Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Arabası Küçük Macerası Büyük

   Avrupa'dan Sibirya'ya uzanan nefes kesen bir yarış: Mongol Rally

   Ralli yarışı dendiğinde akla havalı kıyafetlerle donatılmış yarışçılar, motorları özel olarak kuvvetlendirilmiş ralli araçları ve virajlarla bezeli zorlu parkurlar geliyor ancak Avrupa’dan başlayıp Sibirya’da sona eren Mongol Rally (Moğolistan Rallisi), ralli hakkında bildiğimiz ne varsa unutturacak cinsten! Bu yarışta ne korumalı giysiler, ne kuvvetli motorlarıyla göz dolduran arabalar ne de izlenmesi gereken belirli bir rota var. Aksine, Mongol Rally’ye katılmak için en önemli iki şart tabiri caizse külüstür bir arabaya sahip olmak ve başınıza gelebilecek tüm olumsuzluklara göğüs germe cesaretini gösterebilmek!

   Mongol Rally Nedir?

   Mongol Rally’nin ortaya çıkışı, iki maceraperest gencin Fiat’ın efsanevi modeli Bis 126’yla heyecan dolu bir yolculuğa çıkma isteğine dayanıyor. İkili, 2001 yılında bu ufak tefek araçla gidebilecekleri en çılgın yerin Moğolistan olduğuna karar vererek yola çıkmışlar ancak zorlu bir maceranın ardından hedeflerine ulaşamadan geri dönmek zorunda kalmışlar. Tabii yaşadıkları bu başarısızlık onları daha da hırslandırmış ve 2004 yılında altı ekibin katıldığı bir etkinlikle yeniden yollara düşmüşler. O sene dört ekibin yarışı tamamlamayı başardığı Moğolistan Rallisi, bugün dünyanın dört bir yanından sayıları bini aşan pek çok maceraseverin katıldığı dev bir organizasyona dönüşmüş durumda.

   Mongol Rally’ye katılmanın ilk şartı kullanılan aracın 1000 cc’nin altında olması. Yarışa motosikletle katılmak isteyenler ise en fazla 125 cc’lik motor kullanabiliyorlar. Aslında amaç yolculuğu mümkün olduğunca zorlu şartlar altında tamamlamak. Patlayan lastikler, su kaynatan motorlar, kırılan akslar ve daha nice olumsuzluk Moğol Rallisi’nde karşı karşıya kalmanın neredeyse kaçınılmaz olduğu zorluklar. Fakat zaten yolculuğun nedeni de tam olarak bu! Yerli halkla etkileşime girmek zorunda kalacağınız her güçlük, Mongol Rally’nin ruhuna uygun bir macera ortamı yaratıyor. Üstelik bu rallide belli başlı kurallar ya da herhangi bir rota da olmadığı için başınıza gelebilecek her türlü olumsuzlukla da kendi kendinize yüzleşmek zorunda kalıyorsunuz; bu da yaşanacak tüm aksiliklerde bütün sorumluluğun size ait olduğu anlamına geliyor.


   Yarış Başlasın!

   Mongol Rally, Çek Cumhuriyeti’nden başlıyor ve Moğolistan’ın başkenti Ulanbatur’un altı yüz kilometre kuzeyindeki Ulan-Ude’de sona eriyor. Bitiş noktası olarak bu şehrin seçilmesinin başlıca nedeni, araçlarını Avrupa’ya yeniden sürmek istemeyen gezginlerin lojistik maliyetlerinin düşürülmesi. Organizatörler, yarışın sonunda arabaların ülkede bırakılmaması konusunda oldukça hassaslar. Yarışlar hemen her yıl Temmuz ayının üçüncü haftasında başlıyor ve normal şartlarda yolculuğun Ağustos ayının ortalarında tamamlanması bekleniyor ama elbette bu da bir zorunluluk değil! Her ekip istediği yerlerde konaklıyor ya da çoğunlukla planlarının tamamen dışında meydana gelen aksilikler yüzünden beklenmedik yerlerde duraklamak zorunda kalıyor. Burası, kimi zaman ıssız bir çöl kimi zaman kimsenin birbirinin dilinden anlamadığı küçük bir köy, kimi zaman da kuş uçmaz kervan geçmez bir dağ başı olabiliyor. Mongol Rally sırasında izlenen yolda herhangi bir sınırlama olmadığı için yarışmacılar bitiş noktasına çok farklı rotalar üzerinden ulaşabiliyor. Kimi takım Karadeniz’in kuzeyinden dolaşıp Rusya üzerinden giderken, kimileri de Türkiye’den girip Orta Asya’yı adeta baştan başa kat ederek ilerliyor. 

   Hem Macera Hem Yardım

   Moğolistan Rallisi’nde yarışmacılar, araç ya da motor için farklı olmak üzere belirli bir katılım ücreti ödüyorlar ve yarış boyunca da çeşitli yardım kuruluşları için en az 1000 Pound’luk bir bağış toplamaları bekleniyor. Ralliyi organize eden The Adventurists firması bunu maceraların en büyüğünü yaşamanın bedeli olarak görüyor ve toplanan miktarın 500 Pound’luk kısmını Cool Earth’e bağışlarken geri kalan bölümünü de yarışmacıların seçtiği bir başka yardım kurumuna bağışlıyor. Mongol Rally’nin 2020 programı, 18 Temmuz 2020’de her yarıştan önce gerçekleştirilen geleneksel partiyle başlıyor ve ekipler 19 Temmuz’da haftalar sürecek maceralarına adım atıyor. 13 Ağustos 2020’de bitiş noktasında açılış seremonisi gerçekleştirilen etkinlik 14 Eylül’deki kapanış partisiyle sona eriyor. 

   Photo Credits

   facebook.com/MongolRally

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam