Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Gürleyen Ejderhalar Ülkesinde, Mutluluğun Gölgesinde

   Doğu Himalayalar'ın mutlu ülkesi Butan Krallığı'nda macera rotaları...

   Sınırları içinde yaşayan herkesin mutlu olmasını devlet politikası haline getiren ve gelişmişlik seviyesini gayri safi milli mutluluk üzerinden ölçümleyen bir ülke düşünün. Ormanların korunmasını anayasada yer verdikleri kanunlarla sağlayan ve aynı anayasayı yine insanların mutluluğu üzerine kurgulayan… İnanması güç görünse de Doğu Himalayalar’da, Çin ile Hindistan’ın arasında yer alan küçük ama yemyeşil bir ülke olan ve muazzam coğrafyasıyla pek çok gezginin hayallerini süsleyen Bhutan Krallığı’nın yaptığı tam olarak bu. 

   Bayraklara Üflenen Dilekler

   Yerel halk tarafından “gürleyen ejderha” anlamına gelen “Druk Yul” ismiyle anılan Butan, Budist inanç sistemini benimsemiş bir ülke. Bu inancın tüm sükûneti ve dinginliği ülkenin hemen her noktasında hissediliyor. Sokaklar, insanlar, hatta ormanlar bile sakin. Butan’da gezinirken yerel halka ait birbirinden farklı pek çok ritüele şahit olmak, turuncular içindeki Budist rahiplerle karşılaşmak mümkün. Her yerde çok sayıda bayrak var ve yerel inanışa göre bunun nedeni, insanların bayraklara üflenen dileklerin gerçek olduğuna inanmaları.  

   Az Ama Öz Turist

   Butan, turist politikası konusunda katı bir ülke. Gezgin olarak ülkeye gitmek isteyenler her gün için 200 ila 250 Dolar arasında değişen bir bedeli seyahatten önce ödemek zorunda. Konaklama, yemek, lisanslı bir tur rehberi, trekking turları için ekipman, kara taşımacılığı ücretleri ve 65 Dolar’lık sürdürülebilir kalkınma ücreti bu fiyata dahil.  

   Bu uygulama göze alışılmadık gelse de ülkenin kendine özgü geleneklerini ve doğal dokuyu koruma altına almak adına yaptığı bu tercih mekanizması mükemmel bir şekilde işliyor. Bu da hem kültür hem de macera turizmini seven gezginler için el değmeden korunmuş, mükemmel bir coğrafyayı keşfetmeyi daha da anlamlı hale getiriyor.  


   Butan'ın En Güzel Macera Rotaları ve Etkinlikleri

   Whitewater Raftingi

   10 kilometrelik rafting parkuruyla Mo Chhu ve 16 kilometre uzunluğundaki Pho Chhu nehirleri, Butan'daki en popüler rafting alanları. Thimpu'ya taşınmadan önce eski başkent ve kraliyet ikametgâhı olarak kullanılan Punakha Dzong ve onu sarmalayan ormanların arasından yapılan rafting turları yaklaşık iki saat sürüyor.

   Jomolhari ve Druk Path Trekking Bölgeleri

   Jomolhari trek, Butan'ın en ünlü yürüyüş rotalarından biri olan Jomolhari'nin zirvesinde gerçekleştiriliyor. 2500 metre ila 5000 metre arasında değişen rakımlarda gerçekleştirilen bu yürüyüş esnasında Butan'ın tıpkı bir gökkuşağını anımsatan florasına şahitlik etmek mümkün. Parkurun neredeyse tamamı, Jigme Singye Milli Parkı'nın içinde yer alıyor.

   Druk Path Trek ise, eski bir ticaret yolu üzerinde yer alan yüksek dağ geçitleri arasında ilerleyen bir güzergâha sahip. Para ve Thimpu vadilerini birbirine bağlayan bu geçitler mükemmel göl manzaralarını ve Jumolhari, Jichu Drake ve Gangkhar Puensum ile Tibet sınırında uzanan görkemli Himalaya Dağları'nın heybetini gözler önüne seriyor.

   Butan'ı Bisiklet ya da Motosiklet ile Keşfedin

   Asfalt yollardan zorlu arazilerdeki toprak yollara kadar farklı bisiklet rotalarının bulunduğu Butan'da uzun soluklu turlar genellikle bir hafta kadar sürüyor ve rehberler eşliğinde gerçekleştiriliyor. Oldukça dik tırmanış parkurlarının da yer aldığı bu turlarda, katılımcıların zorlandığı noktalarda yardımcı olmak için gruplara eşlik eden bir de minibüs yer alıyor. Bu turların dışında, Butan'da bisiklet dükkânlarından günübirlik bisiklet kiralamak için de çok sayıda seçenek mevcut.

   Son yıllarda ülkeyi ziyaret eden motorseverler arasında gittikçe yaygınlaşan motor turları da tıpkı uzun bisiklet turları gibi bir hafta kadar sürüyor. Butan'ın kültürünü keşfetme imkânı sağlayan bisiklet ve motor turları sırasında pek çok manastır, tarihi yapı görülebildiği gibi Butan'ın sıcakkanlı insanlarının hayatlarına da başka bir gözle tanıklık etmek mümkün.

   Butan'da Yamaç Paraşütü

   Dağlık bir arazi üzerinde yer alan çoğu ülkede olduğu gibi Butan'da da yamaç paraşütü yapmak için iddialı bölgeler bulunuyor. Çoğunlukla Jakar ve Ura vadilerinde yapılan ve dağ göllerinin, şelaleler ve el değmemiş ormanların üzerinde gerçekleştirilen uçuşlar gökyüzü tutkunlarının unutamayacakları bir manzara çeşitliliğine sahip. Ülkede yamaç paraşütü yapmak için en uygun zamanlama ise Eylül ve Ekim ayları.

   Punakha Asma Köprüsü

   Yamaç paraşütünü fazla adrenalin dolu bulanlar, onun yerini tutmasa da Butan'daki en uzun asma köprülerden biri olan Punakha Köprüsü'nü ziyaret etmeliler. Po Chhu Nehri'nin üzerinde yer alan ve turistler tarafından en çok ilgi gösterilen yerlerin başında gelen köprü, Punakha Kasabası'nı ve karşı yakasında yer alan Punakha Dzong'u birbirine bağlıyor.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Butan hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam