Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Kuzey Amerika'da Sonsuz Yeşilin Ortasında

   Kuzey Amerika, doğa tutkunlarını ve macera meraklılarını heyecan dolu bir keşfe davet ediyor.

   Banff Milli Parkı / Kanada

   Kanada'nın en eski milli parkı olan Banff, sarp dağlık arazide pek çok buzul ve buz alanıyla kaplı bir atmosfere sahip. Kayak seven turisler için adeta bir çekim merkezi olan ve her yıl 3 milyondan fazla turist ağırlayan Bannf'ın jeolojik tarihi 55 ila 80 milyon yıl öncesine kadar gidiyor. Banff Ulusal Parkı'nda adrenalini en üst seviyede yaşamak için Nimbus Dağı üzerinde helikopterle uçarak Baanf'ın nefes kesici görsel şöleninin bir parçası olabilir ya da baştan çıkarıcı dağ manzaraları eşliğinde ata binerek kendinizi eski zamanlara ait bir kâşif gibi hissedebilirsiniz. Bannf Milli Parkı, bu aktivite seçeneklerinin yanı sıra hiking yapmak veya bisiklete binmek isteyenler için de pek çok farklı parkuru bünyesinde barındırıyor.

   Acadia National Park / Amerika

   2018 yılında 3.5 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlayan Acadia Milli Parkı, Maine eyaleti sınırları içinde bulunuyor. En az on iki bin yıl boyunca Amerikan yerlilerine ev sahipliği yapan Acadia bölgesi bir yanında yer alan okyanus, diğer yanında iğneyapraklı ve yaprak döken ağaçlardan oluşan ormanlık alanlar ile göller ve göletlerden meydana gelen bir coğrafi çeşitliliğe sahip. Milli Park sınırları içinde bulunan Doğu sahil şeridindeki en yüksek dağ olan Cadillac, panoramik manzaralar eşliğinde yapacağınız dağ yürüyüşünün ardından Amerika'da güneşin doğuşunu izleyebileceğiniz ilk yerlerden biri. Milli Park'ın en çok ziyaretçi çeken noktalarından bir diğeri de 290 metrelik genişliğiyle Sand Beach. Maine Bölgesi'ndeki en doğal plajlardan sayılan Sand Beach, kendinizi masmavi sulara bırakıp anın tadını çıkarmak isteyeceğiniz dev bir havuza benziyor. Kaya tırmanışı alanları, cycling ve hiking rotaları ise parkın macera severlere cazip gelen diğer sportif seçeneklerinden bazıları.

   Pacific Rim Milli Parkı / Kanada

   Kanada'nın British Columbia eyaletinde bulunan Pacific Rim Milli Parkı, 511 kilometrekarelik bir alana yayılıyor. Long Beach, Broken Group Islands ve West Coast Trail olmak üzere üç farklı kısımdan oluşan park, engebeli kıyı manzaraları ve ılıman yağmur ormanları eşliğinde yürüyüş yapma imkânı bulacağınız çok sayıda doğa yürüyüşü parkuruna sahip. Doğal bir oyun alanı etkisi yaratan parkta turistler tarafından en çok ilgi gören aktivitelerden biri parkın çeşitli yerlerine bırakılmış kırmızı sandalyeleri bulmak. Parkın derinliklerine gizlenmiş olan ve yapılan yürüyüşlere renk katan kırmızı ahşap sandalyelerin amacı, hem zorlu yürüyüşlerin ardından ziyaretçilere soluklanacakları bir alan yaratmak hem de onların içindeki keşfetme dürtüsünü körüklemek. Pasifik Rim Milli Parkı'nda ziyaret edilmesi gereken bir başka yer ise her yıl bir milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlayan Long Beach. Pasifik Okyanusu'na açık olan konumuyla bölgenin sörf yapmak için en çok tercih edilen plajı olarak bilinen Long Beach, keyifli yürüyüşlerin tadını çıkarmak, koşmak veya dilediğinizce hareket etmek için 16 kilometrelik uzunluğa sahip.

   Krater Gölü Milli Parkı / Amerika

   Doğa âşıklarının mutlaka ziyaret etmesi gereken milli parklardan bir diğeri Oregon eyaletindeki Krater Gölü Milli Parkı. Oldukça heyecan verici bisiklet ve doğa yürüyüşü parkurlarına sahip olan Krater Gölü Milli Parkı’nın ismini aldığı Krater Gölü ise ABD’nin en derin gölü unvanını elinde bulunduruyor. Tertemiz koyu mavi suyuyla meşhur olan göl, bölgedeki Mazama Dağı’nın çöküşüne neden olan büyük bir volkanik patlamanın ardından ortaya çıkmış.

   Amerika’nın en derin gölüne gitmişken onu keşfetmeden dönmek olmaz. Krater Gölü Milli Parkı’nda yapılacak en cazip aktivitelerden biri Krater Gölü üzerindeki farklı tur seçeneklerinden birine katılmak. Üstelik teknelerin kalktığı iskeleye ulaşabilmek için yaklaşık kırk dakikalık bir yürüyüş yaparak Cleetwood Cove Parkuru'nu geçmek ve bölgeyi bir de yürüyerek gözlemlemek apayrı bir serüven.

   Dünyada gezilecek binlerce yer ve mükemmel rotalar var ancak bitimsiz çöllerden engin okyanuslara, yemyeşil yağmur ormanlarından heybetleriyle şaşırtan dağlara kadar her tür mucizevi güzelliği bir arada sunan bir coğrafya düşünüldüğünde akla ilk gelen yerlerden biri Kuzey Amerika. Çok sayıda milli parkı ve büyüleyici keşif rotasını bünyesinde barındıran Kuzey Amerika, macera duygusunu harekete geçiren, insanın içini kıpır kıpır eden sayısız aktivite seçeneğiyle gezginler için karşı konulmaz ve her an yeniden keşfedilmeyi bekleyen bir cazibe merkezi. 

   Büyük Kanyon / Amerika
   Kuzey Amerika’nın en bilinen milli parklarından biri hiç şüphe yok ki Büyük Kanyon. Arizona eyaleti sınırında yer alan ve 1979 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilen Büyük Kanyon, yaklaşık beş bin kilometrekarelik büyüklüğüyle ABD’nin ilk ulusal parklarından biri. 466 kilometre boyunca uzanan bu doğal güzelliğin en etkileyici özelliklerinden biri de akla hayale sığmayan tarihi. Oluşumu iki milyar yıl öncesine dayanan Büyük Kanyon, panoromik manzarası ve doyumsuz güzellikleriyle Kuzey Amerika’da gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında yer alıyor. Kanyon’u ziyaret etmek için en uygun zamanlar ise ilkbahar, sonbahar ve kış mevsimleri. Çünkü Temmuz ve Ağustos aylarında sıcaklık gezinizi sekteye uğratacak kadar yükselebiliyor.
   Büyük Kanyon’un yaklaşık 1.2 milyon metrekarelik bir kısmı hava, kara ya da su yoluyla keşfedilebiliyor. Örneğin Kanyon’un çeşitli bölgelerinde her yıl yüz binlerce kişinin katıldığı katır yolculukları en çok ilgi gösterilen etkinliklerden biri. “Katır benim tarzım değil” diyorsanız ya da tren yolculuklarına meraklıysanız diğer keyifli gezi alternatiflerinden biri de Kanyon’u, Büyük Kanyon Tren Yolu ile keşfetmek. Sabahları erkenden hareket eden ve akşam saatlerinde geri dönen trende Vahşi Batı konseptli eğlenceler, etrafınızı saran yerel müzisyenler ve eğlenceli etkinlikler eşliğinde Büyük Kanyon’un baş döndüren manzaralarına şahitlik edebilirsiniz.

   Wood Buffalo Milli Parkı / Kanada
   Yaklaşık 45 bin kilometrekarelik bir alanı kapsayan ve Kanada’nın kuzeyinde yer alan Wood Buffalo Milli Parkı, ülkenin ve Kuzey Amerika’nın en büyük, dünyanın ikinci en büyük ulusal parkı olma niteliğini taşıyor. 1983 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilen park, aynı zamanda nadir görülen kuş türlerini ve sayılarının beş binden fazla olduğu tahmin edilen dünyanın en büyük serbest dolaşımlı bizon sürüsünü bünyesinde barındırıyor. 
   Çok sayıda kamp alanı bulunan Wood Buffalo’da, Pine Lake Kamp alanlarında konaklayarak rehber eşliğinde kano turları yapabilir, şaşırtıcı derecede ılık olan minik göllerde yüzebilir ya da kış gecelerinde Kuzey Işıkları’nın büyüleyici manzaralarına yakından bakabilirsiniz. Wood Buffalo Milli Parkı kolay, orta ve zor olmak üzere farklı renklerle işaretlenmiş parkurlarda, doğayla ve hayvanlarla iç içe yürüyüşe çıkmak ya da bisiklete binmek için de harika rotalara sahip.

   Batı Yellowstone Milli Parkı / Amerika
   Yellowsotne Milli Parkı, yıl boyunca milyonlarca turisti ağırlayan ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil olan ulusal parklardan bir diğeri. Yellowstone’un büyük bir bölümü Wyoming Eyaleti’nde yer alsa da park aslında büyüklüğüyle Montana ve Idaho dahil olmak üzere üç farklı eyalete yayılmış durumda. Yellowstone aynı zamanda Kuzey Amerika’nın iki bin metrenin üzerindeki en büyük tatlı su gölü olan Yellowstone Gölü’nü de içeriyor.
   Yellowstone Milli Parkı’nda bulunan Grizzly ve Wolf Discovery Center, vahşi yaşam ekosistemini gözlemleyebileceğiniz noktalardan biri. Bozayıları ve kurtları izlemek, onların etkileyici yaşamlarını yakından görmek eşsiz bir deneyim. Bölgedeki heyecan dolu bir başka aktivite ise parka birkaç kilometre mesafede konumlanan zipline hattı ile ülkenin koruma altına alınan ilk ormanı olan Shoshone Ulusal Ormanı üzerinde uçmak. Aynı zamanda rafting ile trekking rotalarını da barındıran Yellowstone’u kış aylarında ziyaret edecekseniz, kar arabası ve kar motosikletleriyle düzenlenen turlar da mutlaka ilginizi çekecektir.​

   Saguaro Milli Parkı / Amerika
   Amerika’nın Batı Yakası’nın sembollerinden olan Dev Saguaro isimli kaktüsün yetiştiği ender yerlerden olan Saguora Milli Parkı, Arizona eyaletinin güneyinde yer alıyor. Muhteşem çöl manzarasını yeşille buluşturan bu özel bitkiler, milli parkta bulunan bisiklet ve doğa yürüyüşü parkurları boyunca ziyaretçilere eşlik ediyor. 

   Sonora Çölü içinde konumlanan ve Doğu-Batı olmak üzere iki bölümden meydana gelen milli parkın her iki kısmında da günbatımını izleyebileceğiniz noktalar bulunuyor. Doğu yakasında Tnque Sırtı’nda yapacağınız 8 kilometrelik yürüyüşün ardından, gün batımının yeryüzünü kızıla boyayan muazzam görüntüsüne tanıklık edebilirsiniz. Milli parkın Batı yakasında bulunan Gate Pass de günü batırmak için iyi bir seyir zevki vaat ediyor. Sanora Çölü yaz aylarında çok sıcak olduğu için, milli parkın diğer mevsimlerde ziyaret edilmesi daha uygun.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Kanada hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam