Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Korkmak ya da Konaklamak İşte Bütün Mesele Bu!

   Adrenalin tutkunları ya da doğanın zorluklarıyla başa çıkmak isteyenler farklı kamp ya da konaklama çeşitlerini seçiyor. Bir kayanın üzerinde, uçuruma bakarak konaklamak kimin aklına gelirdi?

   Uçurum

   Yükseklik korkusu olanların, yapamayacağı ilginç bir kamp şekli. Kaya tırmanıcıların bir kaç günlük tırmanışlarında uyguladıkları bu çılgın kamp için önce tepeden asılabilen özel bir çadıra ihtiyacınız var. Çadır, dimdik bir uçurumun ortasında kurduğunuz bir istasyona asılıyor. Yerden yüzlerce metre yükseklikte, hayatınız bir ipin ucuna bağlı olarak kamp yapıyorsunuz. Yani saf adrenalin… Ancak sadece kaya tırmanışçılarınn yapabileceği bu kamp türü, zamanla şekil değiştirerek kaya tırmanıcı olmayanlar tarafından da yapılmaya başlandı. Çadırlar artık ağaçlara da asılıyor ve merdivenle çıkılıp iniliyor. Adrenalin arayanlar için değişik bir deneyim olabilir. Kamp yerine otel konforu istiyorsanız Peru'daki Kutsal İnka Vadisi'nde uçurumdan sallanan üç cam kapsülden oluşan oteli tercih edebilirsiniz. Adrenalin tutkunları için tasarlanan cam kapsülün 300 derecelik manzarasına ulaşmak için uçurumun dik yüzeyinde 400 metrelik bir tırmanış yapmak gerekiyor. 8 kişiyi ağırlayabilen cam kapsülün 4 kişilik yatağı, bir yemek odası ve özel banyosu bulunuyor. Dayanıklı malzemelerden üretilen kapsüller, 6 pencere ve 4 havalandırmayla temiz bir atmosfere sahip.

   Tatilde Kaçırılabilirsiniz

   Fiji'deki bir otel, konaklamanın yanında dileyen müşterilerini belli kişiler tarafından kaçırtıyor. Şehirli insanların güvenli yaşam duvarını yıkıp korkularıyla yüzleşmesini sağlayan otel, adrenalin dolu bir deneyim sunuyor. Bu oyuna katılmak istiyorsanız oteldeki görevliye söyleyip başvurmanız yeterli. Daha sonra oyun başlıyor ve siz silahlı kişiler tarafından otelin neresinde, ne zaman ve kimler tarafından kaçırılacağınızı bilmiyorsunuz.

   Su Altı

   Su altı dünyasıyla ilgilenenlerin seveceği bir otel var. Yine Fiji'de bulunan bu otelin odaları suyun altında. Yani odanız okyanus manzaralı ama içinden... Bu durumda seyredeceğiniz şey, dalgalar, ufuktan batan güneş değil, balıklar ve çeşitli okyanus canlıları oluyor. Basınç seviyeleri sürekli kontrol altında olan odalarda konaklarken okyanusun eşsiz maviliğinin keyfini çıkarabiliyorsunuz.

   Hayatta Kalma

   Bu kamp şekli, doğaya karşı gerçek bir meydan okuma. Belgesellerde seyrettiğimiz türden malzemesiz bir şekilde doğaya çıkıyorsunuz ve her şeyi doğadan elde ediyorsunuz. Yaşamak için gerekli 3 temel ihtiyacınız olan su, yiyecek ve barınak da dahil... Bu kamp türü kişiden kişiye farklılık göstererek bazen bir bıçak ve biraz suyla da yapılabiliyor. Gece ateşini ilkel yöntemlerle yakıp, yiyeceğinizi bitkilerden ya da avlanarak elde ediyorsunuz. Sağlam bir irade isteyen bu kampçılıkta önerilen şeyler arasında uygun mevsimi seçmek, su sorunu olmayan bir bölgede yapmak ve kamp yerini değiştirmemek var. Hareket halinde yapılan türü de var ama deneyiminiz yoksa denemeye kalkmayın.

   Gizli Kamp

   Genellikle yaban hayatı fotoğraflayan ya da belgesel çeken kişilerin kullandığı bir kamp türü olan gizli kampçılık, canlılardan saklanmak ve fark edilmemek üzerine kurulu. Uzun yol bisikletçileri de bu yöntemi kullanır. Çünkü yol kenarında yapılan kamplar riskli ve suç işlenmeye müsaittir. Bu yüzden gizli kamp hem güvenli hem de doğru bir yöntemdir. Bu işlerle en ufak bir ilgisi olmayanlar da heyecan olsun diye bu kamp türünü yapabiliyor. Gizli kampın amacı, aslında adından da anlaşılacağı gibi görünmez hale gelmek. Barınılan yeri saklamak için ister doğadaki bitki örtüsünü kullanın, isterseniz özel kamuflaj ağlarını... Kendini fazlasıyla kaptıranlar el ve yüzlerini de boyuyor. Burada dikkat etmeniz gereken şey, gece görülmemek için ateş ve ışık kullanmamak, gürültü yapmamak ve her izi örtmeniz.

   Sırt Çantası

   Amacın kamp kurmak değil, bir hedefe ulaşmak olduğu aktivite, yürüyüş ve dağcılıkla yakından ilgilidir. Hedef uzun bir yürüyüşün ardından ulaşılacak bir yer olduğu gibi bazen de dağın yüksek bir tepesi de olabiliyor. Kamp sadece hedefe giden yolda mola vermek için kullanılıyor, yani ikinci planda. İhtiyacınız olan her malzemeyi sırt çantanıza yükleyip yollara düşmeniz yeterli. Gündüz bol yürüyüş ya da tırmanış, akşamsa yemek ve dinlenme şeklinde geçiyor ve bu hedefe varıncaya kadar aynı şekilde devam ediyor.

   Kano

   Özellikle nehirlerin ve göllerin bol olduğu Kuzey Amerika kıtasında çok yaygın bir kampçılık türüdür. Buradaki amaç sırt çantalı kampçılıkla aynı olsa da tek fark yolculuğun karadan değil sudan yapılması. Hedefinize kanoda kürek çekerek varıyorsunuz. Akşamlarıysa kanonuzu sahile çekiyor ve orada kamp kuruyorsunuz. Her gece nehir kıyısında kamp yapmak harika olmaz mı?

   Kovboy Kampı

   Western filmi sevenler bilir, açık havada, doğayla baş başayken hissettiğiniz sessizlik ve huzur, tepenizdeki yıldızlarla birlikte gerçekten muhteşem bir ambiyans yaratır. Bu tür bir kampmak isterseniz size engel olacak şeyler sinekler ve kötü hava şartlarıdır.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam