Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Bleisure: İş Seyahatinin Yeni Tanımı

   Kim derdi ki iki kelimenin birleşiminin iş seyahatlerini daha eğlenceli hale getireceğini? Özellikle yoğun şekilde iş seyahatine çıkıp kendine vakit ayıramayanlar için iş dünyasında sevinçle karşılanan bleisure kavramı, business ve leisure (iş ve boş vakit) kelimelerinin birleşiminden geliyor. Yani o yabancı ülkelerdeki pasaport görevlilerine söylediğimiz ''hem iş hem de tatil'' tabirinin, iş seyahatlerine uygulanmış hali…

   Verimli İş Seyahatleri

   Günümüzde %70 oranında tercih edilen bleisure, ilk başta ‘’İşten vakit ayırıp nasıl tatil yapılır ki?’’ diye sordursa da merak etmeyin yapılıyor. Üstelik iş seyahatlerini daha verimli hale bile getiriyor. Kısaca bleisure, iş ve hayat dengesi düzenlemesine katkıda bulunuyor, iş seyahatlerinin daha keyifli hale gelmesine yardımcı oluyor. 

   Farklı Bleisure Yolcuları
   Doğal olarak orta yaş ve genç bleisure yolcularının nedenleri de birbirinden farklılık gösteriyor. Jenerasyon farklı olunca istek ve beğeniler de değişiyor tabii. Gençler genellikle, sosyal ya da iş çevresi edinmek için kullanıyor. Adı üzerinde gençler… Haliyle gitmişken gezmek ve eğlenmek istiyorlar. Bu sırada o bölgenin mutfağını, insanlarını tanıyor, etkinlik varsa katılıyor. Gençler, bu tür çevrelere girerken daha rahat oldukları için network de oluşturabiliyor. Orta yaştakiler içinse durum biraz daha farklı. Onlar işin eğlence ve dinlenme kısmını aileleriyle birlikte yapmayı tercih ediyorlar. Gece hayatı ve eğlencelerden ziyade gezmeyi ve bölgenin kültürü hakkında bilgi edinmeyi tercik ediyorlar.

   Bleisure türü seyahatler çalışanlara olduğu kadar seyahat yapılan ülkelere de katkı sağlıyor. Bu programları uygulayan ülkeler haliyle gelirlerini de artırıyor. Çünkü çalışanlar bleisure sayesinde, sadece iş için gelip dönmüyor, o bölgeyi geziyor, eğleniyor, yemek yiyor, yani para harcıyor. 

   Bleisure Seyahatin Artıları

   Bleisure, hem iş hem de tatil olgularını birleştirerek çalışanların hayatlarını da dengeler. Yalnız bir iş seyahati yerine, aile ya da arkadaşlarla yapılan bir iş seyahati her zaman daha verimli olur.

   Seyahat demek, yeni bir yer ve yeni insanlar demek. Yeni insanlar da yeni iş ilişkileri ve müşteriler demek. Bleisure, tanışılan herkes olmasa da bir network oluşturma fırsatını artırır.

   Bütün bir yıl ofiste duran bir çalışan mı, yoksa yeni şehirlere gidip burada deneyim kazanmış çalışan mı istersiniz? Bleisure farklı kültürleri tanımak için oldukça iyi bir yoldur.

   Bleisure'da istenilirse ek tatil süresi konabildiği için çalışan, iş stresinden uzak, verimli ve kaliteli bir performans sergiler. Burada hem çalışan hem de şirket kazanır.

   Bleisure sayesinde iş dışında gezip eğlenen çalışanlar döndüğünde, ''Yine geldik ofise!'' demek yerine deneyimlerini aktarır, yaptıklarını anlatmak için sabırsızlanır. Diğer çalışanlara göre daha zinde bile olabilirler.

   Çalışanlar Bleisure ile birçok deneyim kazanır. Farklı kültürleri deneyimledikleri için yeni bakış açılarına sahip olurlar.

   Sonuç olarak, iş seyahati için giden çalışanlar Bleisure programlarıyla hem kendi deneyimlerini artırıyor hem de şirketi için network oluşturuyor diyebiliriz. Bu avantajı kullanan işverenler daha deneyimli, güler yüzlü ve mutlu çalışanlara sahip oluyor. Düşünsenize, bütün bir yılını ofis içinde geçiren bir çalışandan, bir süre sonra nasıl verim alınabilir ki? Halbuki iş seyahatine giden bir çalışanın seyahati birkaç gün uzatılıp orada dinlenmesine fırsat verilirse harika olmaz mı?

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam