Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Ağacın Tepesinde Özgür Ruhlar Sefası

   Kanada'da doğaya karşı sorumluluk sahibi ve doğanın parçası bir konaklama deneyimi; Free Spirit Spheres.

   Özgür Ruh Küreleri

   Engin bir coğrafyaya yayılan Kanada’nın uçsuz bucaksız doğal zenginlikleri, seyahat deneyimini çevreye duyarlı oluşumlarla bir üst seviyeye taşıyor. Vancouver Adası’nda bulunan Free Spirit Spheres de bunlardan biri. Yemyeşil doğası, temiz havası ve ormanlarıyla hâli hazırda doğa içinde bir tatilin tercih edilesi destinasyonu olan Vancouver’da ağacın tepesinde bir küreye sığınıp doğanın huzurunu yaşamak isteyenlerin adresi Free Spirit Spheres.

   Doğaya Saygı Duruşu
   Qualicum Beach ile Lighthouse Country bölgelerinin arasında konumlanan Free Spirit Spheres’in batısında da Pacific Rim Millî Parkı geniş yeşiliyle boylu boyunca uzanıyor. Doğanın egemenliği dört bir yanda bunca yoğun hissedilirken bölgede çevreye duyarlı, bilinçli ve sorumluluk sahibi bir konaklamanın olması da oldukça normal. Fakat Free Spirit Spheres’de duyarlı ve sorumluluk sahibi bir organizasyonun yanı sıra oldukça şık tasarımlar da insanı kendisine hayran bıraktırıyor.


   ​Çoğumuzun kuş yuvalarına, ağacın tepesinde sürüp giden özgür bir hayata özenmişliğimiz vardır. İşte Free Spirit Spheres bu hayali gerçeğe dönüştürüyor. Ormanın içerisinde upuzun ağaçların arasına iplerle, kayışlarla sabitlenmiş, malzemeleri ladin, sedir gibi ağaçlardan olan küreler yerleştirilmiş. Bu küreler, bir konaklamanın azami ihtiyaçlarını olanca pratikliğiyle karşılarken, karbon ayak izini azaltmayı da başaran bir tasarımla hayata geçirilmiş.

   Bu muazzam fikrin yaratıcısı ve aynı zamanda işçiliğini de gerçekleştiren kişi Tom Chudleigh, 90’lardan itibaren hayalini kurduğu bir oluşumu hayata geçirmiş. Tasarımın temel prensiplerden biri bio-mimicry. Tabiatın kendine özgü eşsiz tasarımlarından ilham alan ve bu tasarımları taklit ederek insan yaşamının ihtiyaçlarına ve sorunlarına sürdürülebilir cevaplar vermeyi hedefliyor bio-mimicry prensibi. Örneğin; kürelerin ağaçlara sabitlenmesi için kullanılan askı halatları ve ipleri örümcek ağını taklit ediyor. Bu bakış açısıyla yaratılan kürelerde konaklamak hem fantastik bir hem de doğanın huzuruna teslimiyet isteyen bir deneyimi beraberinde getiriyor. 


   Free Spirit Spheres’in yalnızca 3 modeli var; Eyrn, Melody ve Luna. Bir dördüncüsünün de yolda olduğunu duyuran Tom Chudleigh, tüm kürelerin tasarımını atölyesinde ekibiyle beraber gerçekleştiriyor. Chudleigh’in bu küreleri yaratırken çıkış noktası ise tekneler olmuş. Tekne inşa mantığını kürelere uyarlayan ve yepyeni bir dünya ortaya çıkaran Chudleigh, bu tasarımı Kanada’nın ve hatta dünyanın farklı yerlerine de taşımayı hedefliyor.

   Bir Küreye Sığan Dünya

   Free Spirit Spheres'deki tüm kürelerin içerisinde birçok dolap, lavabo, çeşitli kap-kacak mevcut. Kürelerin kendi özel banyolarını barındıran "bath house" denen merkezi banyo alanı kürelerden yalnızca 50 metre uzaklıkta. Yemek pişirme için de "cook house" olarak isimlendirilmiş bir başka alan mevcut. Banyo alanı biraz yürüme gerektirse de bu konu sizi endişelendirmesin. Banyo alanı haricinde her kürenin kendine ait tuvaletleri, kürelerin hemen yanı başında bulunuyor. Çevreye duyarlı bu projede tuvaletlerde kompostlama yöntemi kullanılıyor. Hem eşsiz bir konaklamanın ve doğanın arındıran atmosferinin bir parçası olurken ona zarar vermeden onunla beraber yaşamayı da tekrar öğreniyorsunuz.

   Eyrn

   Eyrn'de bir çift kişilik yatak ve bir de lavabonun yukarısında küçük bir sofa bulunmakta. 2-3 kişinin konaklayabileceği kapasiteye sahip olan küre, bir ladin ağacı türü olan sıtka ladininden yapılmış. Ağaçlara tutturulmuş spiral bir merdivenle çıkılan kürenin içinde, diğer kürelerde de olduğu gibi küçük boyutlu birçok dolap, su sebili, küçük bir buzdolabı ve mutfak gereçleri bulunuyor.

   Melody

   Free Spirit Spheres'in ilk fiberglas küresi olan Melody'ye yine ağaçların tepesinden, kısa bir köprüden geçerek ulaşıyorsunuz. İç tasarımı siyah ceviz ağacından yapılmış olan kürede, duvardan çıkan iki tane masasıyla bir çalışma alanı yaratmak mümkün. Masaları kapatıp yine arka duvardan, hidrolik bir mekanizmayla iki kişilik şık bir yatağı açabiliyorsunuz.

   Luna

   Luna, şuan hizmette olan 3 küre içinde en yenisi ve belki de kimilerine göre en şık olanı. Boyutları diğer kürelerle aynı ve Luna'daki kullanım pratikliği diğer kürelere göre farklı. Bu kürede tavana yakın 2 kişilik ranza tipi bir yatağınız var. Yatağın yukarıda konumlanması, gün ışığını yakalayan tavan camına yakınlaşmanızı ve yatak açıkken geri kalan alanlardan çok fazla yer kaybetmemenizi sağlıyor.

   Photos by ​http://freespiritspheres.com

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Kanada hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam