Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Nepal'in Trekking ile Ünlü Bölgesi: Annapurna

   Sebebiniz her ne olursa olsun, Annapurna "iyi ki gitmişim" diyeceğiniz hayatınızın yolculuklarından biri olmaya aday.

   Adım Adım Zirveye

   Maceraya hazırsınız ve bir an evvel kendinizi Annapurna’nın yollarına bırakmak istiyorsunuz. Bunun için Katmandu’daki Tribhuvan Uluslararası Havaalanı’nı tercih edebilirsiniz. Çünkü turun çıkış noktası Pokhara’ya en yakın merkez Katmandu. Katmandu-Pokhara arası ise yaklaşık 200 kilometre. Ancak yollar çok bozuk olduğu için ulaşımın yaklaşık 7-8 saat sürdüğünü hatırlatmakta fayda var.

   Macera Sezonu Başlasın

   Birbirinden heyecanlı maceralara atılmak için, Annapurna’ya yılın çoğu zamanında gidilebilir. Haziran-Eylül arası muson mevsimi olduğu için az tercih ediliyor. Şubat-Nisan arası ise daha sıcak hava, daha uzun günler ve Rhododendron diye bilinen orman güllerinin açması dolayısıyla çok tercih edilen dönemlerden. Bir diğer yoğun sezon ise Ekim-Kasım ayları. Bu dönemde gökyüzü daha açık oluyor; böcekler ve tozlar ise muson yağmurlarıyla temizlenmiş oluyor.

   Tehlikeyi Sever misiniz?

   Annapurna, dünyanın en yüksek onuncu zirvesi. Zirveye tırmanabilme oranının düşüklüğü ve tırmanırken gerçekleşen ölüm oranının yüksekliğiyle dünyanın en tehlikeli zirvelerinden biri olarak kabul ediliyor. 2012 yılına kadar sadece 191 kişinin zirveye çıkabildiği biliniyor. Benzer yüksekliğe sahip dünyanın diğer zirveleriyle kıyaslayınca bu sayı oldukça az. Zorluğu en aza indirmek için çember şeklindeki bu turun batıdan doğuya doğru yapılması öneriliyor.

   Dağlar Sizi Maceraya Çağırıyor

   Annapurna; Kuzey Orta Nepal'de bulunan, 8091 metre yükseklikte, Himalayalar'a ait bir masif grubudur. Masif grubu diyoruz, çünkü Annapurna aynı zamanda 13 adet 7 bin metrelik ve 16 adet de 6 bin metrelik dağ grubunu içeriyor. Annapurna’nın ismi, Sanskritçe’den geliyor. Birebir kelime anlamı “yemek dolu” olsa da dilimize “hasat tanrıçası” olarak çevriliyor. Hinduizm’de de Annapurna, bereket ve tarım tanrıçası olarak kabul ediliyor.

   Annapurna için üç günlük bir program da hazırlayabilirsiniz, üç haftalık da. Ama sunduğu sayısız güzelliğin hakkını verebilmek için en az on günü gözden çıkarmanız gerekiyor. Kendi rotanızı çizebileceğiniz gibi burada düzenlenen ve grup hâlinde yapılan turlara da katılabilirsiniz. Turunuz Pokhara’dan çıkışla Besi Sahar’dan başlıyor. Annapurna trekking yolları, yemyeşil vadiler, pirinç tarlaları, devasa kayalar, şelaleler, nehirler, Budist ve Tibet köyleri, Hindu tapınakları ve görkemli Himalaya zirveleri arasında yılan gibi kıvrılıyor.

   Gangapurna, buzul bir kubbe olan Glacier Dome, muhteşem gün batımı manzaralarıyla Poonhill, Kali Gandaki Vadisi, Thakali, Gurung ve Ghandruk köyleri rota boyunca görülmesi gereken yerlerden. Köylerin çoğu bir hayli küçük ve genellikle 6-7 haneden oluşuyor. Kamp kurmak dışında, konaklamak için bu köyleri de tercih edebilirsiniz. Köylüler misafirlerine konaklama ve yemek imkânı sunuyor. Yemekler çok lezzetli, fiyatlar da oldukça uygun.

   Rota, eşi benzerine zor rastlanır manzaralar boyunca bir çemberi tamamlayarak yine Pokhara’da son buluyor. Annapurna tüm cömertliğiyle hayatınız boyunca unutamayacağınız güzellikler sunuyor. Bu güzelliklerin yanında ruhunuzu arındırmak, doğayla ve en önemlisi kendinizle baş başa kalmak, sabırlı olmayı ve zorluklar karşısında sakin kalabilmeyi öğrenmek için çıkılması gereken yolculukların başında geliyor.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Annapurna hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Kullanıcı Sözleşmesi

   Tur Hakkında Bilgi Almak İstiyorum

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam