Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Grönland'da Bir Kış

   Sıcakla arası olmayanlar, Yaz bitsin diye gün sayanlar, bembeyaz bir doğayı sevenler, Kuzey Işıklarını merak edenler... İşte Grönland hakkında bilmeniz gerekenler.

   En Önemli Şey...

   Kuzey ışıklarının büyüleyici görüntüsü, köpeklerin çektiği kızakla yolculuk, devasa buz kütlelerinin ihtişamı, bölge halkının yaşamı, balıkçıların sohbeti... İlginç bir gezi planlamasına benzese de eğer kışın gidecekseniz, Grönland hakkında bilmeniz gereken en önemli şey sıcaklığın -50 derece olduğu. 

   Şartları Önceden Bilin
   Öncelikle kışın sadece Kopenhag’dan uçabilirsiniz. O da günde 1 kez. Grönland’da kara yolu bulunmuyor. En uzun asfaltlanmış kara yolu, yaklaşık 15 kilometrelik bir şeritte bulunuyor, orada  da yaşayan insan 500 kişi civarında. Deniz yoluyla ulaşım var desek bu da gerçeği tam olarak yansıtmaz. Çünkü bazı yerleşimlere iki haftada bir bir gemicik uğruyor, o da kışın deniz buz tuttuğu için ulaşamıyor. Helikopter var ama bu da biraz para meselesi. Dolayısıyla en iyi seçenek, halkın hala kullandığı köpeklerle çekilen geleneksel kızaklar oluyor.

   Nasıl Gezeceksiniz?
   Kara yolunun olmadığı, köyler ve kasabalar arası ulaşımın helikopterlerle sağlandığı, ancak mümkün olan yerlere inşa edilmiş pistlere pervaneli uçaklarla erişim sağlanan bu zorlu ve geniş coğrafyayı nasıl gezebilirsiniz ki? Ülkenin %82’si buzlarla kaplı. Yani yaklaşık 400 bin km2’lik buzsuz alan var. Bu buzsuz alan da sadece sahil şeridine yakın bölgeler. O da kuzey değil, güney bölgeleri… Kuzey hep buz! Gemiyle yapılacak, Disko Körfezi ve İllulissat’ı içeren bir gezi hem rahat hem de doğru bir plan olacaktır. Grönland’ın yerli halkı olan İnuit’lerin yaşamlarının en iyi gözlemleneceği, köylerinin kasabalarının en yoğun oldukları bölge burası olduğu için, kültürel anlamda çok zengin bir program olacaktır. Ayrıca Kuzey yarıküredeki en aktif buzul olan ve muhteşem buzdağlarını yaratan İllulissat Buzulu da burada olduğu için manzaraların etkileyici olacağı kesin.


   Dünyanın en büyük adası olarak anılan bu uzak toprakları görmek istiyorsanız önceden şartlarının zorluklarını bilmenizde yarar var.

   Yolculuk Başlıyor

   Bu bilgiler ışığında, Kangerlussuaq Havalimanı’na indiğinizde yolculuğunuz başlıyor. Burası II. Dünya Savaşı yıllarında Amerikalılar’ın kurdukları bir hava üssüydü. Burada konuşlandırılmış büyük bir nüfus, ihtiyaç anında İngiltere’ye ve Avrupa’nın diğer noktalarına ikmal yapılabilmesini sağlıyordu. Savaşı takip eden soğuk savaş yıllarında ise Grönland’ın en kuzey ucuna yerleştirilen takip ve izleme araçları sayesinde Rusya göz hapsinde tutulmaya çalışılmış. O dönemde Kangerlussuaq’taki bu hava üssü, hep son derece aktif olarak kalmış. Sovyetler Birliği dağılınca, bu üssün gerekliliği ortadan kalkmış ve Amerikalılar geri çekilmiş.

   Kangerlussuaq’ta bugün 500 kişi yaşıyor ve bunların hemen hepsi havalimanı ve turizm sayesinde orada bulunuyorlar. Havalimanını, limana bağlayan bahsettiğimiz o yaklaşık 15 kilometrelik yolla limana varılabilir. Buradaki Fram gemisi oldukça ünlü. 1880’lerde Nansen ve Amundsen’in keşif seyahatlerine eşlik eden ünlü geminin, modern zaman gezginleri için yaratılmış versiyonu. Bu arada Fram, ileri demek. Adına yakışır şekilde, bu gemiyle gerçekten birçok yere çok rahat şekilde gidilebilir. İçinde sadece 60 kişi yaşayan İnuit köylerine ulaşabilir, buzdağlarının arasında zigzaglar çizebilir, en sığ limanlara, koylara bile girebilirsiniz. Buralar kızaklarla ulaşamayacağınız yerler. Taşıdığı isme bu kadar yakışan bir gemi daha olamayacağı kesin.


   Bu gezide terk edilmiş madenci kasabalarından ülkenin UNESCO mirası Buz Fiyordu’na, birkaç yüz kişinin yaşadığı köylerde, kala kala sadece altmış kişinin yaşadığı yerleşimlere kadar çok az kişinin gittiği yerleri görme fırsatınız var. İnuit halkının doğayla iç içe geçmiş zorlu yaşamlarını öğrenebilir. Onların pişirdikleri balık çorbasının tadına bakabilir, hatta çim bitmeyen futbol sahalarında top koşturup onlarla maç yapabilirsiniz. Minicik kasabalardaki müzelerde beklenmeyen zenginlikler, göreceğiniz balinalar, batmayan güneş, kendinizi kaşif gibi hissetmenize sebep olabilir. 

   Bunun Dışında...

   Bu kadarla bitmeyen Grönland'da gezip görülmesi gereken birçok yer daha var. Uunartoq Kaplıcaları Uunartoq Adası, Grönland'dın en sıcak noktalarından biri. Su sıcaklığı ortalaması, tüm yıl boyunca 37-38 derece arasında oluyor. Uunartoq Kaplıcaları, Alluitsup Paa yerleşim bölgesine yakın olan Grönland'ın güneyinde bulunan Kujalleq Belediyesi'nde yer alıyor. Böylesine soğuk bir yerde biraz olsun ısınmak ve şifalı sularda yüzmek isterseniz Uunartoq Kaplıcaları'nın yolunu tutmalısınız.

   Sisimut

   Grönland, dünyada Kuzey Işıkları'nın izlenebildiği sayılı yerlerinden biri olmasıyla ünlü. Kuzey Işıkları, bütün yıl boyunca görünse de kışın özellikle Sisimiut'u aydınlatıyor.

   Qaqortoq

   Qaqortoq, yaklaşık 3300 nüfusu ile Güney Grönland'daki en büyük şehir ve belki de Grönland'ın en güzel ve en renkli şehridir. Tepelerin aşağısında göz kamaştıran bir liman ve limanın etrafında çok renkli ahşap binalar kasabaya otantik bir hava katıyor. Grönland'ın en eski çeşmesinin de olduğu küçük bir meydan ve çevresini kesinlikle gezmenizi öneriyoruz.

   Tasiilaq

   Tasiilaq, Grönland'ın doğu kıyısının merkezinde yer alan ve yüksek dağlarla çevrili bir limanı olan güzel bir köy. Doğu kıyısındaki en kalabalık topluluk olarakda biliniyor. Köye şehir havası veren hemen hemen tüm imkanlar mevcut. Otel, restoran, postane, fırın, kitapçı, hastane, müze ve helikopter sahası... Köydeki en popüler kış etkinlikleri, kayak turları, köpeklerin çektiği kızak turları, deniz kayağı, balina avcılığı, balık tutma, helikopter turları ve kasabanın arkasındaki Çiçek Vadisi'nde doğa yürüyüşleri yapmak.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Danimarka hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam