Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Göz Alıcı Beyaz, Patagonya Buzulları

   Güney Amerika'nın Patagonya bölgesinde, doğanın beyaz devleri hüküm sürüyor.

   Patagonya, Güney Amerika’da, Arjantin ve Şili’nin de güneyini kapsayan bir bölge. Bir yanı Pasifik Okyanusu’na öteki yanı Atlantik Okyanusu’na bakan Patagonya coğrafyası hâliyle coğrafi şekiller bakımından başlı başına bir hazine. Fiyortları, lagünleri ve doğal parklarının yanı sıra, iki okyanusun arasında kalmış bu coğrafyanın bir de beyaz devleri var. Patagonya’nın yeşil dağlar ile buzun beyazını bir arada yaşatan dağ buzulları bölgesi maceraperest gezginlerin deneyimlemesi gereken doğa harikaları. 

   Dev Bir Beyaz
   Yoğunlukla Şili tarafında yer alan buzulların en ulaşılabilir ve en çok ziyaretçi çekenleri ise çoğunlukla Arjantin tarafında. Devasa bir beyazlık vadeden bu buzullar hem duygusal hem de duyusal anlamında göz kamaştırı bir deneyim sunuyor. Buz dağlarının arasında, metrelerce yüksek buz duvarlarının kenarında dolaşırken kendinizi masalsı bir atmosferde hissetmeniz kaçınılmaz. İce Age filminden bir karakterin her an buzullardan kayarak karşınıza çıkabileceğini düşünebilirsiniz ya da bu ihtişamın biraz da ürkütücü görkemine soluksuz tanık olabilirsiniz. İster adrenalin ister eğlence dolu olsun, Patagonya buzullarından bol fotoğraf ve bol anıyla döneceğinizin garantisini verebiliriz. 

   Perito Moreno 
   Patagonya buzulları içerisinde en meşhuruyla başlayalım. Perito Moreno, Arjantin kısmında kalan ve Argentino Gölü ile birleşen dünyanın en büyük üçüncü temiz su kaynağı olan geniş bir buzul kütlesi. Peki onu diğer birçok buzuldan farklı ve meşhur kılan özelliği ne, diyecek olursanız şöyle açıklayalım: Dünya üzerindeki birçok buzul küresel ısınma ve çevre kirliliği sebebiyle hacmini kaybederken Perito Moreno her gün daha da büyüyor. İşte, buz kütlelerinin ileri geri salınım hareketinden ortaya çıkan bu mucizevi sonuç Perito Moreno’yu biricik kılıyor. 


   50 metreye yükselen bu devasa buzulun karşısına geçip görkemini seyre dalmak tabiatın gücüne hayranlık uyandırıyor. Perito Moreno’ya Argentino Gölü’nün kıyısındaki El Calafante kasabasından kalkan bir tekne turuyla ulaşabilir ve bu sonsuz beyazın tadını çıkarabilirsiniz.

   San Rafael
   Patagonya’nın kuzeyinde Şili’de San Rafael Lagünü Millî Parkı’nda yer alan buzul, 760 kilometrekareye yayılan devasa bir doğa harikası. Patagonya’nın Buzul Çağı döneminden kalan son buzul yapısı olmasıyla da önem taşıyan San Rafael, Şili’nin diğer dağ buzullarına göre daha az ziyaret edilen bir bölge. Bunun sebebi ise buzulun daha az ilgi çekici olması değil, ulaşımının daha zahmetli olması. Puerto Chacabuco’dan kalkan bir katamaran ile 14 saat sürecek olan yolculuk macerasını göze alıyorsanız sonunda muazzam bir mükafatla karşılaşacağınızın garantisini verebiliriz.

   Gerçek bir buzul deneyimi için San Rafael’i tercih edecekseniz çok fazla ertelememekte fayda var, zira değişen iklim koşullarından etkilenen bu buzulun 2030 yılında yok olacağı tahmin ediliyor.

   Grey Glacier
   Şili’de Torres del Paine Millî Parkı’nda bulunan Grey Buzulu, dünya üzerindeki buzullar arasında en etkileyicilerinden biri. 2017’de bir kısmı koparak ayrılmış olan bu buzul, ziyaretçileri büyüleyen bir görkeme sahip. Adını da almış olduğu gümüş parlaklığında bir mavi ve beyazın ahengini yansıtan buzul, üzerindeki kimi bölgelerde doğa yürüyüşü yapma imkânı da sunuyor. Grey Gölü’nün üç farklı bölgesiden giriş yaptığınızda sizi karşılayacak devasa buz dağları bulunuyor. Gölün içerisinde salınır hâldeki buzullar da tekne turunuz sırasında size selamlarıyla eşlik ediyorlar.

   Bu buzula ulaşmak için Puerto Natales kasabasından tekne, kano gibi imkânları değerlendirebilirsiniz. Torres del Paine Millî Parkı’ndaki bazı yürüyüş rotaları da Grey Buzulu’nun muazzam görüntülerini yukarıdan görebilmek için oldukça iyi bir alternatif.

   Viedma

   Upsala'dan biraz daha kuzeye doğru ilerlediğimizde, görkeminin yanı sıra sizi maceraya da davet eden bir buzula ulaşıyorsunuz. Arjantin tarafında kalan Viedma buzuluna, buz üzerinde yürüyerek ya da tekne turuyla ulaşabilirsiniz. Buz üzerinde yürüme turuna katılmak istiyorsanız, bu yorucu ve zorlu patikaları göze alacak cesaretiniz ve hazırlıklı fit bir bedeniniz olması gerekiyor. Tekne turunu tercih ederseniz unutulmayacak bir deneyime hazır olun. Viedma'nın buz tünellerinin içinden, buzdan kemerler, oyuklar altından geçebileceğiniz tekne turlarında başlangıç noktanız Viedma Gölü de varış noktanızın büyüleyici etkisine sizi hazırlayacak güzellikte manzaralar sunacak.

   Upsala

   Los Glacier Millî Parkı'nda bulunan Upsala, aynı bölgede daha güneyde bulunan Perito Moreno'nun gölgesinde kalmış olsa da büyük bir ilgiyi hak ettiği bir gerçek. 870 kilometrekarelik bir alanı kaplayan buzul, Güney Amerika buzulları içerisinde en büyüğü. Haliyle ölçekteki bu büyüklük ziyaretçilerin hayranlığıyla da doğru orantılı sonuçlanıyor. Bu buzula ulaşmak için Perito Moreno'da olduğu gibi Argentino Gölü'nden tekne turlarına katılmanız gerekiyor. Yavaş yavaş yaklaşırken sarp buz kayalarının devasa büyüklüğü sizi şaşırtmaya yetecektir. Bir de bu dev beyazlığın, sessizliğin ve ihtişamın yanı başına vardığınız anı hayal edin!

   Mavi ve Beyaz, Dikkat Soğuk Biraz!

   Bu yolculuğa çıkmadan önce şunları akılda tutmakta fayda var; Patagonya her mevsim farklı bir macera sunuyor fakat buzullar söz konusu olduğunda şurası kesin. Viento mucho viento! "Rüzgâr, çok rüzgâr" anlamına gelen bu söz öbeğini Patagonya'da sıkça duyabilirsiniz. Yabana atmayın. Buzullara doğru yola çıkmadan önce sıkı giyindiğinize, yanınıza rüzgârlık, yedek eldiven ve yedek atkı aldığınızdan emin olun. Buzullarda yürüyüş yapma imkânını değerlendirmek istiyorsanız uygun ayakkabılar giymekte de fayda var. Kısacası hava güneşli, mevsim yaz olabilir Patagonya'ya seyahat ettiğinizde. Fakat ne olursa olsun dev buz kütlelerine yaklaşıyorsunuz. Adım adım beyaza, maviye ve kaçınılmaz olarak soğuğa!

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam