Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   İyi Yemek Aşkına: Dünyadan 5 Restoran / 5 Şef

   Tadı damağınızda kalacak bir lezzet yolculuğuna hazır mısınız?

   Söz konusu olan iyi yemek ve içecek ise dünyanın bir ucuna gitmeyi göze alacak pek çok gezgin var. Son yıllarda popülerliği giderek artan gastronomi turizmi de bunun en somut örneği. Siz de iyi bir atmosferde farklı ve leziz yemekler deneyimlemeyi sevenlerdenseniz dünyanın önde gelen beş şefinin ve onlara ait gurme restoranların yer aldığı listemize bir göz atın.

   Mirazur (Menton, Fransa) Şef: Mauro Colagreco

   İtalya sınırına yakın bir dağın eteğinde, muhteşem Akdeniz’e hâkim pastoral bir manzarada, mis kokulu bir narenciye bahçesinin üzerinde enfes bir yemek deneyimi... İşte ünlü şef Mauro Colagreco’nun önderliğindeki Mirazur tam olarak böyle bir atmosfer vaat ediyor. İtalya-Arjantin kökenli şef; denizden, dağdan ve restoranın kendi bahçesinde yetişen meyve sebzelerden esinlenerek hazırladığı renkli tabakları ve menüsüyle meşhur. Restoranın sırrı, yiyeceklerde tamamen organik ve yerel malzemelere yer verilmesi: Fransız Rivierası’ndan gelen zeytinyağı, Sospel safranı, Menton limonları, Ventimiglia pazarından getirilen sebzeler ve yerel balıkçılardan alınan balıklar...

   Restoranın öne çıkan lezzetleri ise havyar kremalı pancar; trüf mantarı ve eritilmiş yumurtayla hazırlanan patatesli börek ve mekânın romantik havasına yakışır bir şekilde Pablo Neruda şiiri eşliğinde servis edilen ve kendisi de en az şiir kadar muazzam zencefilli ekmek. Tabii üç Michelin yıldızlı Mirazur’un, aynı zamanda 2019 yılının en iyi restoranı unvanına da layık görüldüğünü söylemeden olmaz.

   Noma (Kopenhag, Danimarka) Şef: Rene Redzepi

   Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da bulunan ve 2017 yılında kapanana dek dört defa dünyanın en iyi restoranı seçilen Noma, 2018 yılında farklı bir yerde yeniden hizmet vermeye başlamasının üzerinden geçen bir sene içinde dünyanın en iyi ikinci restoranı seçilmeyi hak edecek kadar iddialı bir restoran. Noma’nın kurucusu ve şefi Rene Redzepi, henüz kırk bir yaşında olmasına karşın başta Danimarka olmak üzere dünyanın her yanından iyi yemek tutkunlarını kendisine bağlamayı başarmış. Öyle ki 2012 yılında “Dünyada En Etkili 100 Kişi” listesinde de kendine yer bulmuş.

   Noma’da yılın belli dönemlerinde sunulan üç farklı menü var. Restoranda, Ocak-Haziran arası Deniz Ürünleri, Haziran-Eylül arası Sebze Mevsimi, Ekim-Aralık ayları arası ise Oyun ve Orman Sezonu olarak adlandırılıyor ve menüdeki içerik de bu doğrultuda düzenleniyor. Başrolünde yosun, mantar, özel sirkeler, gül yaprakları, ceviz, taptaze balık ve meyvelerin yer aldığı İskandinav ülkelerine özgü bu tatlar sezondan sezona farklılık gösterse de hemen hepsinin ortak noktası damakta bıraktıkları tarifsiz hisler.

   Restoranda sunulan yemekler öylesine sanatsal ki insan ilk başta bu bütünselliği bozup yemeğe kıyamıyor ama sonra tabaktan süzülerek burnunuza gelen kokulara daha fazla karşı koyamadan kendinizi bu eşsiz lezzetlerin dünyasına bırakıyorsunuz. Tabii senede üç defa açılan rezervasyon kaydı sırasında bir masa ayırtmayı başarabilecek kadar şanslıysanız! Çünkü Noma o kadar çok rağbet görüyor ki, masalar rezervasyona açıldığı gibi tükeniyor ve restoran pek çok konuğunu daha aylar öncesinden geri çevirmek zorunda kalıyor.

   Asador Etxebarri (Atxondo, İspanya) Şef: Victor Arguinzoniz

   Asador Etxebarri, İspanya’nın küçücük bir dağ köyünde yemyeşil çimenlerin arasında huzurlu mu huzurlu, ev sıcaklığında bir restoran. 2019 yılının en iyi üçüncü restoranı seçilen işletme, hem konumu hem de yerel tatlardan yarattığı muhteşem menüsüyle yemek tutkunları için de gizli bir mabet. 1990 yılından beri bu iki katlı köy evinde hizmet veren şef Victor Arguinzoniz, restoranının da bulunduğu küçük çiftçi köyü Apex’te doğmuş bir yemek mucidi. Mucit, çünkü Arguinzoniz kendi tasarladığı fırınlarda pişirdiği her yemek için ayrı türden ağaçların odunlarını kullanıyor. Günlük menüsünü oluştururken en büyük kıstası o gün taze olan ürünleri pişirmek olan bu sıra dışı şef, ziyaretçilerine her biri bir sanat eserini andıran sunumlar yapıyor.

   Restoranın bütün yemekleri leziz ve denenmeye değer ancak özellikle Katalonya’daki Palamos Kasabası’ndan getirilen karidesler ile karamelize soğan eşliğinde servis edilen ahtapot mükemmel. Ayrıca keçi peyniriyle yapılan ve dağ çilekleriyle süslenen dondurmayı unutmamak gerek! Ve bir not daha: Restoranın giriş katı özellikle yerel halkın hiç boş bırakmadığı lokal bir bara da ev sahipliği yapıyor. 

   Manresa (Los Gatos, Amerika) Şef: David Kinch

   Amerika’nın en iyi restoranları arasında gösterilen Manresa alışılageldik tat algısı üzerinde minik ve lezzetli oyunlar oynayan deneysel yiyecekleriyle, konuklarına neredeyse beş saat süren bir yemek şöleni sunuyor. Kırmızıbiberli meyveler, granola, dilimlenmiş zeytinler veya jöleli biberle başlayarak mevsim yiyeceklerine göre şekillenen menü hemen her gün farklılık gösteriyor. Restoranın sahibi David Kinch mutfak sanatındaki becerilerini Fransa, İspanya, Japonya ve Almanya’daki ünlü restoranlarda geliştirdikten sonra yıllardır gösterdiği bu çabanın ürünlerini Manresa’da ziyaretçileriyle paylaşmayı tercih eden mesleğine âşık bir şef. 

   Restoranın tadım menüsü on-on beş aşamalı olarak sunuluyor ve yemeklerde kullanılan tüm malzemelerin doğal olmaları Manresa için bir zorunluluk. Restoranın ekmekleri öyle lezzetli ki bazı aşamalarda yiyeceklerin bile önüne geçebiliyor. Özellikle kabuklu deniz ürünleri ve kremalı havyarlarıyla damaklardan silinmesi zor bir deneyim vaat eden restoran, yıllar boyu iki Michelin yıldızına sahip olmasına karşın 2016 yılında üçüncü yıldızı almaya da hak kazanmış.


   Mauro Colagreco

   Rene Redzepi

   David Kinch

   Nihonryori Ryugin (Tokyo, Japonya) Şef: Seiji Yamamoto

   Genç yaşından itibaren mutfak sanatlarıyla haşır neşir olan Japonya’nın ünlü şefi Seiji Yamamoto, eski kaiseki (geleneksel Japon akşam yemeği) mutfağının prensiplerini yansıttığı Nihonryori Ryugin’de modern dokunuşların eşlik ettiği deneysel bir yemek anlayışını benimsiyor. Asya’nın en iyi elli restoranından biri olarak gösterilen mekân aynı zamanda üç Michelin yıldızına da sahip. Nihonryori Ryugin, Şef Seiji Yamamato’nun tercihlerine dayalı on iki aşamalı bir omakase (şefin seçimi) sunuyor. Japonya’nın her bölgesinden en iyi malzemelerle hazırlanan bu seçki mevsimsel olarak değişkenlik gösterse de yaz aylarında ayu (tatlı balık), sonbaharda matsubagani (yengeç), kış aylarında ise pişirmesini öğrenmek için seneler süren bir eğitim almanın zorunlu olduğu zehirli fugu balığı ekseninde değişiyor. Restoranın ilgi çeken bir diğer yanı da konukları için belirlediği oldukça ilginç ve katı kurallarının olması. Öyle ki Nihonryori Ryugin’e gelen müşterilerin şort ve tişört giymeleri, cep telefonu kullanmaları ve parfüm sıkmaları yasak. 

   Photo Credits

   facebook.com/maurocolagreco | rollingpin.de | facebook.com/reneredzepinoma

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam