Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   İçinde Gökkuşağını Saklayan Zarafet, Nasir ol-Molk Camisi, Şiraz, İran

   İran'ın büyülü şehirlerinden Şiraz'ın, rengarenk detaylarıyla gerçeküstü bir güzelliğe sahip camisi.

   Pers Topraklarının Büyüsü

   Gizemli ve şairane bir kültürün hüküm sürdüğü İran toprakları, Pers Medeniyeti’nin köklü geçmişiyle her şehrinde karşınıza farklı bir hikâyeyi çıkarabiliyor. Başkent Tahran ve İsfahan, Tebriz, Şiraz gibi büyük şehirlerinde Farsî kültürün otantik dokusunu sokaklarda, yapılarda, konuştuğunuz her insanın gözlerinin içinde görebilirsiniz.

   Güneyde Basra Körfezi’ne kuzeyde ise Hazar Denizi’ne uzanan bu geniş topraklarda mezopotamyanın antik dönemlerinin izleri, kentlerin tarihî çehrelerine yansımış ve korunmuş hâldedir. Sanatın, edebiyatın, özellikle de şiirin tüm ruhuna yansıdığı bu toprakların dili Arapça’ya çok benzeyen fakat farklı bir yapıya sahip olan Farsça’dır. Fars dilini ustalıkla kullanan Hafez, Sa’di ve Firdevsî’nin, Ömer Hayyam’ın, Füruğ Ferruhzad’ın yetiştiği topraklar olan İran, el sanatlarında da halı işlemeleriyle dünyaya nam salmış bir coğrafya. 


   İran’ın sanat anlamında başı çeken şehri ise Şiraz. Ülkenin kültür başkenti olarak tanımlanan Şiraz aynı zamanda “şiir kenti” olarak da anılıyor. Fars dilinin iki büyük ustasının, Hafez ve Sa’di’nin mezarlarının bulunduğu Şiraz, mimari yapıları, geniş ve etkileyici bahçeleriyle de göz dolduran bir şehir.

   Gizemli ve Görkemli

   Şehre dair en eski kaynakların MÖ 4500 yılına dek uzandığı söyleniyor. Şiraz, yüzyıllar boyunca taşıdığı ve ilerlettiği sanatsal ve kültürel birikimiyle estetik duygulara hitap eden güzelliğe sahip. Bu güzelliğe eşlik eden de bir manzarası var Şiraz’ın. Dağlık bir bölge olan Zagros’ta kurulması, şairane havasına bir de dağların, tepelerin görkemini eklemiş.

   Orijinal adı “Syratis” olan Şiraz, İran’ın güneyindeki Fars Eyaleti’nde konumlanıyor ve bu eyaletin başkenti olarak varlığını sürdürüyor. Şehre çıktığınız bir gezide Eram ve Fars bahçeleri, Shah Cheragh Camii, Vakil Çarşısı mutlaka görmeniz gereken mekânların başında geliyor.

   Nasir ol-molk, nam-ı diğer Pembe Cami
   Bu etkileyici güzelliklerin yanı sıra bir tanesi var ki işte o, Şiraz’ın hatta İran’ın en güzel camisi desek abartmış olmayız. Shah Cheragh Camii yakınlarında, Lotf Ali Khan Zand Caddesi’nde bulunan Nasir ol-molk Camisi, gördüğünüz anda dikkatinizi çekecek bir güzelliğe sahip. Pembeye çalan duvarları sebebiyle Pembe Cami olarak da adlandırılan Nasir ol-molk’un içerisinde ise sizi güzelliğin sınırlarını zorlayan işlemeler, süslemeler ve rengarenk ışık oyunları bekliyor. 

   1785-1925 yıllarında Qajar Hanedanı tarafından yönetilirken inşa edilen cami, dönemin soylu isimlerinden Mirza Hasan Ali nam-ı diğer Nasir ol-molk tarafından yaptırılıyor. 19. yüzyılın sonlarına doğru, 1876 yılında yapımına başlanan caminin tamamlaması ise 12 yıl sürüyor. 2212 metrekarelik bir alanı kaplayan caminin mimarı ise Mohammad Hassan Memar. 

   Geniş avlusu, “panj kaseh” denilen beşli içbükey denilen özgün tasarımı, kemerleri, taş ve tuğla işleri, süslemeleri ve insanın bir masal dünyasında hissetmesine sebep olan rengarenk vitrayları… Hâlihazırda bu saydıklarımızı topladığımızda ortaya tarif etmekle bitmeyecek bir güzellik çıkıyor. Bir de bu sonsuz güzelliği yakından görmek, içerisinde bir kaleydoskopun içinde geziyormuş gibi gezmek, bu benzersiz yapının ruhuna ortaklık etmek paha biçilmez bir deneyim olacaktır.

   Yapının büyülü havasını oluşturan her detaya dikkatlice bakmak isteyecek, duvarları, tavanı, her yanı kaplayan ince ve renkli minik karoların yarattığı alaca görüntüye yaklaştıkça her birinde farklı bir form her birinde farklı bir desen keşfedeceksiniz.Bu muazzam yapıyı ziyaret etmek için en iyi zamanlar ise sabahın erken saatleri ve akşam üzeri gün batımı öncesi. Caminin vitraylarından içeri süzülmeye çalışan güneş ışıklarının rengarenk ışık huzmelerine dönüştüğünü, muazzam İran halılarının üzerine alaca bir gökkuşağı gibi serildiği bu vakitlerde camiyi ziyaret ettiğinizde işçiliğin, süslemelerin ruha dokunan güzelliğinden çok daha fazlasını hayal gücünüzü, renklerin gücünü hissedeceksiniz.

   Ziyaret Saatleri

   Nasir ol-molk Camisi, yaz ve kış aylarından belirli saatlerde ziyarete açık. Yaz ve ilkbahar aylarında 8.00-13.00 ve 15.00-19.30 saatleri arasında; kış ve sonbahar aylarında ise 8.00-11.30 ve 15.00-17.30 saatleri arasında ziyarete açık.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   İran hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam