Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Belize'de Gece Orman Keşifleri, Cayo Bölgesi

   Karayip Denizi'nin manzarasına nazır küçük bir Orta Amerika ülkesi olan Belize, doğal hazinelerinin yanı sıra ormanlarında sunduğu gece yürüyüşü etkinlikleriyle de maceracı gezginlerin ilgisini çekiyor.

   Karada ve Denizde Sonsuz Macera

   Kuzey ve Güney Amerika’nın tam ortasında Karayip Denizi kıyısında bir ülke Belize. Doğal parkları, rezervleri, mercan resifleri, iguanaları, uluyan siyah maymunları, sevimli tukan kuşları, dalıştan vahşi yaşam safarisine kadar uzanan deneyimleriyle gerçek bir doğal hazine. 

   Mercan türleri, 500 tür tropik balık, kaplumbağalar ve daha birçok canlı türüyle hem denizde hem karada yan yana olabileceğiniz büyüleyici bir destinasyon. Avustralya’dan sonra dünya üzerindeki ikinci büyük resif olan Belize Barrier Resifi’nin sunduğu gerçeküstü manzaralarda, okyanuslar üzerindeki en derin nokta olan The Great Blue Hole’da yüzmek Belize’in sunduğu aktivitelerden yalnızca birkaçı. Bu bölgelerde tüplü ve tüpsüz dalış yapmak da mümkün.

   Karayipler’in açıklarındaki aktivitelerinin yanı sıra nehirde tubing, kayak, kano ve elbette yine yüzme deneyimlenmesi gerekenlerden. Öte yandan, yüzölçümü olarak küçük bir ülke olsa da Belize’de denizlerin yanı sıra karada da yapacak ve görecek çok şey var. Örneğin; ülkenin millî simgesi olan reng’arenk ve kocaman gagalı tukan kuşuna şehirde gezerken rastlayabiliyorsunuz. Bu coğrafyayla yeni tanışanlar için sıradışı olan şeyler Belize’de gündelik hayatın bir parçası. Mayalardan kalan antik şehirler, tapınaklar, mağaraların içinde gizli kalmış sunaklar, vahşi rezervler, tropikal ormanlar, jaguarlar ve daha birçok macera Belize’de sizi bekliyor. 

   Medeniyetlerin ve Doğanın Hazineleri Cayo’da
   Başkent Belize City’nin güneyi macerayı seven ve doğanın büyüsüne kendisini bırakmak isteyenler için biçilmiş kaftan. Deniz kıyısında değil de komşu ülke Guatemala sınırında geniş bir alanı kaplayan Cayo bölgesi de Belize’de yapılacakların sayısız olduğu alanlardan. Kanoyla yer altı nehirlerini, mağaraları keşfedebilir, gece gezmesinde vahşi hayatın gececi canlılarının seslerini dinleyebilir, tüm bunları yaparken Maya Medeniyeti’nin gizemli kalıntılarıyla karşılaşabilirsiniz. 


   Cayo bölgesi ve ülkenin güney kıyılarında bulunan Toledo, gizemli Maya Medeniyeti’nden kalan izlerin bugüne taşınmış olduğu sit alanlarına sahip. Bunların içinde belki de en görkemlisi Caracol. Chiquibul Millî Parkı’nda bulunan Caracol Maya kalıntıları, arkeolojiye, tarihe, mimariye ve hatta muazzam orman manzarasına şahitlik edeceğiniz bir bölge. Caracol, bitmeyen merdivenleri, yapı üstüne yapı inşa edilerek göğe uzanan görkemiyle gerçekten büyüleyici. Özellikle en tepeye vardığınızda Chiquibul Millî Parkı’na, ormanın yemyeşil bir deniz gibi göründüğü bu sonsuz manzaraya bakmak gerçeküstü bir ruh hâline bürünmenize sebep olabilir. 

   Actun Tunichil Muknal (ATM) mağarası da Belize’in bir diğer hazinesi. Cayo’nun San Ignacio kısmında yer alan ATM mağarasında, Mayalar’ın yer altı dünyasına giriş yapmış oluyorsunuz. Suların içinden geçerek karanlıkta elinizde fenerlerle dolaşabildiğiniz, gerçek maceracıların kaçırmaması gereken bu deneyimde Maya arkeolojik kalıntılarını, sunakları hatta iskeletleri bile görebiliyorsunuz.

   Jaguarla Bir Gece

   Cayo'da ve hatta Belize'de yapabileceğiniz en macera dolu etkinlik ise vahşi ormanda bir gece yürüyüşüne çıkmak olacaktır. Tropik bir coğrafyada doğa genellikle geceleri yaşar. Dolayısıyla gündüz yapılacak bir yürüyüş veya safaride gördüğünüzden çok daha fazla vahşi türü gece gözlemleme imkânı yakalayabilirsiniz.

   Cayo bölgesi, vahşi doğanın muhteşem canlılarından birine, jaguarlara ev sahipliği yapıyor. 1990 yılında kurulan Cockscomb Havzası Jaguar Rezervi dünya üzerindeki ilk jaguar rezervi olma niteliğine sahip. Amerika kıtasına has bir tür olan, 100 kiloya kadar varan ağırlıkları ve tüylerinin parlaklığı ve desenleriyle kuşku götürmez bir güzelliğe sahip olan jaguarlar bu bölgede doğal alanlarında gözlemlenebiliyor.

   Cockscomb Havzası'ndaki ormanın içinde gece yürüyüşü, maceracı gezginlere yalnızca jaguarları değil pumadan tilkilere, tapirden ateşböceklerine kadar sayısız canlı türünü görme imkânı sunan, Belize'in biyoçeşitliliğini en iyi tanıtan aktivitelerden biri. Biraz ürkütücü bir aktivite gibi görünse de oldukça popüler olan, deneyimli rehberler eşliğinde ve küçük gruplarla çıkılan bu yürüyüşlerde nesli tükenmekte olan bu muhteşem canlıyı görebilmek unutulmaz bir deneyim olacaktır.

   Akşamları uyanan bu tropik yağmur ormanında süren yaşamın sesini dinlemek bile oldukça etkileyici. Yine de hava karanlıkken ormanda bir yürüyüşe çıkma fikrine ısınamadıysanız, gündüz turlarıyla da canlı çeşitliliğine tanık olabilirsiniz. Ama gece yaşayan bir ormanı gezmenin en güzel yolu olarak gece orman yürüyüşü turlarına katılmak denemeye fazlasıyla değer. Çoğu gece havanın açık olduğu bu havzada çıkacağınız heyecan dolu keşifte Maya Dağları'nın ve 3675 fit yükseklikteki Victoria Zirvesi'nin manzarası da size eşlik edecek. Görkemli bir ormanın içerisinde görkemli bir dağın eteklerinde vahşi yaşamın kalbine gerçekleştirilecek bu yolculuk büyüleyici kelimesinin tanımını yeniden düşündürtecek cinsten.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam