Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Deniz Üzerinde Bir Havalimanı

   Günümüz dünyasında seyahatlerimizi uçaklarla yapıyor, gittiğimiz ülkelerdeki havalimanlarına sadece kısa bir zaman için konuk oluyoruz. Nasıl yapıldıklarını bilmeden geçip gidiyoruz. Bu havalimanlarından biri, hikâyesiyle diğerlerinden ayrılıyor. Hong Kong Uluslararası Havalimanı.

   Kai Tak Havalimanı

   Hong Kong dünyanın en zengin şehirlerinden biri. Bu global ticaret merkezi, bir zamanlar kendini havadan kuşatılmış hâlde buldu. Yüksek gökdelenler bir eksikliği saklıyordu aslında. Şehir küçük havalimanına göre çok büyüktü. Yolcu ve kargo taşıyan uçakların fazlalığı birçok insanın hayatını tehlikeye atıyordu. Uçuşlar, dağların yanından, binaların hemen üstünden geçişlerle kalp durduran cinstendi. Tek pisti olan Kai Tak Havalimanı, ticareti de tehlikeye atıyordu. Çünkü dünyadaki en büyük kargo taşımacılığı yapılan havalimanıydı. Hong Kong’un yeni bir havalimanına ihtiyacı vardı ama şehirde bunun için boş alan yoktu. İnşaatçı ve mühendislere bu sorunu çözmeleri ve projeyi bitirmeleri için 7 yıl verildi. Gelen teklif hayret verici oldu. Dünyanın en büyük yolcu terminaline sahip olacak bu havalimanı, denizin üstüne yapılacaktı.

   Çılgın Proje

   ‘’7 yılda havalimanı yapamıyorlarsa yazıklar olsun’’ demeden önce işin aslın öğrenelim. Aslında bu havalimanı, daha büyük bir projenin küçük kısmıydı. Denizin üzerine yapılacak tesise, şehirden ulaşım için daha sonra dünyanın en uzun iki katlı asma köprüsü, süper yol ve tüneller, yeni hızlı ray sistemi yapılacaktı. Burada tam olarak 35 km’lik bir yol söz konusu. Mühendisler uygun alan için iki ada seçtiler ve engebeli arazilerini patlatarak yok ettiler. Çıkan 200 milyon ton moloz sonrasında iki küçük adanın yıkılıp tek bir büyük adaya dönüştürülmesinde kullanılacaktı. Bunun için de dünyanın en büyük su altı tırmık filosu kullanıldı. Zemin süpürülerek dengeli bir kaya zemin oluşturuldu. Kullanılan moloz ve topraklarla 2 adanın arasındaki 2.5 km’lik boşluk, gece gündüz, milim milim çalışılarak dolduruldu. Bu proje için tarihteki en büyük inşaat işlerinden biri dersek doğru olur.

   Hong Kong Uluslararası Havalimanı

   Destansı boyutuyla yolcu terminali, projenin incisi. Teknolojiden faydalanarak hava trafik kontrol sisteminde, uçuş bilgilerinde, gümrükte, güvenlikte ve 20 km’lik bagaj taşıma sisteminde birçok yeniliğe sahip. 100’den fazla havayolunun düzenlediği seferle dünyanın en işlek havalimanlarından biri olan, uzay çağı tarzındaki Hong Kong Uluslararası Havalimanı, gösterişiyle şehrin sahip olduğu "Doğunun İncisi" unvanına oldukça yakışıyor. Şehir merkezinden trenle 30 dakika uzakta bulunan kendisine has bir adanın üzerine inşa edilen havalimanının hizmetleri arasında 9 delikli bir golf sahası, şehirdeki en büyük IMAX sineması ve bilgisayar simülasyonlu basketbol sahasına sahip bir iSports spor salonu bulunuyor. Ayrıca tek tıkla bağlanabileceğiniz hızlı internet, elektrikli şarjlar için birçok noktaya yerleştirilen prizler, ücretsiz içme suyu gibi basit ama etkileyici yönleriyle yolcu dostu bir havalimanı diyebiliriz. Özel lounge bölümü, hediyelik eşya dükkanları, lüks butikleri, kafe ve restoranlarıyla da AVM’den farksız bir ambiyansa sahip.

   Stressiz Bir Havalimanı
   Genel kanıya göre havalimanları zamanın yavaşladığı, herkesin hızlı ve acele adımlarla hareket ettiği, küçük çocukların birdenbire oyun oynamaya karar verdikleri yerlerdir. Yani dünyanın en stresli yerleri arasındadır. Fakat biraz bütçeniz, biraz da eğiliminiz varsa bu havalimanı sizi rahatlatan bir yere dönüşüyor. 5 farklı seçeneği olan The Wing isimli Lounge’undan genellikle yolcular arasında saygıyla bahsediliyor. Duş almak mı istiyorsunuz? Taş ve bambu materyallerle döşenmiş lüks kozmetik ürünleri sunan 24 farklı süiti sizi bekliyor. Eğer açsanız, farklı seçenekleri olan bir self-servis açık büfesi bulunuyor. Duştan sonra daha zinde hissetmek isterseniz Coffee Loft’a yönelebilirsiniz. Burada el yapımı içecekler ve taze fırınlanmış kurabiyeler bulunuyor. Hatta çok çalışkan yolcular için biraz özel alan yaratmak adına özel olarak dizayn edilmiş, Solus Chair adlı küçük, yuvarlak kabinler de oldukça iyi düşünülmüş. Siz yine de dikkat edin ama uçağınızı kaçırmak için bundan daha iyi bir bahaneniz olamaz.

   Hong Kong’a gittiğinizde ya da şehirden ayrılırken tatil turunuza burayı da eklemeniz ilginç bir deneyim olabilir.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   1

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (1)

   sezersefatugce

   My dream Hong Kong 😍

   Yorum Yap

   Çin hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam