Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Dünyanın En Eski Çölü, Sossusvlei, Namibya

   Tuz ve kilden engin kızıl kumullarıyla Sossusvlei, çölün en sade ve gerçek tanımı.

   Deadvlei ve Bid Daddy

   Bölgenin en büyük kumulu ise adından da tahmin edileceği üzere Big Daddy. Deadvlei düzlüğünün engin manzarasını seyredebileceğiniz bu bölgede, devedikeni ağaçlarının manzaraya kattığı hava ise gerçeküstü bir güzellikte. Deadvlei’nin beyaz toprağı üzerinde yükselen siyaha çalan kuru devedikeni ağaçlarının yarattığı kontrast ve etrafını saran dev kızıl kumullar gerçeküstü bir etkiye sahip. 

   Güney Afrika’da Atlantik Okyanusu kıyısında yer alan Namibya, dünyanın en eski çölü olarak adlandırılan Namib Çölü’nün evi. Başka bir deyişle Namib Çölü, çöl denildiğinde aklınıza gelecek olan şeyin ta kendisi.

   Okyanus kıyısından rüzgârlarla milyonlarca yıldır taşınan, demir oksitle kızıllaşmış tuz ve kilden kumların yarattığı, sonsuzluk hissi uyandıran bu çölün her bölgesi, kendi içinde farklı bir niteliğe, farklı bir fauna ve floraya sahip. 400 metre yüksekliğe varabilen, dünyanın en yüksek kumullarına sahip olan, gökyüzü gözleminden balon safarisine doğanın birçok hazinesini, macerayı ve doğanın gizemlerini keşfetmeyi sevenlerin rotaları arasında ilk sıraları fazlasıyla hak ediyor.

   Namib Çölü’nün en dikkat çekici parçası ise Sossusvlei. Namib Çölü’nün güneyinde, Namib-Naukluft Millî Parkı içerisinde konumlanan Sossusvlei, dev kızıl kumulların, muazzam gün doğumlarının, gerçeküstü görünüşe sahip bitkilerin, sessizliğin tam kalbi. Tsauchab Nehri’nin sularının yer altına karıştığı Sossusvlei, Nama dilinde “dönüşsüz, çıkmaz” anlamına gelen “sossus” kelimesi ile Afrikaans dilinde “batak” anlamına gelen “vlei” kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. Sossusvlei, buraya varan bir suyun geri dönüşsüz bir biçimde yutulacağını işaret eden anlamıyla da oldukça gizemli ve etkileyici.

   Dune 45 ve Sesriem Kanyonu
   Sossusvlei’de görmeniz gereken yerlerin başında dünyanın en çok fotoğraflanan kumullardan biri olan Dune 45 geliyor. Bu kızıl kumullara tırmanış en az onu uzaktan seyretmek kadar keyifli. Namib Naukluft Millî Parkı’nın girişine yakın bir bölgede, Dune 45’e varmadan gezmeniz gereken bir diğer doğa harikası ise Sesriem Kanyonu. Tsauchab Nehri’nin milyonlarca yıl boyunca aşındırdığı bu devasa kanyon kimi bölgelerinde daralan kiminde genişleyen yolları ve iki yanınızda yükselen devasa kayalarıyla çölün düzlüğüne ve kum tepelerine tezat oluşturan bir güzelliğe sahip.  

   Nelere Dikkat Etmeli?
   Sossusvlei’de geziniz için olmazsa olmaz bir ayrıntı erken kalkmak. Zira gün doğumlarını, kumulların en güzel ışıklarla yarattığı manzaraları ve devasa çöle yansıyan gölgelerini deneyimlemek için erkenci olmak gerekiyor. Öte yandan Sossusvlei’de 4 tekerli bisiklet gezisi, doğa yürüyüşü gibi imkânların yanında balon gezisi yapmak da mümkün. Bu devasa ve kızıl bir kum denizi misali coğrafyayı balonla gezmek belki de en etkileyici maceralardan biri olacaktır. Genellikle gün doğumundan 30-45 dakika önce yola çıkmanızı gerektiren yine erkenci bir aktivite olan balon gezisi, bölgede 20 yıldan fazladır yapılan ve oldukça güvenli bir seçenek.

   Aklınızda bulunması gereken bir diğer detay da Sossusvlei maceranız için seçeceğiniz mevsim. Güney Afrika’nın yazı olan dönem, yani Aralık-Mart arası dönem yağışların en bol olduğu dönem. Dolayısıyla güneyin kışı olan Mayıs-Ağustos arası bir dönemi tercih etmek daha mantıklı olacaktır. Aksi hâlde, bol yağışlı bir maceraya hazır olmanız gerekir. Mayıs-Ağustos arası ise kış dönemi olduğundan ve çöl ikliminde gece ile gündüz sıcaklık farkı çok fazla olduğundan hazırlıklı, temkinli olmalısınız.
    
   Konaklama için ise millî park olan bölgenin içerisinde ve yakınında çeşitli seçenekler söz konusu. Kamp yapma imkânı sunan alanları ya da lüks safari konaklama seçeneklerini aradığınız maceraya göre tercih edebilirsiniz. Sesriem Campsite, Sossusvlei Solitaire Country Lodge, Kulala Desert Lodge, Sossus Dune Lodge konaklama için tercih edilebilecek adreslerden. 

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Namibia hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam