Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bucket List kaydınız başarıyla gerçekleşti. Müşteri hizmetlerimiz size en yakın zamanda ulaşacaktır.

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Giriş Yap

   Dalgaların Peşinde Bir Göç Rotası: Avustralyalı Sörfçüler

   Dalgalara adanan hayatlar, en büyük dalgayı yakalamak uğruna verilen çabalar… Sörfçülerin dünyası bu iki cümlenin hakkını vermek üzerine kuruludur. Bunun için de Avustralya’dan, Hawaii’ye, Güney Afrika’dan Kaliforniya’ya dünyanın farklı köşelerinde dalgalarla dans ederler.

   Avustralya, sörf dünyası için özel bir yere sahiptir. Bu spor için uygun birçok plaja sahip olmasının yanında, dünyaca ünlü sörfçüler de genellikle Avustralya’dan çıkar. Mick Fanning de bu ünlü sporculardan biri ve sadece dalgalarla mücadele etmiyor. 2015 yılında, Jeffreys Körfezi’ndeki mücadelesinde yaşadığı köpek balığı saldırısı hem kendisinin hem de sörf dünyasının unutulmaz anlarından biri hâline gelmişti. Peki Avustralyalı bir sörfçüyü, yıl boyunca nerelerde sörf tahtasının üzerinde görebilirsiniz merak ettiniz mi? Avustralya sörf için akla ilk gelen ülkelerden birisidir. Özellikle Gold Coast, Bells Beach ve Margaret River plajları sörfçüleri kendine çeken dalgalı kıyılarıyla öne çıkar. Mart ve nisan ayları arasında mavi dalgaların üzerini rengârenk sörf tahtaları süsler. Takvimler mayıs ayını gösterdiğindeyse göç rotası Brezilya’ya doğru döner.


   Rio’nun yaklaşık 70 kilometre batısında yer alan Saquarema, ülkenin sörf başkentidir. Sadece Avustralyalı değil, dünyanın birçok bölgesinden sörfçüleri burada dalgaların üzerinde görebilirsiniz.

   Haziran ayında Bali’nin Keramas Plajı’ında devam eden sörf tutkusu bir sonraki ay Afrika kıtasına doğru yol alır. Güney Afrika’nın ünlü Jeffreys Körfezi, heyecanlı müsabakalara ev sahipliği yapar. Sonbahar geldiğinde sörfün adresi Kaliforniya sahilleri ve Avrupa olur. Bu mevsimde dalgaların çizdiği yolu izlerseniz kendinizi Kaliforniya Lemoore’un Surf Ranch’inde, güneybatı Fransa’nın Landes sahillerinde ya da Portekiz’in Peniche kıyılarında bulabilirsiniz. Bir yıllık göçün son durağı ise Hawaii Adaları’nda son bulur. Oahu Adası’nın kuzeyinde yer alan Banzai Pipeline kıyıları, sörf tutkunlarına güzel bir veda partisi sunar. Saydığımız ünlü sörf destinasyonları, dalgaların en yüksek olduğu zamanlarda Dünya Sörf Şampiyonası’nın da etaplarını oluşturur. Tarihi 3 bin yıla kadar uzanan ve başlarda sadece balık tutmak için kullanılan sörf, bugün milyonlarca sporcunun dalgalar üzerinde gerçekleştirdiği akrobatik bir şova dönüştü. Bu sporu yapmak için elbette çok çalışmalısınız. Çalışmanın karşılığını dünyanın çeşitli bölgelerinde dalgalarla dans edip, güzel plajlara doğru süzülerek alabilirsiniz. Siz de sörf tahtanızı hazırlayıp her yıl tekrarlanan bu göçe katılabilirsiniz.

   Sörf tahtasının üzerinde en uzun süre kalabilen sörfçü, Gary Saavedra’dır. Bir hız teknesinin oluşturduğu dalgada tam 3 saat 55 dakikalık bir sürüş gerçekleştirmişti.

   Sörf konulu en ünlü filmlerden biri olan “Point Break” çekimleri sırasında, filmin yıldızı Patrick Swayze 4 kaburgasını kırmış.

   İlk büyük sörf yarışması, 1928 yılında Kaliforniya’da yapıldı.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam