Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Dünyanın Zorlu Rafting Deneyimlerinden Biri; Zambezi Nehri

   Profesyonel sporcuların bile geçemediği zorlu bir parkur...

   Doğanın El Değmemiş Hazinesi

   Her yıl 50.000 kişinin ziyaret ettiği dünyanın en tehlikeli rafting parkurlarından Zambezi Nehri, macera ve doğa tutkunları için en heyecanlı destinasyonlardan biri.

   Orta Afrika’dan doğup “s” biçiminde kıvrımlarla Zambiya ve Zimbabwe sınırını takip ederek Hint Okyanusu’na dökülen Zambezi Nehri, Afrika’nın dördüncü büyük nehri olma özelliğini taşıyor. Altı ülkenin sınırlarında gezinen bu muazzam nehir, çevresindeki flora ve fauna özellikleri anlamında da oldukça gelişkin. Nehir boyunca büyük bir canlı çeşitliliğine şahit oluyorsunuz. Hipopotamlar ve timsahlar nehrin en sık karşılaşılan misafirleri. Çevredeki ormanlık alanlar ise zebra, fil, bufalo ve zürafa gibi canlıları doğal ortamlarında gözlemleyebileceğiniz zenginlikte.

   Zambezi Nehri kıyıları boyunca turizm yapılaşmasının izleri, kalabalığı, işletmelerle doluluk gibi kirliliğe sebebiyet verecek unsurların olmaması nehri daha da cazip kılıyor. Yalnızca doğanın, canlıların, kuşların seslerinin eşliğinde kano yaparak nehri gezmek ve kamp alternatiflerini değerlendirmek bu muhteşem doğanın tadını çıkarmak için en çok tercih edilen seçenekler. 

   Büyüleyici Viktorya Şelaleleri ve Çok Ötesi

   Zambezi Nehri, en çok Zambiya ve Zimbabwe sınırında nehrin 108 metrelik bir boğaza dökülerek oluşturduğu, dünyanın en büyük şelalesi olan Viktorya Şelaleleri ile biliniyor. Viktorya Şelaleleri’nin nehrin tertemiz suyuyla yarattığı bu ışıldayan görkemli görüntüsü, nehrin en iddialı yanlarından biri. Fakat Zambezi bu kadarla kalmıyor. Bu upuzun nehrin su sporlarıyla da arası bir hayli iyi. Zambezi Nehri’nin, Viktorya Şelaleleri’nin akış hızıyla yarattığı enerji, rafting konusunda da en iddialılardan biri. 


   Raftingin En Heyecanlı Hâli

   Su sporları içerisinde en heyecanlılarından biri olan rafting, suyun derinliği, akış hızı ve virajlarıyla da mekâna göre adrenalin seviyesi farklılık gösteren bir spor. Zambezi Nehri ise tüm dünyadaki rafting rotaları içerisinde su seviyesinden akış hızına tahmin edilemezliğiyle en benzersiz rotalardan birini oluşturuyor. Rafting meraklısı çok sayıda turistin ve profesyonel sporcuların gözüne kestirdiği Zambezi Nehri, özellikle su seviyesinin önceden kestirilemezliğiyle heyecanı dorukta yaşatan bir macera vadediyor.

   Rafting macerasının ilk olarak 1991 yılında başladığı Zambezi’de rafting macerası için en sık tercih edilen zaman Ağustos-Ocak arası dönem. Bu dönemler arasında Viktorya Şelaleleri’nin akış hızı ve raftingin heyecanı da artıyor. 

   Zambezi Nehri’nde suyun akış hızının yüksek olduğu, rafting için uygun 25 nokta bulunuyor. Viktorya Şelaleleri’nin bitimiyle başlayan ve 120 kilometre boyunca devam eden dar bir boğazda, rafting için en zorlu seviyedeki parkurları geçmek rafting tutkunları için oldukça kışkırtıcı. Bu hızlı akış noktalarının çoğu bahsettiğimiz rafting için en yüksek derecelerden biri olan 5. sınıf derecesinde. 

   Rafting ve nehir konusunda uzman bir ekiple ve güvenlik konusundaki talimatlara uyarak bu heyecan ve biraz da korku dolu maceraya atıldığınızda geçilmesi gereken bir de 6. sınıf hızlı akış noktası bulunuyor. Tabii burada rafting botunuzu uzman ekibe bırakıp nehrin kenarına, karaya çıkıp uzmanların o zorlu parkuru geçişine bakmakla yetiniyorsunuz. Zira en zorlusuna varım deseniz bile, bu parkur hayati tehlike içerebilecek zorlukta. 

   Raftinge meraklıysanız ya da hâli hazırda bu spor ile uğraşıyorsanız Zambezi Nehri’nde bu sporu deneyimlemek hayatınız boyunca unutamayacağınız anılarla dönmenize yol açacak. Viktorya Şelaleleri’nin gürüldeyen bulutumsu sularıyla açığa çıkan enerjiye kendinizi bırakın; ama tedbirli olmayı elden bırakmayın. Heyecanın ve adrenalinin yanı sıra yaşayabileceğiniz duygular içinde panik, korku, şaşkınlık da yer alabilir. Siz hazırlıklı, sakin olmaya ve uzman ekibinizin çizdiği sınırlar ve kurallara uymaya bakın. Macera şakaya gelmez.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam