Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Hindistan'da Çılgın Bir Yarış Deneyimi: Rickshaw Run

   Üç tekerlekli küçücük bir araçla, on beş günde üç bin kilometre…

   Koca bir ülkenin bir ucundan diğer ucuna; her defasında farklı bir rotadan, her defasında farklı bir heyecanla, her defasında farklı bir amaçla ama her defasında aynı araçla gidilen bir yarış… O da nasıl bir şeymiş ki, diye merak ediyorsanız Hindistan’ın sıra dışı yarışması Rickshaw Run’la tanışın!

   Rickshaw (Tuk Tuk) Nedir?

   Yarışmanın detaylarına geçmeden önce konuya “rickshaw” kelimesinin neyi ifade ettiğini açıklamakla başlayalım. Rickshaw, özellikle Uzakdoğu’da şehir içi ulaşımlarda çok yaygın olarak kullanılan ve daha çok “tuk tuk” ismine aşina olduğumuz bir çeşit motorlu araç. Geleneksel insan gücüyle çalışan çekçeklerin insan faktörünün ortadan kaldırılarak motorlu olarak kullanıma sunulması sonucu hayli yaygınlaşan bu araçlar, trafiğin yoğun olduğu kalabalık Uzakdoğu şehirlerinde adeta hayat kurtarıcı bir hal alıyorlar. İşte, yazımızın konusu olan ve Hindistan’ın bir ucundan diğer ucuna uzanan Rickshaw Run yarışlarının başrol oyuncuları da tam olarak bu sevimli tuk tuklar...

   Ödülü Adrenalin Olan Yarışma

   Rickshaw Run macera odaklı yarışlar düzenleyen ve onlar aracılığıyla farklı yardım kuruluşlarına bağışta bulunmayı amaçlayan Adventurist adlı bir oluşum tarafından düzenleniyor ve yarışma süreci şöyle işliyor. 1 ila 4 kişilik gruplardan oluşan takımlar, 145 cc’lik tuk tuklarını kendi zevklerine göre dizayn ediyorlar ve yalnızca başlangıç ve bitiş noktaları belirlenmiş olan yarışı kendi rotalarını kendileri belirleyerek tamamlamaya çalışıyorlar. Yarışma başlamadan önce tüm katılımcılara iki günlük mini bir tuk tuk eğitimi veriliyor ve yarışmacılar bu ufak canavarları sürerken ne tür problemlerle karşılaşılabileceği hakkında bilgilendiriliyor. Rickshaw Run’daki her bir yarışın başlangıç yeri bir önceki yarışın varış noktası olarak belirleniyor ve süreç on beş günlük bir süre içinde üç bin kilometreden fazla yol kat etmeyi gerektiriyor. Takımların, Hindistan ve Nepal’de bulunan yardım kuruluşlarına en az beş yüz poundluk katkı sağlamaları bekleniyor. Katılımcıların ödülü ise yol boyunca yaşanan olağanüstü adrenalin ve heyecan oluyor.


   Şansınıza Ne Çıkarsa

   İlk olarak 2006 yılının aralık ayında düzenlenen Rickshaw Run’ın Hindistan parkuru her yıl Ocak, Nisan ve Ağustos aylarında olmak üzere toplam üç defa düzenleniyor. İlk düzenlendiği sene yarışa katılan 34 takımdan 31’i varış noktasına ulaşmayı başarmış. Takip eden yıllarda ise katılımcı sayıları giderek artmış. Rickshaw Run’ın kitlesi dünyanın her bölgesinden macera tutkunu gezginlerden oluşuyor. Haftalar boyunca korkunç toprak yollarda ya da tozlu karayollarında, trafik keşmekeşinin ortasında, tamamen savunmasız ve hazırlıksız bir şekilde ilerlemeyi göze almanın da zaten macera arayışından başka açıklaması olamaz. 

   Zorlu Yollarda Bir Başına ve Savunmasız

   Yarışmanın organizatörü Adventurist, yarış esnasında size hiçbir konuda destek sağlamadığını en başından belirtiyor, bu da tuk tukunuz bozulduğunda ya da kalacak yer bulamadığınızda tamamen tek başına olduğunuz anlamına geliyor. Bu noktada biraz da şans faktörü devreye giriyor, şöyle ki kimi ekiplerin tuk tukları ufak tefek sorunlar dışında tabiri caizse canavar gibi ilerlerken, bazı tuk tuklar onlarca defa arıza yapabiliyor. Ama her şeye rağmen organizasyon o kadar etkileyici bir tecrübe sunuyor ki katılımcıların neredeyse hepsi tüm bu zorluklara rağmen yarışı tamamladığınızda on beş gün öncesinden başka bir insan olacağınız konusunda hemfikirler. 

   İster Sri Lanka’da İster Himalayalar’da

   Unutmadan hatırlatmakta fayda var. Rickshaw Run organizasyonu ilk olarak Hindistan’da düzenlenmiş fakat yıllar içinde gösterilen yoğun ilgiden olsa gerek Sri Lanka ve Himalayalar’da gerçekleştirilen iki farklı etap daha açılmış. Rickshaw Sri Lanka Ekim ve Mart aylarında, Rickshaw Himalayalar ise Haziran ve Eylül aylarında olmak üzere senede ikişer defa düzenleniyor. 

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam