Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   20 Tonluk Sevimli Bir Dev: Balina Köpekbalığı

   Meksika Karayipleri'nde dev balina köpekbalıklarıyla sıra dışı bir yüzme deneyimi...

   Balina köpekbalıkları, ortalama 9 metrelik uzunlukları ve 20 ton civarındaki ağırlıklarıyla denizlerde yaşayan en büyük canlı türü olarak biliniyor. Çoğu zaman bir yolcu otobüsü ebatlarına denk gelen cüsseleriyle göze ne kadar korkutucu görünseler de balina köpekbalıkları zannedildikleri gibi vahşi canlılar değil. Yalnızca küçük deniz canlıları ve planktonlarla beslenen bu devasa balık, insanlar için herhangi bir tehlike oluşturmuyor. Öyle ki her yıl on binlerce macerasever, bu ürkütücü olduğu kadar sevimli devlerle yüzebilmek için Meksika Karayipleri’ni ziyaret ediyor. 

   Dünyanın En Büyük Balığıyla Burun Buruna Gelmek
   Balina köpekbalıkları isimlerinde her ne kadar balina ismini barındırsa da onlara bu ismin verilmesinin nedeni sadece devasa boyutları. Bölgedeki dalışlar lisanslı firmalar aracılığıyla düzenleniyor ve balina köpekbalıkları yalnız şnorkelle gözlemlenebiliyor. Oldukça ürkek ve sıcakkanlı olan bu canlıların bulunduğu bölgelerde tüplü dalış yapmaya izin verilmiyor. Tur başladıktan sonra, balina köpekbalıklarını bulmak için bazen saatlerce arama yapmak gerekse de sonrasında yaşanan eşsiz deneyim tüm bu bekleyiş sürecini unutturmaya yetiyor. Rehberler, teknedeyken suda yapılması ya da yapılmaması gerekenler hakkında detaylı bilgileri veriyor ve gerisi sadece bu muazzam canlının yanında, onunla birlikte sularda süzülmeye kalıyor. 

   Ne Zaman ve Nerede? 
   Bazı bölgelerde sezonun başlangıcı Mayıs ayında olsa da balina köpekbalıklarıyla yüzme dönemi çoğunlukla Haziran ayında başlayıp Eylül ayında sona eriyor. Yucatán ve Baja Yarımadaları, Meksika’da balina köpekbalıklarıyla yüzmek için en ideal yerler. Yucatán civarındaki turlar Cancun, Cozumel, Isla Mujeres ve Isla Holbox’tan; Baja Yarımadası’ndaki turlar ise La Paz bölgesinden düzenleniyor.


   Cancun

   Meksika'nın en önemli turizm merkezlerinden biri olan Cancun, Yucatán Yarımadası'nın kuzeydoğusunda yer alıyor. Beyaz kumlu plajları, mükemmel denizi ve rengârenk mercan kayaları ile gezginlerin ve sualtı tutkunlarının gözlerini kamaştıran şehir, her yıl 4 milyondan fazla turisti kendine çekiyor. Cancun'da balina köpekbalıklarıyla yüzme turu düzenleyen çok sayıda tur operatörü mevcut.

   Cozumel

   Meksika Karayipleri'ndeki en büyük ada olan Cozumel, Meksika'nın doğusunda yer alıyor. Her sene Haziran ayının ortası ile Eylül ayının ikinci haftası arasında gerçekleştirilen şnorkel keşifleri sayesinde balina köpekbalıklarını görmenin mümkün olduğu adada, şansınız yaver giderse aynı anda 10-15 tane balina köpekbalığıyla birlikte yüzme imkânınız var.

   Isla Mujeres

   İspanyolca "Kadınlar Adası" anlamına gelen Isla Mujeres, Yucatán Yarımadası açıklarında yer alan, yaklaşık on beş bin nüfuslu, sakin bir ada. Cancun'dan kalkan deniz otobüsleriyle yapacağınız yirmi dakikalık bir yolculuğun ardından ulaşabileceğiniz ada, Meksika'da balina köpekbalıklarıyla birlikte yüzebileceğiniz yerlerin başında geliyor. Isla Mujeres aynı zamanda suyun altına kurulmuş olan ve içinde 450'den fazla heykelin yer aldığı Cancun Sualtı Müzesi'ne de ev sahipliği yapıyor.

   Isla Holbox

   Isla Holbox, Meksika'nın en güzel ama en az gelişmiş adalarından biri. Ada aynı zamanda turkuvaz renkli büyüleyici plajları ve sığ sularıyla Meksika'da kiteboard yapmak için en iyi yerler arasında gösteriliyor. Isla Holbox'a ulaşabilmek için Cancun şehir merkezinden otobüsle Chiquila'da iskelesine gitmeniz gerekiyor. Buradan her saat başı kalkan tekneler ile yaklaşık yarım saat süren yolculuğun ardından adaya ulaşabilirsiniz.

   La Paz

   Meksika'nın kuzeybatısında yer alan ve Baja California Sur eyaletinin başkenti olan La Paz'da balina köpekbalıklarını görebileceğiniz tarihler diğer bölgelerden farklı olarak Ekim ayının sonlarında başlayıp Şubat ayında sona eriyor. Ekim ve Kasım aylarında deniz suyu girilebilecek seviyede olsa da Aralık ve Ocak ayları için aynı şeyi söylemek güç. Tabii mesele dünyanın en büyük deniz canlısıyla yan yana yüzmek olduğunda, bunun ne önemi olabilir ki!

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Meksika hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam