Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Adrenalin Tutkunları İçin Yeni Trend: Foil Board

   Bir kürek, biraz rüzgâr, biraz denge ve biraz da çaba: Karşınızda "foil board" veya diğer adıyla "foil surfing"

   Her şey, yaklaşık üç sene önce, yani 2016 yılının ortalarında ünlü SUP (stand up paddle) sörfçüsü Kai Lenny’nin, SUP Foil üzerinde durduğu bir videosuyla başladı. Videoyu görenler sörfçünün ne yaptığına anlam veremiyorlardı. Normal şartlarda SUP, standart sörf tahtası üzerinde, bir küreğin yardımıyla yapılan bir sörf çeşidi. Oysa, videodaki sporcu dalgaların üzerinde ilerlemiyor, suyun üzerinde adeta uçuyordu!

   Bu ilginç sörf türünün adı “foil surfing” ve sistemin amacı dalgaya ihtiyacınız olmadan da sörf yapabilmenizi sağlamak. Bu akımda sörf tahtası da kürek de daha ufak. Ayrıca, tahtanın altında uzanan, köpekbalığının kuyruğunu andıran bir de çubuk var. Üzerinde duran kişi hızlanmak adına bu çubuğun da asıl işlevini kullanarak, dalga olmayan yerlerde tahta üzerinde öne arkaya hamleler yapıyor. Tahtanın altındaki çubuk ise dalganın geldiği yerlerde imdadınıza yetişerek ilerlemenize yardım ediyor. Böylece siz de sanki görünmez bir el tarafından havaya kaldırılmış gibi suyun üzerinde süzülüyorsunuz. 

   Sörf Sporunda Yeni Bir Boyut

   Outdoor sporlara düşkün olanların en büyük motivasyonu sınırsız adrenalin ve hep daha fazlasına ulaşma arzusu. Bu kural, söz konusu spor sörf olduğunda da değişmiyor; dalgalarla girilen mücadele sörf tutkunlarını harekete geçiren etkenlerin başında geliyor. İşte, “foil board” akımı da tam olarak böyle bir arayışın ardından ortaya çıkmış. Bu trend veya spor için teknik bir terim kullanmak gerekirse şundan bahsediliyor: Hydrofoil. Yani, suda veya suyla çalışan kaldırma yüzeylerine verilen isim. Teknelerde ve uçaklarda da benzer bir teknoloji karşımıza çıkıyor. Su sporlarının geleceği olarak gösterilen hydrofoil, sürüklenmeyi azaltarak ve daha yüksek hızlara izin vererek, suyun üzerinde zahmetsizce hareket etmenizi sağlıyor. Yoksa uçmanızı mı demeli?   Geleneksel Sörfe Dönüş

   “Foil board”a olan ilgi her ne kadar Kai Lenny aracılığıyla artmış olsa da aslında bu akımın yaratıcısı Amerikalı ünlü dalga sörfçüsü Laird Hamilton. Ve elbette o da yenilikçi pek çok projenin sahibinin karşılaştığı sorunları yaşamış. Klasik sörfçüler, bu yeni akıma pek sıcak bakmasalar da Hamilton, bunun üç yüz yıl önce Kral I. Kamehameha ve Kraliçe Kaʻahumanu'nun uyguladığı geleneksel Hawaii sörfü tekniğine dönüş olduğunu iddia ediyor. Kısacası, her konuda olduğu gibi burada da gelenekselcilerle yenilikçileri karşı karşıya getiren bir anlaşmazlık var. Tabii tüm eleştirilere karşın “foil board”un sörf sporuna yeni bir boyut kazandırdığı kimsenin inkâr edemeyeceği bir gerçek. Üstelik “foil surfing”in, küreksiz ve “kiteboarding” tarzıyla birleştirilerek yapılan farklı çeşitleri de var.

   Daha Ufak Tahta Daha Fazla Efor!

   “Foil board”dan bu denli bahsetmişken bu sporun yeni başlayanlar için biraz tehlikeli olduğunu eklemekte yarar var çünkü üzerinde durduğunuz tahtanın boyutları, standart bir sörf tahtasına oranla daha da küçülüyor. Hal böyle olunca ayakta kalabilmek için harcadığınız efor ve vakit de aynı oranda artıyor. Özellikle ilk başlarda, henüz kendinize güveniniz yoksa, herhangi bir kazaya mahal vermemek için hiç kimsenin olmadığı yerlerde denemeniz tavsiye ediliyor.

   Üstelik tek zorluk bu da değil; rüzgârın da sizden yana olması gerekiyor. Dalganın olmadığı yerlerde rüzgârın yardımını almanız önemli. Sizden yana derken, tahtanın üzerinden durmanızı sağlayacak yeterlilikte ve sizin lehinize… Tabii, sörf sporunun en bilindik cilvesi olarak beklemediğiniz bir anda beklemediğiniz büyüklükte gelen bir dalga sizi suyun içine çekip, ters yüz etmezse… Evet, biraz zor, biraz çetrefilli bir spor foil-boarding ama denizin üzerinde uçarak ilerlemeye başladığınızda tüm bu zorluklar yerini bambaşka bir özgürlük duygusuna bırakıyor. En keyifli anlar da en zor elde edilen başarıların ardından yaşanmaz mı zaten!

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam