Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Bolu, Yedigöller: Sonbaharın En Güzel Yaşandığı Yer

   Her sene sonbaharın en güzel renklerini bir arada bulabileceğim yerlerin peşinde koşuyorum. Türkiye’de bu açıdan oldukça şanslıyız sanırım. Ne tarafa gitseniz birbirinden güzel manzaralar bulabiliyorsunuz. Bursa, Sakarya, Kaz Dağları, Rize ve Artvin’in köyleri sonbaharı izlemeyi sevdiğim yerlerin başında.

   Bolu, Yedigöller: Sonbaharın En Güzel Yaşandığı Yer
   Sefa Yamak
   Naturally

   18.10.18

   “Hayat eşittir an” mottosu, kompozisyonlarıyla dünyayı anlatır her karesi.

   Görsel Bir Şölen
   Benim gibi fotoğraf düşkünü biriyseniz sonbahar geldiğinde nereye gitsem diye düşünüyorsunuzdur. Bazen çadırımla konaklayabileceğim bir yer, bazen de günübirlik geziler tercih ediyorum. İkisi için de uygun olan Bolu, tercihlerimin başında geliyor. Çok bilinen ve gidilen bir yer olsa da yakınlarda bu kadar güzelliği bir arada görebileceğiniz başka yer yok galiba. Yedigöller, Abant ya da Gölcük ilk aklıma gelenler.

   Adı hüzünle anılsa da doğanın en görkemli renklerine büründüğü sonbahar, en sevdiğim mevsimlerden biri. Yeşilden sarıya, turuncuya, kırmızıya geçen bin bir renk tonuyla bu mevsime hayran olmamak mümkün mü?

   Çok kez gitmeme rağmen Yedigöller’de bir türlü kamp yapamamıştım. Birkaç sene önce Yedigöller’de 2-3 fotoğrafçı arkadaşımla kamp yapma fırsatı buldum. Burası için en güzel zaman, Ekim ortalarından Kasım başına kadar sürüyor. Aynı zamanda buranın en yoğun olduğu dönem. Bireysel ya da gruplarla gelen pek çok kişi var.

   Bu yoğunluktan kaçabilmek için hafta içini tercih ettik. Eğer hafta sonundan başka seçeneğiniz yoksa daha sakin bir ortamda dolaşmak ve fotoğraf çekmek için en önemli tavsiyem, erken saatlerde orada olmanız. Aksi takdirde kalabalıklardan ne yürümek ne de fotoğraf çekmek mümkün.

   Cennetten Bir Köşe
   İstanbul’dan 4-5 saatlik bir yolculukla varılan Yedigöller’e gelmek için iki seçenek var. Bir Bolu’nun içinden geçerek gelinen yol, diğeri de Mengen tarafından gelen. Mengen’den 53 kilometre sürüyor. Bolu’nun içinden geliyorsanız yolun önemli kısmını Yedigöller yoluna saptıktan sonra alıyorsunuz. Aslında Yedigöller, Bolu merkeze 42 kilometre uzaklıkta ama yolun 30 kilometrelik kısmı stabilize. Birbirini izleyen dönemeçler yüzünden yolu almak neredeyse 1,5 saat kadar sürüyor. Ama inanın oraya vardığınızda tüm zorluklara değiyor. Adeta bir cennete adım atmış gibi oluyorsunuz.

   Yedigöller, 1965 yılından beri millî park olduğundan burada konaklama ve diğer hizmetler de onlara bağlı. Göllerde konaklama için iki yöntem var. Biri çadır kurmak diğeri de Millî Parklar’a bağlı bungalovlarda kalmak. Bungalovlardan 18 tane var en fazla 72 kişi kalabiliyor. Yoğun dönemde gidecekseniz, tedbirli olup rezervasyonunuzu erkenden yapın.

   Kamp için sadece Büyükgöl civarına müsaade ediliyor ama bazen bireysel gidenler Nazlıgöl yakınlarında da çadır kurabiliyor. Çok fazla karışan olmuyor. Ancak orman içinde ateş yakarken çok dikkat etmek gerekiyor. Büyükgöl yakınlarında yemek için de birkaç seçenek var.

   Kayın ve Gürgen Ağaçlarının Yarattığı Güzellik
   Çadırı kurduktan sonraki ilk iş göllerin etrafını dolaşmak. Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl... Gölleri birbirine bağlayan bir yürüyüş yolu var. Tahta köprülerden geçip Dilek Çeşmesi’ni, şelaleyi, Pisagor Ağacı’nı görüyorsunuz. Öyle güzel ki, arada yoldan çıkıp etrafı doya doya seyretmek lazım. Özellikle kayın, gürgen ve çam ağaçlarının yarattığı görsel şöleni başka yerde bulamayabilirsiniz. Yol üzerinde uğrayabileceğiniz bir seyir terası da var: Kapankaya. Buradan vadinin ve göllerin harika manzarasına bayılacaksınız.

   Bir Taşla Üç Kuş
   Bolu’ya kadar gittiyseniz ve vaktiniz varsa Abant Gölü’ne de uğrayın. Abant yoluna saptığınızda yol boyunca muhteşem manzaralar ve renkler eşliğinde göle ulaşıyorsunuz. Göl çevresinde yürüyüş yolları, piknik alanları, birkaç otel ve restoran da var.

   Yine yakınlardaki Gölcük’e ait fotoğraflara sosyal medyada mutlaka rastlamışsınızdır. Etrafında tek bir binanın olduğu bu muhteşem göl, sonbaharda ayrı güzel oluyor. Burada konaklama imkânı yok ama yemek için seçenekler var. Gölün etrafını dolaşabileceğiniz bir yol ve birçok piknik alanı var.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bolu hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam