Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   İzlanda’da Dalmak mı Dediniz? Silfra Sizi Bekliyor!

   Kıtalar arası dalış deneyimine hazır olun!

   Yaklaşık 4200 kilometre

   Bu mesafe eski ve yeni dünyanın yani Avrupa ve Amerika kıtalarının arasındaki en kısa yol. Portekiz’den Kanada’ya uzanan bu mesafeyi geçmek için kaç kulaç atmak gerekir kim bilebilir? Peki bu iki kıtaya aynı anda dokunabileceğinizi söylesek. Gezengende böyle bir yerin var olduğunu biliyor muydunuz?

   Üzerinde yaşadığımız gezegen, yapboz parçaları gibi parçalardan oluşur. Bu parçaların birleştiği yerler ilginç manzaralar ve farklı deneyimler sunar.

   Kuzey Amerika ve Avrupa’nın ortası: İzlanda

   Coğrafi konumu, ateş ve buz ülkesi olarak anılan İzlanda’yı dünyanın en ilginç ülkelerinden biri olmasında oldukça etkili. Kuzeyin soğuk iklim şartlarıyla onlarca buzulun bulunduğu ülkede bir o kadar da sıcak su kaynağı bulunuyor. Sergilediği manzaralar yılın her döneminde binlerce gezgini kendine çekiyor. Sadece buzullar ve sıcak su kaynakları değil, ada ülkesinin güneyinde yer alan Thingvellir Gölü de sürprizlerini sunmak için ziyaretçilerini bekliyor.

   Bir Eliniz Amerika'da Bir Eliniz Avrupa'da: Silfra

   İzlanda’nın doğal güzelliklerini sergilediği Thingvellir Millî Parkı’nda bulunan aynı isimdeki göl dalış tutkunları için bir mabet. Gölün tabanındaki Silfra Çatlağı, dalgıçlara dünyanın başka bir yerinde yaşayamayacakları bir deneyim sunuyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Silfra’nın 2 - 4 derece arasında değişen soğuk sularına dalmak için buradaki dalış operatörlerinin organize ettiği turlara katılabiliyorsunuz
   Silfra Çatlağı, aslında dünyanın en uzun dağ sırasının uzantısı. Yalnız bu dağ sırası İzlanda’nın buzullarla kaplı dağlarından farklı olarak Atlantik boyunca uzanıyor ve ortasındaki derin vadi iki kıtayı birbirinden ayırıyor. Silfra bu vadinin kuzey ucunda. Buz gibi suda derinlere indikçe iki yanınızdaki kıta duvarları daralıyor ve belli bir derinlikte bir elinizle Avrupa’ya, diğer elinizle Amerika kıtasına dokunabiliyorsunuz..

   Berrak ve Tertemiz Sulara Dalış

   Silfra’nın bir diğer dikkat çekici özelliği de kristal berraklığındaki suları. Su o kadar temiz ki içindeyken görüş mesafesi 100 metreye kadar çıkabiliyor. Bu yüzden Silfra’nın suları İzlandalılar tarafından dünyanın en temiz suyu olarak gösteriliyor. Bu berraklığın arkasındaki gerçek ise oldukça dikkat çekici. Silfra’nın sularını topladığı havzada oldukça fazla buzul bulunuyor. Bu buzullardan, eriyerek ayrılan su damlaları uzmanlara göre 30 ile 100 yıl arasında değişen bir sürede yavaş yavaş süzülerek göle ulaşıyor. Bu uzun ve sabır dolu yolculuk, suyun içindeki tüm yabancı maddelerin ayrışması ve geriye sadece kristal parlaklığında suyun kalmasını sağlıyor.

   Silfra’daki çatlağın bazı bölgeleri yaklaşık 70 metre derinliğe kadar ulaşabiliyor. Birbiri ardına uzanan mağara sistemlerinde ve plakaları ayıran çatlağın duvarları arasındaki galerilerde 200 metreye uzanan parkurlarda dalış yapılabiliyor. Dünyanın doğal harikalarından biri olan Silfra da bundan çok uzun yıllar sonra oldukça farklı bir görünüme kavuşacak. Çünkü Silfra’ya güzelliğini veren kıta levhaları her yıl birbirlerinden uzaklaşıyor. Ama endişelenmeyin! Bu uzaklaşma uzmanlar tarafından yılda 2 santimetre olarak ölçülmüş. İzlanda’nın doğa harikasını görmek için daha epeyce bir vaktiniz var.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   İzlanda hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam