Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Buzullar Ülkesinde Alev Püsküren Bir Ejderha: Eyjafjallajökull Yanardağı

   2010 yılında 200 yıllık sessizliğine son veren Eyjafjallajökull Yanardağı'na nefes kesici bir ziyaret...

   Bir tarafta geniş düzlüklerden göğe doğru yükselen dev buzullar, diğer tarafta çağlar boyu birikmiş öfkesini tüm dünyaya haykırmak isteyen volkanlar… Fantastik bir kurgudaki betimlemelere benzeyen bu görüntülerin sahibi ise 103 bin kilometrekarelik yüzölçümüyle kendisi küçük fakat mistik güzellikleri ve nefes kesici manzaraları hayli büyük olan İzlanda.

   Vikinglerin diyarı olarak da bilinen İzlanda, gezginlerin her zaman ilgisini çeken yerlerden biri olmasına karşın, 2010 yılında Eyjafjallajökull Yanardağı’nın iki yüz yıllık bir aradan sonra yeniden faaliyete geçmesiyle birlikte neredeyse tüm dünyanın merakla takip ettiği bir ülke hâline geldi. Volkanın hareketleri o denli sarsıcıydı ki lav püskürmelerinin ardından havaya salınan volkanik küller özellikle Kuzey Avrupa hava trafiğini uzun süre sekteye uğrattı. 2008 yılında ekonomik krizle karşı karşıya gelen İzlanda, Eyjafjallajökull’un bu ürkütücü faaliyetinin ardından, turizm gelirlerinin olumsuz etkileneceğini beklerken, volkan adeta kendi mucizesini yarattı ve patlamalardan sonra ülkenin turizm gelirleri de katlanarak artmaya başladı. 

   Ey-ya-fiyatla… Ne!?

   Eyjafjallajokull’dan bahsetmişken onun en çok ilgi çeken yanlarından olan ismini, daha doğrusu bu ismin telaffuzunu anmadan olmaz. Eyjafjallajökull okunuşu bakımından oldukça zorlayıcı bir kelime, hatta volkanın yeniden harekete geçmesinin ardından İzlandalılar, dünyanın her yerinden haber kanalı spikerlerinin yanardağın ismini yanlış dile getirmelerini tiye alan bir video çekerek kelimenin asıl okunuşunu dahi seslendirmişler. Heceleyerek gitmek gerekirse Eyjafjallajökull yaklaşık olarak eyya-fiyatlah-yökult şeklinde telaffuz ediliyor. Tabii yine de kelimeyi birkaç denemenin ardından bile doğru olarak telaffuz etmek pek kolay değil.

   Buzun Altında Kükreyen Bir Volkan

   İzlanda’nın güneyinde Skógar'ın kuzeyinde ve Mırdalsjökull'un batısında bulunan Eyjafjallajokull, aslında yaklaşık 100 kilometrelik bir alana yayılan bir buzul, fakat bu buzulun içinde, daha önce en son 1823’te faaliyete geçen ve aynı isimle anılan bir volkan yer alıyor. En yüksek noktası 1651 metre olan buzulun güney yamacı çok eskiden Atlas Okyanusu’nun kıyı şeridinin bir parçasıymış, ancak bölgedeki nehirlerin binlerce yıl boyunca kıyılara taşıdığı kumlar onu okyanustan uzaklaştırmış. Aslında bu değişimin en güzel yanı, zaman içinde çevrede görülmeye değer irili ufaklı pek çok şelalenin ortaya çıkmasına yol açması olmuş. Alt kısmında içine girebileceğiniz küçük bir mağara bulunan Seljalandsfoss ve İzlanda’nın en büyük şelalelerinden olan Skogafoss, bunlardan en çok bilinen iki tanesi.

   Ne Zaman Gidilmeli?

   İzlanda’yı seyahat etmek için en uygun dönem Mayıs ayının ortasından Eylül ayının sonuna kadar olan dört buçuk aylık süreç. Diğer dönemlerde gece saatlerinin gittikçe uzaması ve düşen sıcaklıklar, planlarınızı dar zamanın içine sıkıştırmanıza ve zorlu iklim koşullarına uyum sağlamak zorunda kalmanıza neden olabilir.


   Nasıl Gitmeli?

   Eyjafjallajokull, başkent Reykjavik’e yaklaşık 150 kilometre mesafede yer alıyor. Volkana ulaşım başkentten kalkan otobüslerle sağlanabilirken, en çok tercih edilen yöntem genellikle araç kiralama oluyor. Tabii İzlanda dünyanın en güvenli ülkelerinden biri sayıldığı için otostop çeken gezginlerin sayısı da az değil.

   Eyjafjallajokull’un Külleri

   Eyjafjallajokull ve patlamalar hakkında en detaylı bilgi alınabilecek yer dağın hemen alt kısmındaki ziyaretçi merkezi. Bu merkez, sırtını volkanın yamacına dayamış bir çiftlik evinde yaşayan ve 2010’da yaşananları ilk elden deneyimlemiş bir aile tarafından işletiliyor. İçinde sürece dair fotoğrafların yer aldığı bir sergi de bulunan merkezde, patlamayla ilgili kısa bir belgeseli izlemek ve volkandan püsküren küllerden edinmek de mümkün.

   İzlanda’nın En Gözde Yürüyüş Parkuru: Fimmvörðuháls

   Eyjafjallajokull; Seljalandsfoss ile Skógafoss şelalelerine ve adını İskandinav Tanrısı Thor’dan alan bir dağ sırtı olan Þórsmörk’a yakın bir noktada bulunuyor. Burası aynı zamanda büyüleyici kanyonlar arasında kıvrılıp giden yollarıyla yaylaların alt kısmına dek uzanan ve İzlanda’nın en gözde yürüyüş rotalarından olan Fimmvörðuháls’ın başlangıç ya da bitiş noktası olarak geçiyor. Eyjafjallajökull Buzulu ve Mırdalsjökull Buzulu arasındaki 22 kilometrelik güzergâh, Haziran ayının ortasından Ağustos ayının sonuna kadar ziyarete açık. Fimmvörðuháls oldukça zorlayıcı bir parkur olmasına rağmen, patlamanın ardından oluşan ve isimlerini İskandinav mitolojisinde Thor’un iki oğlu olarak geçen Magni ve Mogdi’den alan kraterleri, donmuş lav birikimlerini, yayladaki bitki örtüsünü ve buzulları aynı anda gözlemlemek için mükemmel bir seçenek.

   Eyjafjallajokull’a Tırmanmak

   Zorlu rotaları seven heyecan düşkünleri için Eyjafjallajökull’a ulaşmanın yolu sekiz saatlik zorlu bir tırmanış yapmaktan geçiyor. Aslında profesyonel bir rehber yardımı önerilse de volkana yalnız başına tırmanmayı tercih eden gözü kara maceraperestler de var. 

   4X4’lerle Dağa Tırmanın

   Rehberler eşliğinde düzenlenen cip turları da Eyjafjallajökull volkanını ziyaret etmek için sıklıkla başvurulan yöntemlerden biri. Çakıl yolda, güvenli bir sürüşün ardından yapılan yürüyüşü de içeren turlar sayesinde, buzulu yakından görmek ve volkanın tepesinden aşağıya bakmak mümkün.

   Biraz Daha Fazla Heyecan

   İzlanda’da hem ülkenin masalsı coğrafyasını hem de Eyjafjallajökull’u kuşbakışı gözlemleyebileceğiniz uçuş turları da var. Son yıllarda popülaritesi artan bu turlar, Reykjavik Yurt İçi Havaalanı’ndan kalkan helikopterlerle sağlanıyor. Yaklaşık 2.5 saat süren gezide patlamanın ardından oluşan lav nehirlerinin yol açtığı görüntüleri ve kraterleri gökyüzünden inceleyebilirsiniz.

   Volkanın Derinliklerine Yolculuk

   Daha da ileri, hatta en ileriye gitmek isteyenler için bir başka sıra dışı seçenek, artık bu kadar da olmaz herhalde denilecek türden bir macera. Ürkütücü görünse de İzlanda’da, Eyjafjallajökull’un içini ziyaret etmek isteyenlere bu fırsatı sunan özel bir tur da var. Eyjafjallajökull Yanardağı’nın içinde 120 metre kadar derine inilerek gerçekleştirilen bu tur, 40 dakikası volkanın içinde olmak üzere toplam 6 saat sürüyor.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   İzlanda hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam