Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap
   Art

   Japonya'nın Naoshima'sı, Nam-ı Diğer Sanat Adaları

   Japonya'da çağdaş sanat, müze ve galerilerin ruhu bu adaların karakterinin bir parçası.

   Naoshima, Seto İç Denizi'nde bulunan küçük bir ada. Ölçekte küçük olmasına rağmen bu ada, Japonya’da sanat alanındaki faaliyetlerin ve mekânların yoğunluğuyla öne çıkıyor. 

   1990’lara kadar sessiz ve sakin bir ada olan Naoshima’da dönüşüm iki insanın yaratıcı iş birliğiyle başlıyor. 80’lerin ortalarında bir araya gelen Fukutake Yayıncılık’ın kurucusu Tetsuhiko Fukutake ile Naoshima Belediye Başkanı Chikatsugu Miyake’nin bölgeyi kültür-sanatın odak noktası konumuna taşıma hayalleri yavaş yavaş şekilleniyor ve ilk adımlar atılmaya başlanıyor.

   Bu süreçte atılan ilk somut adım Temmuz 1992’de açılan ve bugün de hem müze hem otel olarak hizmet veren Benesse Evi Müzesi. 1994’te yapılan “Out of Bounds” sergisinde ise bugün Naoshima’nın sembolü olan ve Yayoi Kusama tarafından tasarlanan balkabağı yerleştirmesi ilk kez ziyaretçilerle buluşmuş oluyor.

   Naoshima’nın sanat adası namıyla anılmasını sağlayan bir diğer önemli etkinlik 1998 yılında eski evleri restore ederek birer sanat evine dönüştürme projesi oluyor. 2010 yılında ilki gerçekleşen Setouchi Trienali gibi büyük organizasyonlar, Naoshima Adası’nda başlayan sanat hareketinin, zaman içerisinde birçok projeyle tek bir adanın sınırlarını aşarak Seto Denizi’ndeki birçok adaya yayılmasını sağlıyor. Bugün Naoshima Sanat Alanı olarak anılan bölge, Naoshima, Teshima, İnujima adalarında birçok mekânı ve açık hava enstalasyon bölgesini kapsıyor.

   Chichu Sanat Müzesi, Naoshima
   2004’te açılan müze adanın en çok ilgi çekenlerinden biri. Müze, doğa ile insanın yaratılarının bir aradalığına adanmış bir konsepte sahip ve konum olarak da muazzam bir manzaraya nazır. Adanın Seto Denizi’ne bakan tepelerinden birinde konumlanıyor. Yemyeşil bir tepede geniş bir alana yayılan müze, bölgenin coğrafi güzelliğini kaybettirmeyecek bir mimariye de sahip. Naoshima’daki birçok müzenin mimarı olan isim Tadao Ando tarafından tasarlanan binaların çoğunluğu yer altında konumlanıyor ve gün ışığını da içerisine yansıtacak teknik özelliklere sahip. 


   Müzedeki en önemli eserler ise kalıcı olarak sergilerinin bulunduğu 3 isme ait. Claude Monet, Walter de Maria ve James Turrell’ın geniş koleksiyonlarını görebileceğiniz müzede en etkileyici bölümlerden biri kuşkusuz Monet’nin Water Lilies tablosuna adanmış olan Chichu Bahçesi. Monet’nin Giverny’deki bahçesinde ektiği çiçeklerin ve ağaçların benzerleriyle bezenmiş olan, 200’den fazla bitki türünün bulunduğu bahçe Monet’nin dünyasını Japonya’da bir adada adeta yeniden yaratmış.

   Les Archives du Coeur ve Les Forêts des Murmures,Teshima

   Naoshima Sanat Alanı’na dahil olan Teshima’da, biri 2010’da diğeri ise 2016’da ziyarete açılan iki ilginç eser söz konusu. Christian Boltanski’nin eseri olan iki mekân, ziyaretçileriyle etkileşime geçen, onlardan parçaları saklayarak büyüyen bir mantığa sahip. İşlerden ilki Les Archives du Coeur (Kalp Arşivi), adıyla bile hayal gücümüzde yaratıcı bir etki oluşturmaya yetiyor. Bu müzede sergilenen şey kalp atışları. Boltanski’nin 2008’den beri kaydettiği kalp atışlarını dinleyebileceğiniz müzede aynı zamanda kendi kalp atışınızı da kaydedip müzeye bir parçanızı bırakabiliyorsunuz.

   Boltanski’nin ikinci ilgi çekici işi ise 2016’da tasarladığı Les Forêts des Murmures (Fısıltı Ormanları). Teshima’nın Kagawa bölgesinde sık ağaçlarla kaplı bir bölgede dallara asılı yüzlerce zilin ve ucundan sarkan isimlerin olduğunu göreceksiniz. Rüzgârlı günlerde ormanın mırıldanışları yükselecek ve her bir zilin ucundaki yarı şeffaf kartlarda sizden önceki ziyaretçilerin bıraktıkları isimlerle karşılaşacaksınız. Siz de duyuları ve duyguları harekete geçiren ormanın bir parçası olup sevdiklerinizin, özlediklerinizin, unutmadıklarınızın anısını adlarıyla o kartlara bırakabilirsiniz.

   Benesse Art House, Naoshima

   1992'de açılan müze-otel, Naoshima'nın sanat atmosferinin tarihsel öyküsünü öğrenmek ve buraya bir yolculuğa çıktığınızda konaklamak için en iyi seçenek. Müze, Oval, Plaj ve Park olmak üzere dört bölgeden oluşan yapı yine mimar Tadao Ando'nun tasarımı modern bir çehreye sahip. Müze ya da Oval, konaklayabileceğiniz bölümler. Benesse'de konaklamanın ilginç yanlarından biri de burada konakladığınızda müzeye 24 saat erişiminizin olması. İçerisinde kütüphane, mağaza, restoran-kafe gibi bölümlerin de olduğu Benesse'nin hemen yakınında Naoshima sembolü balkabağını da bulabiliyorsunuz. Bugün birden çok adaya yayılmış olan bu sanat rüzgârını başlatanın da Benesse firması olduğu düşünülürse, burada konaklamak yazılan bu muhteşem sanat tarihi öyküsüne atılacak en sağlam adımlardan biri olacaktır.

   Teshima Sanat Müzesi ve Çok Daha Fazlası

   Naoshima Sanat Alanı, bu en bilindik müze ve sanat galerilerinin yanı sıra irili ufaklı pek çok müze, galeri ve yerleştirmeye sahip. Örneğin Teshima'da bulunan, sanatçı Rei Naito ile mimar Ryue Nishizawa'nın ortak çalışması olan Teshima Sanat Müzesi, yemyeşil alanın ortasına gökten düşmüş bir su damlacığını andıran formu ve gün ışığını içeriye görkemli bir şekilde davet eden tavan boşluğuyla misafirlerine farklı bir dünyadaymış hissini yaşatıyor.

   2013'te açılan, Naoshima Sanat Alanı'ndaki birçok yapıya şeklini veren isim Tadao Ando'ya adanmış ve yine Ando'nun elinin değmiş olduğu 100 yıllık ahşap bir binanın dönüştüğü Ando Müzesi, sanat eserleri ile banyo yapma eylemini bir araya getiren ilginç müze "I Love Yu" ve bunlar gibi daha birçok müze ve sanat eseri Naoshima Sanat Alanı'nda karşınıza çıkacaktır. Hangisinde daha çok vakit geçirmek isteyeceğinizi şaşırmanız mümkün. Ama her halükarda Seto Denizi'ndeki yolculuğunuz, aynı zamanda çağdaş sanatı gelenek hâline getirmiş bu adalara tarihî bir yolculuk olacaktır.

         

   Photos by http://benesse-artsite.jp

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Japonya hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam