Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Gözümüz Yükseklerde Kayalıklara Tırmanıyoruz!

   ABD'den kanyon ve dağlarda tırmanış rotaları.

   Tüm sporlar yetenek ve tutku ile yapılır. Ayrıca fiziksel olduğu kadar manevi bir tatmin de yaratır. Tırmanış, hem heyecanı hem fiziksel gücü hem de ruhani arınmayı yaşatan spor dallarından biri. Başladığınızda cesaret ve azimle önü alınamaz bir bağlılık yaratabilecek dallardan. Yüksekleri, adrenalini, derin vadileri, kanyonları sevenlerdenseniz tırmanış sporu için en iyi noktalardan biri olan Amerika kıtasındaki tırmanış destinasyonlarına mutlaka göz atmalısınız.

   Yosemite Millî Parkı, Kaliforniya

   ABD’nin doğal hazinelerinden biri olan Yosemite Millî Parkı, manzaraları, flora ve fauna çeşitliliğinin yanı sıra tırmanış sporu için de en iyi adreslerden biri olarak ilgi çekiyor. Dünyanın en iyi tırmanış sporcularının tercihi olan ve rekorların kırıldığı bu doğa harikası parkta, tırmanış sporunun pek çok türünü gerçekleştirebiliyorsunuz. Grup hâlinde, solo, bouldering, single ya da multi-pitch gibi türlerin çoğunu deneyimlemeniz mümkün. 

   Yosemite’te granit kayalar ve muazzam derinleşen vadiler tırmanış heyecanını katlayan unsurlar. Özellikle parkın Merced Nehri Kanyonu, El Capitan ve Toulumne Meadows bölgeleri tırmanış tutkunlarının hayal ettiklerinden çok daha fazlasını bulabilecekleri noktalar. Bunların içinde en iddialısı ise 3000 fit yüksekliğe sahip granit yapıda neredeyse eğimsiz olan El Capitan kayalığı. Tırmanış konusunda profesyonel olanlar için bile oldukça adrenalin dolu bir deneyim yaşatabilen El Capitan, en zorlu noktalardan biri.

   Red River Gorge, Kentucky

   Yosemite kadar büyük olmasa da Red River Gorge, sunduğu seçeneklerin bolluğuyla tırmanışseverler için adeta bir cennet. Bölgede 1.600’ün üzerinde tırmanış noktası var. Bu özelliğinin güzel sonuçlarından biri de her dereceden tırmanış meraklısına alternatifler sunabilmesi. Doğal parkın ağaçlar, kumtaşı kayalar ve suyun akışıyla beraber oluşturduğu harika manzaralar eşliğinde tırmanışın keyfini sürmek paha biçilemez bir deneyim olacaktır. Tırmanış için tavsiye edilen dönem nemin en az olduğu ve sıcaklıkların da en elverişli olduğu ilkbahar ve sonbahar dönemleri. Bu sporda deneyimli olanların Red River Gorge’da mutlaka uğraması gereken nokta ise nehrin güney bölümünde kalan Motherload bölgesi.


   Devil’s Tower, Wyoming

   Wyoming’in sakin coğrafyasının içerisinde tuhaf bir güzelliğe ve kuşkusuz dudak uçuklatan bir heybete sahip olan Devil’s Tower, volkanik kayaların düzgün ve dikey beşgen çubuklar şeklinde yan yana geldiği oldukça etkileyici bir görselliğe sahip. Tırmanış sporunu yapanlar için oldukça cezbedici bir görüntüye sahip olan ve yerli halkın kutsal kabul ettiği Devil’s Tower’da kendinizi fantastik bir filmin içinde ya da başka bir gezegende gibi hissetmeniz mümkün. Adından da anlaşılacağı üzere zorlu bir parkura sahip olan bu dağda tırmanış, deneyimli olanlara göre.  

   Red Rock Kanyonu, Nevada

   Las Vegas’ın ışıltılı caddelerinden biraz uzaklaşıp Nevada’ya geçince ıssız çöllerin ve göz kamaştıran tırmanış rotalarının ortasında buluyoruz kendimizi. Red Rock Kanyonu, kızıl kumtaşından sarp kayalıklarıyla ve binlerce tırmanış noktasıyla ıssızlığın ortasında adrenalini doyasıya yaşamanızı sağlayacak. Zirvelere ulaştığınızda ise engin Nevada çölünün masalsı manzaraları sizde tarifsiz bir hissiyat bırakacak.

   Black Canyon, Gunnison Millî Parkı, Colorado

   Sarp kayalıkların Gunnison Nehri’nden yaklaşık 2.700 fit yüksekliklere ulaştığı, Colorado’nun en zorlu tırmanış rotalarından biri Black Canyon. Kanyonun tırmanış konusunda ünlenmesinin en önemli sebebi, uzun, yorucu ve zorlu parkurlara sahip olması. Ama bu gözünüzü korkutmasın. Her seviyeye uygun rotalar mevcut. Tırmanış rehberinizle dilerseniz klasik tırmanış rotalarında dilerseniz pek az kişinin tercih ettiği ve başarabildiği zorlu parkurlarda tırmanış heyecanını yaşayabilirsiniz.

   Yosemite Millî Parkı, Kaliforniya

   Red River Gorge, Kentucky

   Devil's Tower, Wyoming

   Red Rock Kanyonu, Nevada

   Black Canyon, Gunnison Millî Parkı, Colorado

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam