Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Japonya'da Bir Eflatun Denizi

   Doğa ve dünya hiç bu kadar renkli olmamıştı: Kawachi Fujien Wisteria Garden

   Bazı yolculuklar vardır ki insanı doğanın hayallerin sınırlarını zorlayan muhteşemliği karşısında hayrete düşürür. Şüphesiz dünyada bu hissi yaratabilecek pek çok yer var ama Japonya’nın Fukuoka şehrindeki Kutakyushu tepelerinde bulunan Kawachi Fujien Wisteria Garden isimli mor salkım bahçesi, sergilediği renk cümbüşüyle apayrı bir güzelliğe sahip.

   Japoncada “wisteria” ismiyle anılan mor salkım ağacına ülkenin hemen her bölgesinde rastlamak mümkün ama Kawachi Fujien Wisteria Garden, sadece on bin metrekarelik bir alanda sahip olduğu yirmi iki farklı türden yüz elli ağaçla ziyaretçilere unutamayacakları bir atmosfer sunuyor.

   Pastoral Bir Şölen

   Adeta peri masallarının gerçekliğe bürünmüş bir simülasyonuna benzeyen ve dünyanın en güzel mor salkımlarına ev sahipliği yapan bahçe, her yıl Nisan ayının sonlarından Mayıs ayının ortalarına dek binlerce turisti kendisine çekiyor. Çoğu gezgin için Japonya gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında yer alan Kawachi Fujien Wisteria Garden, 1977 yılında açılmasına karşın bugünkü popülerliğini 2012 yılında bir internet sitesinde paylaşılan fotoğraflara borçlu. O yıldan sonra adeta arayı kapatmak istercesine ziyaretçi akınına uğramaya başlayan park bu yüzden çiçeklerin açtığı dönemde inanılmaz kalabalık oluyor. 

   Otoparktan bahçeye giriş yaptığınız anda sizi başınızın üzerinde çiçekten bir kubbe halinde ilerleyen, biri yüz on, diğeri seksen metre uzunluğunda iki farklı mor salkım tüneli karşılıyor ve bu tünelleri gezdikten sonra da yaklaşık üç bin metrekarelik bir başka mor salkım cennetine ulaşıyorsunuz. Beyazdan pembeye, mordan eflatuna kadar farklılık gösteren her bir çiçeğin rengi öylesine canlı ki insan hangi birine bakıp hangi birinin fotoğrafını çekeceğine karar veremiyor. Parkın üst bölümünde ise bu muhteşem manzarayı yukarıdan izlemek için dinlenme noktaları var ve onların bittiği yerde bambu ormanlarıyla süslenmiş dağ manzaraları başlıyor. İşte bu görünüm tam da pastoral bir şölenin doruk noktası niteliğinde!


   Kawachi Fujien Wisteria Garden Ulaşım

   Bahçenin bulunduğu yere ulaşım özel aracı olmayanlar için çok kolay değil ama bölgeyi çiçek açma döneminde ziyaret edenler Yahata İstasyonu’ndan parka giden servisleri kullanabiliyorlar. Tabii araçlarda yer bulma şansı da kalabalığa bağlı olarak değişiyor. Bu durumda Wisteria Garden’a ulaşmanın en pratik yolu tren istasyonundan taksiye binmek. 

   Aklınızdan Çıkarmayın

   Wisteria Garden çiçek açma dönemlerinde çok kalabalık olduğu için mor salkımların güzelliklerinin doruklarına ulaştıkları Nisan ve Mayıs aylarının belli bir döneminde bahçeyi ziyaret etmek isteyenlerin önceden bilet almaları şart koşulmuş. Yani bu dönemde biletsiz bir şekilde içeriye girmek imkânsız. Parka giriş için ödenen bilet bedelleri de çiçeklerin durumuna göre beş yüz, bin ve bin beş yüz yen olarak farklılık gösteriyor. 

   Bahçeyi ziyaret etmeden önce bilmeniz gereken bir başka konu ağaçların tam olarak ne zaman çiçek açtıklarının belli olmadığı. Salkımlar her yıl gerçekleşen hava şartlarına göre bazen Nisan ayının son haftasına bazen Mayıs ayının başlarında tam olarak açmış oluyorlar. 

   Bahçede genel olarak profesyonel fotoğraf çekimi yapmak yasak ve bu konuda katı kurallar var. Ayrıca parka tripodla gidenlerin anayollarda ve yürüyüş güzergâhlarında tripod kullanmalarına da izin verilmiyor.

   Wisteria Garden’a girdiğiniz andan itibaren bakmakla yetinemeyip coşkulu bir hisle çiçeklerle temas kurmak isteyebilirsiniz ancak ağaçların köklerine ve gövdelerine dokunmak yasak.

   Sonbaharda Başka Güzel

   Bu arada, eşsiz güzellikteki Wisteria Garden’ı görmek isteyip de mor salkım dönemini kaçıranlar hiç üzülmesin çünkü bahçenin ziyaret edildiği bir başka zaman dilimi daha var! Kawachi Fujien Wisteria Garden, ilkbaharda çiçek açıp ziyaretçilerini ağırladıktan sonra Mayıs ayının ortalarında kapanıyor ve sonbaharın hüzünlü ve mistik güzelliklerinin gözler önüne serildiği Kasım ayına dek bakıma alınıyor. Kasım ayı geldiğinde ise bahçe, yaklaşık on beş gün boyunca, bu defa sarıdan turuncuya güz mevsiminin bütün nefes kesen renklerini sahnelemek üzere yeniden ziyarete açılıyor. Burası mor salkımların bulunduğu değil, yaklaşık yedi yüz tane akçaağacın yer aldığı bir başka bölüm olsa da kesinlikle görülmeye değer!

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   2

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (2)

   Mavi

   Çok başarılı bir yazı. Emeğinize sağlık 😊

   Şahane

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam