Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Küçük Bir Ülkede Büyük Maceralar Peşinde: Slovenya, Soca Valley

   Soca Vadisi'nde adrenalinin zirvesine çıkmaya hazır mısınız?

   Avrupa’nın küçük masal diyarı Slovenya’nın kuzeybatısında, Julian Alpleri’nin arasında uzanan Soca Valley (Posočje), çarpıcı manzaralarıyla pastoral bir senfoninin, heyecan dozu yüksek outdoor spor imkânlarıyla da eşi benzeri bulunmaz bir maceralar diyarının başkenti olmaya layık. İsmini yüz otuz sekiz kilometre boyunca tropikal denizleri kıskandıracak güzellikteki zümrüt yeşili rengiyle engin bir orman denizinin arasından kıvrılarak ilerleyen Soca Nehri’nden alan bu bölge, Slovenya ve İtalya’nın ünlü şairlerine ilham verecek kadar etkileyici bir görünüme sahip. 

   Soca Vadisi Nerede?

   Soca Vadisi, Avrupa’nın en güzel milli parklarından olan Triglav’dan İtalya ile sınır komşusu olan Nova Gorica şehri arasında uzanıyor. Macera dolu açık hava aktiviteleri konusunda çok sayıda seçenek sunan Triglav Milli Parkı; nehir sporları meraklıları, yürüyüşçüler, zipline tutkunları, tırmanışçılar ve bisikletçiler için bulunmaz bir vaha niteliğinde.

   Soca’da Rafting

   Rafting turları Slovenya’da yapılabilecek en güzel beş aktiviteden biri olarak gösteriliyor ve Soca Nehri de bu anlamda en uygun yerlerden biri. Ülkenin kuzey bölümüne hâkim olan Julian Alpleri’nden doğan nehir, batıya doğru yol alarak vadilere doğru indikçe güçleniyor. Bazı kısımları ne kadar zorlu olsa da Soca’daki tur şirketleri her seviyede kullanıcı için farklı rafting turları düzenliyor. Süreleri bir ila üç saat arasında farklılık gösteren bu programlar Nisan ile Ekim ayları arasında gerçekleştiriliyor. Soča Nehri'ndeki en popüler rafting güzergâhı, Boka Şelalesi’nin yakınlarından başlıyor ve üç saat sürüyor. On kilometre uzunluğundaki rota ülkenin en yüksek dağı olan Triglav başta olmak üzere Julian Alpleri'nin büyüleyici manzaralarını sunuyor.

   Alp Dağları’nı Yürüyerek Fethetmek mi?

   Julian Alpleri’nin büyük bir kısmına ev sahipliği yapan Triglav Milli Parkı üç yüz kilometrelik bir yürüyüş parkuruna sahip. Yüksek dağ zirvelerini, buzullarla oyulmuş vadileri, dev kaya duvarlarını ve orman platolarını kapsayan güzergâhlar, yeni başlayanlar kadar orta düzey ve profesyonel yürüyüşçüler için de muazzam. Parkta o kadar farklı rota var ki insan hangi birini keşfedeceğini şaşırıyor. Kimi tüm vadi boyunca ilerleyip Adriyatik Denizi’ne ulaşırken, kimi Birinci Dünya Savaşı’nın izlerini takip ediyor ve bir diğeri ise I. ve II. Dünya Savaşları arasında inşa edilen kaleleri birleştiriyor. Ancak hangisini seçerseniz seçin bütün rotalar sundukları inanılmaz güzellikteki pitoresk manzaralarla insana kendini bir masal diyarında hissettiriyor.

   Canyoning Sporunun Ötesinde

   Canyoning, Soca Vadisi’ne gidip de yapılmadan dönülmemesi gereken açık hava aktivitelerinin bir diğeri. Doğal kaydıraklarla dolu derin vadilerin içinde ilerleyip şelalelerin içine atlayacağınız, serinletici nehir sularında yüzerek çevreyi farklı bir perspektiften keşfedebileceğiniz bu etkinlikler, eğitimli rehberler eşliğinde düzenleniyor. Soca’da Sušec, Fratarica, Predelica Globoški ve Pršjak olmak üzere farklı uzunlukta canyoning güzergâhları bulunuyor ve geziler çoğunlukla iki buçuk-üç saat sürüyor.

   Soca’da Bir Kuş Kadar Özgür

   Soca Valley’de, Zipline Učja ve Zipline Kanin olmak üzere iki farklı zipline hattı var ve bunlardan Učja, Avrupa’nın en büyük zipline hattı olarak gösteriliyor. Uzunlukları 250 ila 400 metre arasında değişen on çelik kablo üzerinde iki buçuk saat süren bu macera, Alp Dağları’nın nefes kesen manzaralarından duyacağınız hazzı adrenalin duygusuyla doruğa çıkartıyor. Zipline Kanin ise toplam üç kilometre uzunluğa ulaşan beş çelik halat üzerinde Bovec Havzası’nın üzerinde uzanıyor. Tabii Soca Vadisi, kuşlara öykünenler için bundan daha fazlasını da vaat ediyor. Vadinin özellikle Bovec, Tolmin ve Kobala bölgeleri yamaç paraşütü (paragliding) tutkunları için muhteşem bir atmosfer sunmanın yanında, her sene Avrupa ve dünya düzeyinde pek çok yamaç paraşütü yarışına da ev sahipliği yapıyor.

   İki Teker Üzerinde Slovenya

   Triglav Milli Parkı’nın ve Soca Vadisi’nin belki de en güzel yönü her seviyeden sporcuya ve macerasevere farklı zorluk derecelerinde imkânlar sunması ve bisiklet de bu sporlardan biri. Zaten vadi de bu özelliğinden ötürü her sene dünyanın dört bir yanından sayısız bisikletçiyi kendine çekiyor. Yol ve dağ bisikleti rotalarının yanında aileler için de farklı parkurların bulunduğu vadide, on kilometreden neredeyse üç yüz kilometreye kadar değişen uzunluklarda onlarca farklı rota var.   Slovenya Hakkında Kısa Kısa
   Slovenya yüzde yetmişlik bir bölümü ormanlık alanlarla kaplı yemyeşil bir ülke.
   Yaklaşık üç yüz bin nüfuslu başkent Ljubljana, Avrupa’nın en yaşanabilir kentlerinden biri olarak gösteriliyor.
   Ülkenin bir diğer güzelliği de doğal ve kültürel birikimlerinin yanında diğer Avrupa destinasyonlarına göre daha bütçe dostu olması.
   Ülke içi ulaşım ağları yeterli olmasına karşın, biraz karmaşık ve belirsiz olduğu noktalar da yok değil. O yüzden Slovenya’yı gezmenin en iyi yöntemi bir araç kiralamak.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Slovenya hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam