Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Doğanın Egemenliğinde, Kabilelerin Yanıbaşında, Kenya

   Sayısız millî park ve vahşi yaşamın korunduğu doğa rezervine, Afrika kıtasını en iyi yansıtan ülkede; Kenya'da tanık olacaksınız!

   Gerçek Afrika, Kenya!

   Kenya, vahşi yaşamı, canlı çeşitliliği, kabile kültürü ve safari gelenekleriyle Afrika’yı en iyi tanımlayan yer diyebiliriz. Afrika’nın doğusunda okyanus kıyısında yer alan, Tanzanya, Uganda ve Somali ile komşu olan Kenya, ekvatorun tam ortasından geçmesi sebebiyle iklim anlamında sıcak fakat çoğu zaman yumuşak bir havaya sahip.

   Safari tutkunlarının, vahşi yaşama tanıklık etmek isteyenlerin, kabile kültürlerine fantastik bir yolculuk yapmak isteyenlerin tercihlerinde her zaman ilk sıralarda yer alıyor. Maasai, Kikuyu, Samburu gibi yerli kabilelerin renkli ve ilginç kültürel nitelikleriyle zengin bir tarihe de sahip olan Kenya, safari alanında da 5. kez dünyanın lider coğrafyası olarak seçildi.

   Doğaya Tanık Olacaksınız

   Kenya’da tanık olduğunuzda unutamayacağınız en büyük doğa olayı büyük göç. Bu coğrafyaya özgü antilopların Maasai Mara Doğa Rezervi bölgesinden Serengeti’ye doğru göç edişine denk gelmek için Haziran-Temmuz aylarında bölgeyi ziyaret etmeniz gerekiyor. Antilopların yanı sıra ceylanların ve zebraların da sürü hâlinde göç ettikleri bu dönemde özellikle yoğun antilop sürüsünün göçü göz alıcı manzaralar yaratıyor. “Büyük Göç” adı verilen bu yer değiştirme dönemi, doğanın işleyişine, dengesine ve muhteşem uyumuna şahit olmak için birebir.

   Kenya’da oldukça çok sayıdaki millî park bulunuyor. İçlerinde en dikkat çeken ise Amboseli Millî Parkı. Aslında Tanzanya’da bulunan ikonik Kilimanjaro Dağı’nın Kenya’dan görünebildiği noktada konumlanan millî parkın sakinleri; büyük dişleriyle devasa canlı dostlarımız filler, zebralar, Afrika antilopları ve 400’e yakın tür ile oldukça kalabalık olan kuşlar.

   Kenya’nın başkenti Nairobi de elbette görülmesi gereken yerlerden. Nairobi Ulusal Müzesi’nde gerek içinde bulunduğu binanın Afrika kültürünü yansıtan renkli ve ahenkli dokusu, gerekse kuş türlerine, memeli hayvanlara, insanın tarihine dair etnolojik bulgu ve bilgilerin sergilendiği bölümleriyle bu doğa ve kültür hazinesi coğrafyanın derinlerine dalmak ve onu daha yakından tanımak mümkün.

   Maasai Kültürüne Dokunmak 
   Maasai kabilesi, avcılık ve savaşçılık nitelikleriyle meşhur en köklü Afrika kabilelerinden biri. Maasai halkı, kırmızı bezden kıyafetleri, rengârenk ve ince işçilik isteyen muazzam takıları, ülkenin bayrağında da yer alan kırmızı ve kahve tonlarını barındıran kalkanlarıyla Doğu Afrika’nın sembollerinden biri. Kenya ve Tanzanya’da yaşayan Maasai halkı her iki ülkede toplam bir buçuk milyona yakın bir nüfusa sahip.

   İlk olarak Sudan’ın güneyinde yaşayan Maasailer, 17-18. yüzyıl arasındaki dönemde bugünkü yerleşkeleri olan Güney Kenya ve Kuzey Tanzanya’ya yerleşmişler. Geçmişten bugüne hükümetlerin onları yarı göçebe hayattan vazgeçirmeye ve yerleşik düzene geçmeye ikna çabaları ise büyük çoğunlukla sonuç vermemiş.

   Maasai’nin İlginç Ritüelleri
   Maasai kabilesinin en çok bilinen özelliği ise zıplamaları. Aslında bu zıplama Maasai dansına has bir figür ve çoğunlukla savaşçılar tarafından gerçekleştiriliyor. Yarım ay şeklinde yan yana dizilip sırayla ortaya geçerek zıplanıyor. Dans edenler içinde en yükseğe zıplayan en güçlü olarak kabul ediliyor. O sırada zıplamayanlar da ses tonlarını zıplayışın yüksekliğine göre ayarladıkları bir şekilde şarkı söyleyerek eşlik ediyorlar. Elbette yaratılan bu ritme vücutlar da durmaksızın keyifle eşlik ediyor.

   Dünyaya savaşçılığıyla nam salmış Maasai halkında, aileyi ve topluluğu tehlikelerden korumak için savaşmak bir onur meselesi. Hâliye savaşçılık eğitimi de en önemli ritüellerden bir tanesi. Acıya dayanıklı olmak üzerine kurulu aşamalarla ve sıkı bir disiplinle gerçekleştirilen eğitimlere 12-25 yaş arası erkekler seçiliyor. Gençlerin bir kısmını dazlak bir kısmını ise saçlarına şekiller vermiş olarak görebilirsiniz. Bunun sebebi ise yalnızca savaşçılara saçlarını uzatma hakkı tanınması.

   Tüm bu ritüellerin, renklerin, formların nedenini ve nasılını anlamayı bilim insanlarına bırakabiliriz; fakat tanıklık etmeyi ve etkileşim yaratmayı bir Kenya yolculuğu planlayanların muhakkak deneyimlemesi gerektiği şüphesiz.

   Kenya’da Görülesi Birkaç Rota Daha

   Bir zamanlar önemli ticaret limanlarına ev sahipliği yapmış olan, Hint Okyanusu’na nazır muhteşem manzaralı plajlarıyla Mambosa.

   UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan, esasen bir Swahili yerleşimi olan Lamu Old Town bölgesi.

   ​Pembe flamingoların suyun üzerinde masalsı bir tablo yarattıkları Nakuru Gölü.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Kenya hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam