Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Havaalanı Deneyiminde Biometrik Açılım

   Yeni nesil havalimanlarında yüz tanıma teknolojileri

   Yolculuk öncesinde havaalanlarındaki prosedürler bazen o kadar uzun ve meşakkatli olabiliyor ki insan gerçekten de bunalıyor. Güvenlik kontrolleri, pasaport kuyrukları, bagaj teslim sıraları, kimlik doğrulama süreçleri derken oradan oraya koşturmakla geçen bu süreçten sıkılmamak pek mümkün değil. Ancak son yıllarda yaşanan teknolojik gelişmelerden hava taşımacılığı sektörü de olumlu anlamda etkileniyor. Otomatik bagaj teslimatları, yolcuları yönlendiren dokunmatik robotlar ve tabii en önemlisi de yolcuların eskisine oranla çok daha az vakit harcamalarını sağlayan yüz tanıma teknolojisi… 

   Self Boarding’le Beklemeye Son

   Dünya genelinde özellikle büyük havayolu firmaları arasında günden güne yaygınlaşan biometrik tanılama sistemleri sayesinde, zaman zaman saatleri bulabilen güvenlik kontrolleri yalnızca birkaç dakika hatta saniyeler içinde gerçekleştirilebiliyor. Biometrik boarding sistemi olarak adlandırılan bu teknoloji, havaalanı girişlerinde yer alan check-in kiosklarındaki çalışma prensibine benzer bir şekilde işliyor. Pasaportunuzla birlikte gittiğiniz kiosklarda yüzünüzü ve pasaportunuzu cihaza taratmanız gerekiyor. Boarding vakti geldiğinde ise self boarding olarak adlandırılan tarayıcılar vasıtasıyla yüzünüzü cihaza tanıttıktan sonra yapmanız gereken tek şey uçağa binip koltuğunuza yerleşmek oluyor. 

   Hollanda’nın Akıllı Havaalanı Çalışmaları

   Bu teknolojilere başvurulmasının en önemli nedenlerinden biri her yıl yaklaşık olarak yüzde beş oranında büyüme gösteren dünya hava trafiği. IATA’nın tahminleri, 2037 yılı itibarıyla havayolu ile seyahat eden yolcu sayısının bugüne göre iki kat artacağı yönünde. Havaalanlarının altyapılarının yetişmesinin mümkün olmadığı bu öngörü ise hem havayolu şirketlerinin hem de havaalanlarının yeni teknolojileri hayata geçirmelerini ve yaygınlaştırmalarını zorunlu kılıyor. Uzmanların biometrik yüz tanılama sisteminin yüzde yetmişe varan oranda zaman tasarrufu sağladığı yönündeki açıklamalarına bakılacak olursa sistem gerçekten de bir hayli başarılı bir şekilde işliyor.

   Akıllı havalimanı teknolojisi konusunda Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da bulunan Schipol, öncü havaalanlarından biri. 2017 senesinde bu yana yüz tanıma sistemleri üzerinde çeşitli çalışmaların yapıldığı Schipol, yıllardır devam eden deneme sürecinin ardından sistemi uygulamaya geçirdi. 

   10 Dakikada 250 Yolcu

   İngiliz Havayolu firması British Airways de uzun süreden beri Heatrow Havalimanı’nda özellikle yurt içi uçuşlarda yararlandığı ve 3 milyondan fazla yolcunun kullandığı bu teknolojiyi tüm uçuş ağlarına yayabilmek için çalışmalarını sürdürüyor. Amerika’daki Orlando, Los Angeles ve New York JFK havalimanlarında bu teknolojiyi deneyimleyen firma, 250 binden fazla yolcunun bu sistem aracılığıyla Amerika uçuşlarını gerçekleştirdiğini açıkladı. 

   Orlando Havalimanı’nda 250 yolcunun yaklaşık 15 dakika gibi rekor bir sürede uçağa binmesiyle sonuçlanan süreç, diğer havayolu firmaları ve havaalanları arasında da giderek yaygınlaşıyor. Örneğin geçtiğimiz yıl Los Angeles Havalimanı’nda biometrik yüz tanıma teknolojisini kullanmaya başlayan Lufthansa Havayolları da ilk denemede 350 yolcunun 20 dakika içinde uçağa binmesini sağlayan bu sistemi uçuşlarında yaygınlaştırmayı planlıyor.

   Amerika’da Yüz Tanıma Teknolojisi

   Orlando Havalimanı’nda şimdilik yalnızca birkaç kapıda gerçekleştirilen biometrik tanılama, havaalanı yetkililerinin yaptıkları açıklamalara göre önümüzdeki süreçte tüm uçağa biniş kapılarında uygulanabilir hale gelecek. Yine ABD New York’ta bulunan Mineta San Jose Havalima’nı da şimdilik 7 kapıda hizmet veren sistemi tüm havaalanına yaygınlaştırmak üzere çalışmalarda bulunuyor. Sistem, Orlando dışında JFK, Boston Logan, Fort Lauderdale-Hollywood ve Ronald Reagan Washington’da da aktif hale gelmiş durumda.

   Sabiha Gökçen’de ve İstanbul Havalimanı’nda Deneme Aşamasında

   İstanbul Havalimanı’nda toplam 30 bankoda kullanılan biometrik tanılama yöntemi, Sabiha Gökçen Havalimanı’nda ise test aşamasında. Şimdilik 8 tane pasaport bankosunda yer verilen teknolojinin önümüzdeki süreçte daha da yaygınlaşması bekleniyor.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   1

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (1)

   hulya

   Singapor havayolları ile Los Angeles Singapor yolculuğumuz yüz tanıma teknolojileri sayesinde sıra beklemeden itilip çekişmeden gittiğimiz güzel bir deneyim olmuştu.

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam