Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Doğanın Biraz Vahşi Epey Ahenkli Düzeniyle Tanışma: Botsvana

   Birleşik Krallık'a bağlı, zincirlerini kırdıktan sonra küllerinden doğan bir Anka kuşu. Afrika'da demokrasisi en gelişmiş ülke olarak kabul gören Botsvana, seyahatlerinde alışılmışın ötesindekileri arzulayan ziyaretçilerini bekliyor.

   Afrika’nın Güneyinde Saklı, Ütopik Bir İnci 
   Afrika’nın incisi Botsvana, adını ülkenin büyük bir çoğunluğunu oluşturan "Tsvana" etnik grubundan alıyor. Tsvana dilinde "Tsvanaların ülkesi" manasına gelen kelimenin gizemi tam olarak bilinmemekle birlikte "benzer" ve "eşit" manasının yerini tutan "tshwana" kelimesinden geldiği düşünülüyor. 582 bin kilometrekarelik yüz ölçümüne sahip ülkede 2 milyondan fazla insan yaşıyor. Ülkenin yapısı coğrafik olarak bizim alışageldiğimizin hayli dışında. Savan adı verilen geniş çayırlarla bezeli Kalahari Çölü ülkenin güneyini kaplıyor. Botsvana'nın kuzeybatısında ise dünyada denize dökülmeyen iç deltalardan olan Okayango Deltası var. 

   Devasa Afrika kıtasındaki bu saklı incinin en büyük şehri, başkent Gaborone. Onu Francistown ve Molepolole takip ediyor. 

   Filler, Çitalar, Aslanlar.... 
   Sarı renk kum denizlerinin dalgalandığı ülkeyi ziyaret etmek istediğinizde, genellikle kurak ve yarı çöl iklimine hazır olmalısınız. Bilhassa kış zamanlarında doğa ananın sürpriz zorluklarıyla mücadele edebilmelisiniz. Çünkü özellikle geceleri sıcaklıkta büyük bir düşüş yaşanıyor. Afrika'nın vahşi ve gizemli toprakları, yılın büyük bir çoğunluğunda kurak dönemlerden geçiyor ve en çok yağışı aralık ile mart aylarında görüyor. Vahşi yaşamın içine sıkı bir dalış yapmayı vadeden ülke, gezginleri bir sinema filminin içindeymiş gibi hissettirecek potansiyele sahip. Botsvana'da filler, çitalar, vahşi aslanlar, leoparlar, antilop türleri, su aygırları, zebralar gibi nice türlerin etrafta olacağı bir atmosfer için nefesinizi tutmalısınız. Botsvana, Afrika Kıtası'nda Güney Afrika’dan sonra gelen en zengin ülke. 1967’de keşfedilen elmas madenleriyle birlikte ülke ekonomik anlamda hızla gelişme sürecine girdi. Elbette ülkenin diğer Afrika ülkelerine nazaran daha gelişmiş olmasının nedeni sadece elmas değil. Botsvana eşsiz doğası ile safari tutkunların da gözdesi. Sahip olduğu Chobe Millî Parkı, her yıl binlerce turisti ağırlıyor. Park, dünyada fillerin en iyi korunduğu yer olarak biliniyor. Bu parkta bulunan filler yeryüzündeki en iri filler ve onlara "Kalahari" adı veriliyor. Chobe Millî Parkı'nda yabani hayatın mucizelerine tanıklık etmenin yanı sıra Victoria Şelalesi’ni görmek mümkün. Parka 100 km uzaklıkta bulunan şelale, üzerinden hiç kaybolmayan gökkuşağıyla Güney Afrika’nın en çok turist çeken noktalarından biri. 

   Sömürge Olmaktan 1966'da Kurtuldular 
   Bağımsızlığını kazanmadan önce Botsvana,  "Bechuanaland" olarak anılıyordu. Tarihsel verilere göre ilk olarak hayvancılıkla meşgul olan Tswana kabilesi bölgede yerleşim kurdu. 1885 yılında emperyalist güç İngiltere, ülkeyi sömürgeleştirdi. Ancak Botsvana, 1966 yılında bağımsızlığını kucaklamayı başardı ve bugünkü adını aldı. 

   Kalahari Çölü'nden Bir Tutam Lezzet 
   Kendine has lezzetleri her ne kadar bünyesinde barındırsa da, Güney Afrika mutfağından yayılan esintilerin etkisini Botsvana mutfağında hissetmek mümkün. Lapa ve meyve püresi en çok tüketilen yiyecekler arasında. Daha çok Karadeniz mutfağından aşina olduğumuz mısır ununu onlar da birçok yemekte kullanıyor. "Seswaa" adı verilen bol tuzla hazırlanan et yemeği, et sevenlere yeni bir bakış açısı kazandırabilir. Öte yandan ekmeksiz yapamayanlar, "Vetkoek" adını verdikleri özgün ekmeklerinin tadına mutlaka bakmalı. Bogobe isimli yulaf lapası da unutulmamalı.

   Festivalleri Hem Anlamlı Hem de Eğlenceli 
   Bu hayat dolu ülkenin festivalleri de oldukça dikkat çekici. Bunlardan biri "Dünya Sulak Alan Günü" Kutlama şubatta gerçekleşiyor. Festivalde var olan ekolojik yapının bozulmaması ve sürdürülebilirliği sağlamak adına ağaç dikimi yapılıyor. Her yıl mart ayında yapılan Maitisong Festivali de yerel müziklerin keşfedilmesi adına çok önemseniyor. Nisan ayındaki Maun Festivali'nde şiir, müzik ve dans öne çıkarken, mayısta düzenlenen Tjilenje Kültür Festivali'nde tarihî oyunlar ve gösteriler sunuluyor.  

   Botsvana, Türk vatandaşlarına vizesiz seyahat imkânı tanıyor. Türkiye'den Botsvana'ya direkt uçuş yok. Türk Hava Yolları’yla Güney Afrika Cumhuriyeti’nin en büyük şehri olan Johannesburg’a gitmek gerekiyor. Aktarmanın ardından yaklaşık 40 dakikalık bir yolculuk sonrası özgün topraklara varabiliyorsunuz. 

   Adrenalin Tutkunları İçin Uzak Diyardaki Oyun Alanı
   Botsvana, off-road tutkunları için de eşsiz bir ortam. Tamamen yabanıl şartlarda olan doğa ananın yarattığı çöl, muhteşem bir sürüş platformu. Her yıl haziran ayında düzenlenen Toyota 1000 Çöl Yarışı, dünyada bu spora ilgi duyan büyük kitleleri Afrika incisi Botsvana'ye çekiyor.


   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Botsvana hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam