Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Gökkuşağını Yere İndirmişler

   Peru’da bulunan Vinicunca yani Yedirenk Dağı, rengârenk çizgilerle kaplı olağandışı bir güzellik. Gökkuşağının altından geçmek imkânsız olsa da burada üzerinden geçer gibi hissetmeniz mümkün!

   Gökkuşağının altından geçmek belki imkânsız ama yolu Peru'ya düşenler için üzerinde yürümek mümkün! Peru’nun Cusco bölgesinde bulunan Yedirenk Dağı, nam-ı diğer Gökkuşağı Dağı, görenleri gerçekliği konusunda şüpheye düşürse de dünyanın doğal harikalarından biri olarak ziyaretçilerini bekliyor. Pasifik Okyanusu, And Dağları ve Amazonlar arasında yer alan, Güney Amerika'nın incilerinden Peru, birçok doğal ve tarihî güzelliğe sahip. Bu güzelliklerin başında da dışarıdan bakıldığında bir ressamın fırçasından çıkmış gibi duran, tabloyu andıran "Gökkuşağı Dağı" geliyor. Ülkenin güneyindeki turistik şehirlerden Cusco’ya yaklaşık 100 km uzaklıkta bulunan Vinicunca, "Rainbow Mountains" yani "Gökkuşağı Dağı" olarak anılıyor. Gökkuşağı Dağı, tektonik kırılmalar sonucu 7 değişik maden ve minarelin bir araya gelmesiyle oluşmuş. Gerçek bir doğa harikası olan dağlar gökkuşağının yeryüzüne yansıması âdeta.


   Deniz seviyesinden 5200 metre yükseklikte, bembeyaz bulutlarla birleşen dağ, kestane rengi, hardal sarısı, yeşil ve yumuşak mavi tonlarından oluşuyor.

   Nefes Kesen Bir Deneyim 
   İnsana kendini başka bir atmosferde hissettiren rengârenk dağlara ulaşmaksa hayli meşakkatli. And Dağları'nın bir bölümü olan, Ausangate denilen bölgeye ulaşmak için 100 kilometrelik bir yürüyüşü göze almak gerekiyor. Bunu göze alamayanlar için tur firmaları dağa 3 saatte ulaşmayı mümkün kılan bir tur paketi sunuyor. Tur paketinin içinde ulaşım, rehberlik ve yemek dışında oksijen tüpü hizmeti de yer alıyor. Zira 5200 metre yükseklikteki dağ, bu eşsiz deneyimi yaşayanların kelimenin tam anlamıyla nefesini kesiyor!

   Yerli halk, İspanyolca yerine yerel bir dil olan Quechua'yı konuştuğu için ziyaretçilerin bir rehberle anlaşması şart. Öte yandan Gökkuşağı Dağı'nın bulunduğu bölge, çok değişken bir hava yapısına sahip. Güneş, yağmur, rüzgâr, hatta yukarılara çıkıldıkça karla karşılaşmak mümkün. Hızlı ve sıklıkla değişen hava nedeniyle yola hazırlıklı çıkmakta fayda var. Bu arada Peru, Türk vatandaşlarına vize uygulamayan ülkelerden biri. 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla Peru'da kalabilir, eşsiz manzaraların keyfini sürebilir ve bambaşka bir kültürü tanıyabilirsiniz. Peru'ya en uygun maliyetle ulaşmanın yolu Brezilya veya Arjantin üzerinden aktarmalı uçuş yapmak. Peru'da  gezginlerin en çok dikkat etmesi gereken konuların başında ise sağlık konusu geliyor. Seyahat öncesi gerekli aşıların yapılması ve tedbir alınması gerekiyor. Özellikle Iquitos ve Amazon bölgelerine gidecek olanlar bulaşıcı hastalıklara karşı önlem almalı. 

   2016 Yılında Keşfedildi 
   And Dağları’nın bir uzantısı olan Vinicunca Dağı'nın, yoğun volkanik faaliyetlerle oluşan ve farklı minerallere sahip katmanları, binlerce yıl boyunca hava koşullarının etkisiyle farklı renkler almış. Geç keşfedilen bu doğa harikasına ilk turlar 2016 yılında yapılmaya başlandı. 

   Renklerin Sırrı Mineraller

   Dağın renklerinden kestane, demir mineralinin oksitlenmesi sonucu meydana gelmiş. Hardal sarısı rengin kaynağı ise demir sülfür. Yeşil rengin tonlarını klorit verirken, yumuşak mavi ton oksitlenmiş limonitten oluşmuş.

   Yolculuk Sabaha Karşı Başlıyor

   Hava koşullarının konaklamayı zorlaştırması nedeniyle Gökkuşağı Dağı'na turlar günübirlik düzenleniyor. Tur ücreti yaklaşık 200 lira. Yalnız bu eşsiz deneyimi yaşamak için uykusuz kalmayı göze almalısınız. Çünkü gezi sabaha karşı 03.00 sularında başlıyor. Zira başlangıç noktasına ulaşmak 4 saati bulabiliyor.

   Sütçü Beygirleri Emrinizde

   Araçlar ziyaretçileri dağın yakınlarına, 4000 metreye kadar ulaştırıyor. Araç yolunun bittiği 4000 metre noktasından dağın zirvesine, yani 5200 metre yüksekliğe doğru yürüyüşte, dileyen gezginler gidiş ve dönüşte bu yolu yerlilerin öncülüğünde sütçü beygirleri ile de yapabiliyor.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Peru hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam