Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Kafkas Dağlarıyla Karadeniz Arasında Bir Kültür Hazinesi: Gürcistan

   Diyelim ki tatilinizi yurt dışında değerlendirmek istiyorsunuz. Bir komşu ziyaretine ne dersiniz? Belki aklınızın ucundan hiç geçmeyen, ülkemizin kuzeydoğusunda bulunan en küçük komşumuz Gürcistan, her şeyiyle sizi çok şaşırtacak.

   Keyifli Bir Komşu Ziyareti

   Çoğu kişi bilmez ama Gürcülerin tarihi milattan öncesine dayanır. Kış aylarını sevmiyorsanız Karadeniz’in doğu kıyısındaki bu ülkeyi bahar ve yaz aylarında ziyaret etmelisiniz. Üstelik tarihî yapılarını gezmek, mutfak lezzetlerinden tatmak ve sahillerinin keyfini çıkarmak için vize de gerekmiyor. Baştan söyleyelim, doğal güzellikleri, kendine has mimarisi, yemek kültürü, dünyada şarabın doğum yeri olarak bilinen bağları, sıcakkanlı halkı ve müzikleri derken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

   Oldukça çok Türk bulunan Batum’a, özellikle hafta sonları Trabzon’dan gelen bir hücum oluyor. Yani çok da yabancılık çekmezsiniz. Halkıyla selamlaşırken dikkat etmeniz gereken tek şey, selamlaşmada yanaktan sadece bir kez öpüyor olmaları. İkinciye havada kalabilirsiniz. Bir de adınızda F harfi varsa, gezip dolaşırken tanıştığınız insanlar F’yi P olarak söylüyorsa düzeltmeyin. Çünkü Gürcüce’de F harfi olmadığından Fatih’e Patih, Fulya’ya Pulya diyorlar.

   Haçapuri

   Karadeniz pidesinin atası olan bir pide. İçinde Gürcistan’a özel peynir karışımı olan bu pideden yemeyi düşünürseniz 2 kişi için 1 tane sipariş vermenizi öneririz. Neden mi? Şöyle açıklayalım, Gulliver olduğunuzu düşünün ama yolculuk bu sefer devler ülkesine...

   Hıngal

   Canınız mantı mı çekti? Gürcistan’da hiç sorun değil. Hemen her yerde bulabileceğiniz bu mantıların porsiyonunda genelde 7 adet mantı bulunuyor. Yani hâlâ o devler ülkesindesiniz. Yine birçok mantının atası olan bu lezzetin bir versiyonu Çin mantısı, bir versiyonu da küçülüp Türk mantısı olmuş.

   Gürcü Gazozları

   "Yok artık, gazozları ne kadar farklı olabilir?" yanılgısına sakın düşmeyin. Yeşil şişelerde satılan tarhunlu ve armutlu gazozların sahibi aslında yerli bir bira markamız. Bu kadar dev şeyler yedikten sonra tarhunlu olanı içmelisiniz. Tadı oldukça farklı ve mideyi rahatlatma özelliği olduğu söyleniyor.

   Başlıca lezzetlerinin dışında tüm gastronomlar için sayısız keşif ve lezzet dolu olan bu mutfakta eminiz, siz de birçok enfes keşifte bulunacaksınız.

   Mini Gürcistan Turu
   Gürcistan’ın kültür mirası o kadar zengin ki bu zenginlikte nereleri gezip göreceğinizi önceden planlarsanız iyi olur. Doğal güzellikler, tarihî yapılar, müzeler ve diğer değerler sizi bekliyor.

   Tarihe meraklıysanız Tiflis Kalesi (4. yy), Bagrati Katedrali (11. yy), Gelati Manastırı (12. yy), her saat başı kuklaların çıkıp şov yaptığı Rezo Gabriadze Saat Kulesi (19. yy), Stalin’in doğduğu ev ve hayatını anlatan müzesi gezilecek yerler arasında.

   Batum sahilindeki Alfabe Kulesi de görmeye değer yapılardan biri. 130 metrelik kule, 1500 yıllık Gürcü alfabesini dünyaya tanıtmak için DNA sarmalı şeklinde, Batum sahiline inşa edilmiş.


   Borjomi’ye yolunuz düşerse şehir parklarındaki çeşmelere mutlaka uğrayın. Burası Gürcistan’daki maden suyunun üretildiği şehir ve çeşmelerden maden suyu akıyor. Şişenizi doldurmak için ilginç bir mola olabilir.

   Botanik Parkı, bir elinde dostları için şarap kasesi, diğer elinde ise düşmanları için kılıç tutan Kartlis Deda heykeli, bine yakın başvurunun olduğu mimari proje yarışmasında birinci olan, Gürcistan’ın en büyük katedrali Sameba, eski ve yeni şehri birbirine bağlayan Barış Köprüsü, Özgürlük Meydanı, Bronz Çağı’ndan başlayıp 20. yüzyıla kadar birçok eserin bulunduğu Gürcistan Ulusal Müzesi, 13. yüzyıldan beri düzenlenen Tbilisoba Şarap Festivali ve Tiflis Eğlence Parkı zamanınız kalırsa gezip, görüp, eğlenceli anılara sahip olacağınız diğer yerlerden yalnızca birkaçı.

   ​Günün birinde maceraperestliğiniz tutup da "dünyayı gezmek istiyorum" derseniz, başlangıç noktanızın Gürcistan olmasına ne dersiniz?

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Gürcistan hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam