Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Kayalardan Oluşan Bir Orman: Tsingy de Bemaraha Millî Parkı

   Madagaskar'ın batı kıyılarında bulunan Tsingy de Bemaraha Millî Parkı, göğe doğru uzanan, sivri, kireçtaşı kayalarının oluşturduğu oldukça ihtişamlı bir bölge.

   Doğanın Sonsuz İhtişamı

   Dünyanın en büyük dördüncü adası olan Madagaskar, barındırdığı doğal çeşitlilik ve göz alıcı manzaralarıyla doğanın hüküm sürdüğü bir coğrafya. 2000 yıl önce Malezyalı ve Hint denizciler tarafından keşfedilmiş ve yerleşim yeri olarak kurulmuş adanın en tanıdık siması ise sevimli görüntüleriyle lemurlar. Kırmızı yüzlü kahverengi lemurdan uzun kuyruklusuna birçok lemur türünün yaşadığı adanın canlı yaşamındaki çeşitliliği göz doldurur nitelikte.


   Büyük bir erozyonun ardından coğrafyanın büyük bölümüne yayılan kırmızı kil toprak yapısından dolayı “Kırmızı Ada” lakabına sahip olan Madagaskar, doğal rezervleri, millî parkları, birçok etnik kökeni barındıran renkli kültürü, endemik canlıları ve Hint Okyanusu’nun etkileyici manzarasına nazır kumsallarıyla doğanın tam kalbine bir seyahat gerçekleştirmek isteyenler için adeta biçilmiş kaftan.

   Taştan Gelen İhtişam: Tsingy de Bemaraha Millî Parkı                    

   650’yi aşan bitki türüyle eşsiz bir floraya da sahip olan bu renkli coğrafyanın her köşesi, tropik doğanın yarattığı şaheserlerle çevrili. İşte bunlardan biri de bir millî park olan Tsingy de Bemaraha Millî Parkı. O rengârenk doğanın, bitkilerin, her renge ayak uyduran bukalemunların yanı sıra grinin ihtişamını yansıtan Tsingy de Bemaraha Millî Parkı, yoğun ve sivri kireçtaşı kayalıklardan oluşuyor. Hâlihazırda 1575 kilometrekarelik oldukça geniş bir alana koyu gri bir orman misali yayılan bu doğa harikasının gizli köşelerinde, mağaralarında gezinmek ve ipten yapılma asma köprülerinde metrelerce yüksekte yürümek cesur gezginlerin mutlaka deneyimlemesi gereken bir macera. 

   Madagaskar’ın batısında Melaky bölgesinde yer alan park, ülkenin 1990 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne kabul edilen ilk bölgesi. Millî park kategorisine alınmasının ardından yıllar boyu turistik deneyime kapalı olan park 1998’de halka açılmasıyla beraber macera ve keşif tutkunlarının doğada deneyimleyebilecekleri en özel aktivitelerden biri hâline gelmeye başladı. 

   Gezmeye Zaman Ayırmalı

   Tsingy kelimesi, Madagaskar'ın yerel dili olan Malagasi dilinde "parmak ucunda yürümek" anlamına geliyor. Gerçekten rahat yürümenin imkansız olduğu bu sivri kayalıkların arasında farklı bir gezegenin yüzeyinde yürüyormuş hissine kapılmak oldukça mümkün.

   Parkı gezmek için bir günden daha fazla zaman gerekiyor. Zira park, gerek ölçeği gerek keşfedilecek farklı bölgeleriyle bir güne sığmayacaktır. Doğusunda geniş çimenlik savan arazisinin, batısında geniş ormanların, güneyinde Manombolo Nehri'nin ve muazzam kanyon formlarının bulunduğu park için bir iyi bir planlama ve bol zaman gerektiği kuşkusuz.

   Tropikal bir iklime sahip olan bölgede Kasım-Nisan arası bol yağıştan dolayı Tsingy de Bemaraha Millî Parkı'nı bu dönemde ziyaret etmek mümkün değil. Mayıs-Ekim arası ise yağışsız olması sebebiyle en çok tercih edilen dönem. En çok tercih edilen desek de diğer Afrika ülkeleri kadar fazla turistin olmaması en büyük avantajınız olacaktır. Bambaşka bir evrende hissedeceğiniz parkta, karstik kireçtaşı yapıların manzarasının içinde dolaşırken kalabalıktan uzak olmak bu deneyiminizi size özel kılacak olan etkenlerden.

   Tsingy de Bemaraha Millî Parkı'na ulaşım da burada gezinmek gibi çaba istiyor. Öncelikle Morondava bölgesinden 4-5 saatlik bir yolculuğun ardından parkın girişinin bulunduğu Bekopaka kasabasına ulaşmanız gerekiyor. Manambolo Nehri'nde bir bot turuna katılarak da doğrudan parka ulaşabiliyorsunuz.

   Dev Ağaçların Yolu: Baobab Bulvarı

   Morondava bölgesinden parka ulaşacaksanız görmeden dönmemeniz gereken bir bölge daha var. Çoğumuzun belki ismini Exupery'nin Küçük Prens kitabından duyduğumuz, gerçeğini gördüğünüzde ise hayran kalmamanızın mümkün olmadığı baobab ağaçları Morondava'dan 20 km uzaklıkta bir mesafede sizi bekliyor olacak.

   Baobablar Bulvarı denilen dünyaca ünlü bu alan, doğa harikası bu devasa ağaçların masalsı formlarına ve görkemine dalıp gideceğiniz bir bölge. Çamurlu bir yolun iki yanında yükselen baobabların arasında yol alırken yüzyıllardır orada olan bu bilge ağaçların sakinliğine ve gücüne hayran kalmamak elde değil.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Afrika hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam