön plana çıkan Dedegöl; aynı zamanda nesli tükenmekte olan önemli kuş, kelebek, yarasa ve sürüngen türlerine de ev sahipliği yapıyor.

   Dedegöl Dağı Dağcılık Festivali

   Tüm bu özellikleri ve göz alıcı coğrafyası ile dağcılar ve kampçılar arasında oldukça önemli bir yeri olan Dedegöl, her yıl düzenlenen Dedegöl Dağı Dağcılık Festivali kapsamında yüzlerce doğasevere eşsiz deneyimler sunuyor. Festival boyunca onlarca dağcı zirve tırmanışı yaparken, pek çok kişi de festival boyunca Melikler Yaylası’nda kurdukları kamplarla doğayla bütünleşip huzur buluyor.

   Melikler Yaylası’nda Çadır Kampı

   Kampçıların ve dağcıların gözdesi olan Melikler Yaylası 1735 metre yükseklikte yer alıyor. Toros göknarı, ulu sedir, kızılçam ve karaçam ağaçları ile çevrili Melikler Yaylası’nın manzarası ise karşınızda tüm ihtişamıyla birlikte yükselen Dedegöl Dağı. Kampçılar burada doğayla başbaşa kalıp özgürce vakit geçirirken, dağcılar tırmanışa başlamadan önce kamplarını buraya kuruyorlar. Kamp haricinde Melikler Yaylası’nda başka bir şekilde konaklamak mümkün değil; çünkü burada konaklama dahil hiçbir ticari işletme bulunmuyor. Dolayısıyla kamp kurmak isteyen doğaseverlerin kalacakları gün sayısını hesap ederek tüm yiyecek ve içecekleri tedarik etmeleri gerekiyor. Ulaşım için de özellikle kış aylarında arazi aracı tercih edilmesi işleri kesinlikle çok daha kolay hâle getiriyor. Bahar ve yaz ayları boyunca Melikler Yaylası’nda bulunan yörüklerle sohbet etmek ve onların hayatına tanık olmak da apayrı bir deneyim tabii ki.

   2998 Metre Zirve Tırmanışı

   Dedegöl Dağı’nın zirvesine ulaşmak ortalama altı, dönüş ise yaklaşık üç saat sürüyor. Tırmanış esnasında ortalama 1263 metre irtifa alınıyor. Bahar aylarında yapılan tırmanış ile kış döneminde yapılan tırmanış arasında önemli farklar mevcut. Bahar aylarında ağırlıklı olarak kondisyon ön plandayken, kış döneminde yapılan tırmanışlarda kondisyona ek olarak dağ tecrübesi, kullanılan ekipmanların kalitesi ve kişinin değişken hava şartlarına uyum sağlayan bir dağ psikolojisine sahip olması öne çıkıyor. Toplamda dokuz saat süren bu zorlu tırmanışa gece 03:00 sularında hava aydınlanmadan başlamak gerekiyor. Çünkü hava durumundan veya tırmanışçılardan kaynaklanan olası bir problemle karşılaşıldığında hava kararmadan duruma müdahale edilmesi hayati önem taşıyor. Tırmanışçıların, içinde gerekli teknik ve kişisel malzemeler ile yeterli miktarda yiyecek / içecek bulundurdukları bir zirve çantası hazırlamaları da en az tırmanışa erken başlamaları kadar kritik bir diğer durum.

   İyi Hoş da Amaç?

   Birçok kişi normal hayatlarının seyrinde bu tip faaliyetleri çılgınlık olarak değerlendirse de dağcılık, insana hayatta olduğunu hissettiren müthiş bir dal. Tüm bunların amacı ise zirveye ulaşıp o müthiş keşfetme ve başarma arzusunu yaşamak tabii ki. İnsanın dağ ile değil kendisiyle olan mücadelesini kazanma isteği.

   Ve bilen bilir… Her şey yolunda gittiğinde kıpkırmızı doğan güneşe, yeni karşılanan güne, zirveden seyredilen o müthiş manzaraya, aşağıdan göz kırpan Beyşehir Gölü’ne, rüzgârın şekil verdiği karla kaplı zirveye, pamuk şekerini andıran sonsuz bulut denizine ve zirvede, en tepede olmanın keyfine bir türlü doyum olmuyor. İşte bu hissiyatı herkesin en az bir kere de olsa muhakkak yaşaması gerektiği kanaatindeyim.


   Önemli Uyarı

   Tırmanış deneyimi yaşamak isteyenler yazının girişinde bahsettiğim ve her yıl düzenlenen Dedegöl Dağı Dağcılık Festivali’ne katılabilir. Festival tarihini kaçıranlar ise bölgeyi iyi bilen ve işinde uzman olan bir rehberden yardım isteyebilir. Tecrübesiz olan kişilerin ilk tırmanışlarını kesinlikle bu şekilde yapmalarını tavsiye ediyorum. Evet dağlar kesinlikle çok güzel, bambaşka diyarlar; fakat güvenliğin her şeyden önce geldiği, nerede ne yapıyor olursak olalım aklımızın bir köşesinde mutlaka bulunmalı...

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   3

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (3)

   Mehmet Kahraman

   Harika

   Mehmet Kahraman

   Muhteşem manzaralar eşliğinde harika bir yazı.

   Begüm Katıtaş

   Muhteşem bir yazı , paylaşım için teşekkürler.

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam