Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Avrupa’nın Heliski Noktaları

   Bakir yamaçlar, göz alıcı bir manzara ve sınırsız adrenalin…

   Lift yerine helikopter, pist yerine bakir yamaçlar…

   Helikopterle karla kaplı zirvelerin arasında süzülüp, kendinizi pürüzsüz, bembeyaz kar örtüsünün üzerine bıraktığınızı düşünün. "Anlatılmaz, yaşanır" diye tarif edilen heyecan, işte bu sporun en çekici noktası. Heyecan arayan maceraperestlerin ilgisiyle birlikte heliski, son dönemin en gözde kayak aktivitelerinden biri olmaya başladı. Kayakçının yaşayabileceği en iyi deneyimlerden biri olan heliski, Avrupa’daki yasal düzenlemeler nedeniyle Kanada gibi destinasyonlara nazaran daha sınırlı bir alanda yapılabiliyor. Bu durum da heliskiyi daha seçkin bir aktivite hâline getiriyor. Yine de dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Avrupa’da da helikopter ile kayak yapacağınız tepelerin üzerinde uçarken manzaranın, bakir yamaçlara bırakılarak yaptığınız kayağın tadı bambaşka. Yazımızda yarım gün süren turlardan, 5 veya 6 gününüzü ayırıp heliski maceraları yaşayabileceğiniz Avrupa’nın en seçkin heliski noktalarını sizler için yazdık.

   İtalya'dan Maceracı Ruhlara Bol Seçenek

   İtalyan Alpleri, Avrupa heliski deneyimi için oldukça fazla seçeneğe sahip destinasyonlardan biri. Monte Rosa, en dikkat çekici adres olarak öne çıkıyor. İtalya’daki heliski operatörleri Avrupa’da en fazla seçeneği sunan operatörler. Kayak merkezlerinden uzak vadilere ulaşıp oradaki bakir yamaçları katılımcılarla buluşturuyor. Monte Rosa dışında Livigno, Cervinia, Vall di Susa, Courmayeur ve Gressoney kayak izinin olmadığı noktalara helikopterler ile bırakılabileceğiniz yerler olarak dikkat çekiyor.

   İsviçre Alpleri’nin Gözde Kayak Merkezleri

   İtalya ile birlikte heliski deneyimini en çok yaşayabileceğiniz ülkelerden birisi İsviçre. Ülke, Zermatt ve Verbier gibi ünlü kayak merkezlerine sahip. Dünyanın her yerinden kayak tutkunları, karın tadını çıkarmak için adres olarak burayı seçiyor. İsviçre’deki helikopter kayağı operatörleri, sizi genellikle tek bir noktadan bırakarak heliski yapabilmenizi sağlar. Bunun yanında, farklı vadilerde bir güne sıkıştırmadan heliski deneyimini de yaşayabilirsiniz. Swiss Ski Safari şirketi bu hizmeti layığıyla sunuyor. İtalyan ve Fransız Alplerini de kapsayan turlarla daha çok rota, daha çok heyecan sunuyor.

   Fransa’da Heliski Biraz Fazla Uğraş İster

   Ülkede yasal olarak heliski yapmak yasaktır. Aslında durum helikopterin inişinin doğal yaşama yaptığı olumsuz etkilerin önüne geçmek. Fakat üzülmeyin. Tigres, Val d’Isere, Chamonix, La Rosiere ve Courchevel gibi gözde Fransız kayak merkezlerinde kalıyorsanız tur operatörleri sizi İtalya veya İsviçre sınırındaki tepelerde heliski için bırakabiliyorlar. Bırakıldıktan sonra, Fransız Alplerinin yamaçlarından aşağıya doğru heyecanlı bir iniş gerçekleştirmeniz için yasal bir engeliniz de kalmıyor. Merak etmeyin, el değmemiş yamaçlardan aşağıya inerken Fransız polisi sizi durdurmayacaktır.

   Avusturya’nın Heyecan Dolu Yamaçları

   Kitzbühel gibi gözde kayak merkezleriyle kayak denince akla gelen ilk ülkelerden olan Avusturya’da heliski yapmak, biraz daha dar bir alanda gerçekleşiyor. Ülkenin en iyi kayak merkezleri olan Zurs ve Lech yakınlarındaki Arlberg bölgesi, heliski için izin verilen alan. Heyecan arayan kayakçılara büyük merkezlerin yakınında hiç yoktan iyidir diye düşünülerek böyle bir imkân sağlanmış. Avusturya’da Alp zirveleri arasında kayak tatili yapıyorsanız zirvelere biraz daha yaklaşmak ve özgür bir kayak deneyimi için heliski yapabilirsiniz.

   İspanyol Pirene Dağları Sizi Bekliyor

   İspanya ve Fransa arasında yükselen Pirene Dağları'ndaki kayak merkezlerinden en bilineni Baqueira’da yarım günlük heliski turları düzenlenir. 1500 ile 3000 metre arasındaki yüksekliklerde, 400 kilometrekarelik bir alanda, Pirene Dağları’nın el değmemiş yamaçlarında kayak yapmanın tadını çıkarabilirsiniz. Pyrénées Heliski şirketinin 190 avrodan başlayan yarım günlük, tek turluk programları ile Pirene Dağları’nda heliski deneyimi ile tanışabilirsiniz.

   Kuzey Kutbu’nun Helikopterle Keşfi

   Kuzey Kutup Daire’sindeki yaklaşık 60.000 kilometre karelik alan Avrupa’da heliski deneyimi için en geniş alanı sağlar. İsveç’in kuzeyindeki bu vahşi doğada, en iyi kayak deneyimlerinden birine hazır olmalısınız. Riksgransen’deki tepelerde belki de en iyi heliski deneyimini yaşayacağınız tepeler sizi bekliyor. 5000 kilometrekareye yayılan 200 dağ ve yamaçlarında çeşitli zorluk derecelerinden oluşan alanlarda, helikopterle 3 bırakılma için yaklaşık 300-400 avro arasında bir fiyat belirlenmiş. Bu fiyat da İsveç’i, ekonomik olarak en iyi heliski noktalarından biri yapıyor.

   Ateş ve Buzun Ülkesinde Heyecan

   İzlanda, vahşi buzulların ve aktif volkanların ülkesi olarak tanınıyor. Okyanusa inen yamaçlarda en vahşi haliyle bir heliski deneyimi yaşamak için İzlanda, biçilmiş kaftan. Kar ve buzulların ana vatanında yaşayacağınız deneyim, kayak keyfini yeniden tanımlayacak. 1999 yılından bu yana Eaheliskiing şirketi İzlanda’nın bakir doğasında faaliyet gösteren en iyi heliski şirketlerinden birisi ve özel tekliflerle karlar üzerinde özgürlüğü yaşamanızı sağlıyor.

   Avrupa’nın Doğu Sınırında, Kafkas Dağları

   Gürcistan için, Avrupa’nın coğrafi sınırlarından öte kültürel sınırı da denilebilir. Avrupa kültüründen Asya kültürüne geçiş bu ülkede kendini hissettirmeye başlar. Fakat heliskiden bahsediyorsak Kafkas Dağları’nı unutmamak gerekir. 5000 metre yüksekliğindeki Elbruz Zirvesi’nin yamaçları birçok kayak tutkununu kendine çeker. Yoğun kar örtüsüyle kaplı 1300 kilometre boyunca uzanan Kafkas Dağları yeni keşfedilmeye başlandı ve bu durumu da onu heliski için en ideal noktalardan biri yapıyor.

   Olympus Dağı’nda Heliski

   Deniz, kum ve güneş denildiğinde akla gelen ilk ülkelerden biri olan Yunanistan’ın bir diğer yüzü de karla kaplı dağlarıdır. Metrelerce karla kaplı yamaçlar sizi oldukça şaşırtacaktır. Ege Denizi’nden yaklaşık 2900 metre yükseğe uzanan Olympus ve 160 kilometre uzunluğa, 40 kilometre genişliğe ulaşan kayak alanlarıyla Pindus Dağları, Yunanistan’ı Avrupa’daki önemli heliski noktalarından birisi yapıyor. Mitolojik Yunan tanrılarının dağında heliski yapmak ayrı bir heyecan.

   Karlara İlk Siz İzinizi Bırakın

   Heliski, kayak yaparken yaşadığınız heyecanı birkaç basamak yukarıya çıkarıyor. Avrupa’nın Zermatt, Lech, Courchevel gibi kayak merkezlerinde tatil elbette çok güzel. Ama aradığınız heyecansa ve özgürlüğü doyasıya yaşamak istiyorsanız Alpler'den Kafkaslar'a, bahsettiğimiz destinasyonlarda, ilk sizin kayaklarınızın iz bırakacağı yamaçlarda heliski heyecanını yaşamalısınız.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam