Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Hırvatistan: Adriyatik Kıyıları ve Daha Fazlası

   Balkanları gezmeye niyetlendiyseniz Hırvatistan’ın methini duymuşunuzdur. Dalmaçya tipi kıyıları, sular fışkıran doğal parkları, yıllara meydan okuyan sahil kasabaları, birbirinden özel adaları ve nefis plajlarıyla Balkanların göz bebeği dersem abartmış olmam sanırım.

   
              Hırvatistan: Adriyatik Kıyıları ve Daha Fazlası
   Ahmet Erdem
   Trendy

   28.09.18

   Doğa, şehir, macera! Büyüleyici fotoğraflarıyla her karesi, dünyanın bir hikâyesi.

   Biz geziye Bosna-Hersek’ten başladık. Oradan Split’e geçip sahil boyunca ünlü kasabaları gezerek adalara günübirlik geziler yaptık. Zagreb ise son durağımızdı. Sadece Hırvatistan’a gitmek istiyorsanız birkaç seçenek var ama sanırım en iyisi ya Dubrovnik’ten başlayıp Zagreb’te bitirmek ya da tam tersini yapmak.

   Her iki şehre de uçuş olduğundan rahatça bir uçtan bir uca gezme imkânı buluyorsunuz. Hırvatistan’a girmek için geçerli bir Shengen vizeniz olması yeterli; yoksa Hırvatistan vizesi almanız gerekiyor.

   Gezecek yer çok ama zaman az olunca plan yapmak zorlaşıyor. Aslında hangi şehirden başlarsanız başlayın pişman olmazsınız; hepsi birbirinden güzel. Kısıtlı zamanı en iyi şekilde değerlendirmek için geziye Split’ten başlıyoruz. Ünlü Dubrovnik’i de bir sonraki sefere erteliyoruz.

   Çok Ada Az Zaman

   Hırvatistan’ın kayıtlı 1000 adası var. Bu kadar ada arasında hangisine gideceğimiz konusunda biraz çalışınca görüyoruz ki adaları hızlıca gezmek için en iyi yöntem, sürat motorları ile yapılan turlar. Ününü duyduğumuz Mavi Mağara, Yeşil Mağara, Stivina Koyu ve Mavi Lagün’ü bir seferde görebilmek için en iyi yöntem buymuş. Büyükçe sayılacak bir sürat motoruyla biraz sallanmayı da göze alarak bir günde bir çok yeri görüyoruz. Dönüşte Komiza Adası ve Hvar Adası’na uğruyoruz. Hvar, taş evleri, balıkçı lokantaları ve bozulmamış yapısıyla "Tarih nasıl korunur?" dersi veriyor insana.

   Split’teki ikinci günü Brac Adası’na ayırıyoruz. Turkuaz rengiyle merakla beklediğimiz Zlatni Rat Plajı da burada. Büyük bir arabalı vapurla gidiyoruz bu sefer. Bir buçuk saatlik yolculuğun ardından dolmuş benzeri bir araçla yirmi dakikalık bir yolculuk daha yapıyoruz plaja ulaşmak için. Rüzgârın etkisiyle yan yatmış çam ağaçları arasından inilen plaj gerçekten görülmeye değer. Birkaç günün yorgunluğunu atmak için bütün günü burada geçiriyoruz.

   Zadar’da Dalgaların Çaldığı Org
   Ertesi sabah Zadar’a geçerken Trogir’e uğruyoruz. Tarihî duvarlarla örülü bu küçük ada, bir köprüyle ana karaya bağlanmış. Mermer kaplı sokakları, tarihî yapılarıyla UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmış.

   Etrafında en çok ada bulunan şehirlerden biri olan Zadar da adalara geçiş noktası olarak kullanılıyor. Marinadan adalara yapılan seferlere katılabiliyorsunuz. Biz şehri gezip gün batımında Deniz Orgu ve Güneş Paneli’ni görmeye gidiyoruz. Denize açılan en uç noktaya inşa edilen orgdan dalgaların çıkardığı sesi dinliyoruz. Hemen yanındaki 22 metre çapındaki güneş paneli ve renkli camları sayesinde gündüz topladığı ışıklarla yaptığı ışık şovu yine herkesin ilgi odağı. Paneller aynı zamanda tüm limanın aydınlatmasını sağlıyormuş.
    
   Kat Kat Şelaleler ve Turkuaz Havuzlar
   Deniz kenarından ayrılıp bir sonraki durağımız Plitvice Millî Parkı’na doğru yola koyuluyoruz. Turkuazdan sonra gözümüz yeşile hemen alışıyor. Yol boyunca muhteşem bir doğa bize eşlik ediyor. Tablomsu küçücük köylerin hepsinde durmak istiyoruz ama parkı gezmek uzun zamanımızı alacağından oyalanmadan parkın girişine varıyoruz.

   En kısası 2-3 saat civarında süren 3,5 kilometrelik tur ile en uzunu 6-8 saat süren yaklaşık 18 kilometrelik turlar var. İnişli çıkışlı bu turlar boyunca bir tekne geçişi yapıyorsunuz. Herkes performansına ve zamanına göre kendine en uygun turu seçebiliyor. Manzaralar hepsinde muhteşem. Yürüdükçe karşınıza çıkan farklı şekillerde ve yükseklilerdeki turkuaz renkli şelaleler sizi büyülüyor. Ahşap bir yol üzerinden yapılan yürüyüşün en son kısmı, aynı zamanda en güzel kısmı. Kesinlikle yaşanmaya değer bir deneyim.

   Zagreb aslında zorunlu dönüş için seçtiğimiz bir yer olmasına rağmen bizi fazlasıyla şaşırttı. Bu cıvıl cıvıl şehirde kesinlikle en azından 1 gece kalınmalı. Eski bir şehir olmasına rağmen genç nüfusu sayesinde oldukça hareketli ve renkli. Müzeleri, tarihî sokakları, kafeleri ve gece kulüpleriyle zaman ayırmayı kesinlikle hak ediyor.

   Plitvice Millî Parkı, merdiven şeklinde birbirine bağlanmış kat kat şelalelerden oluşan bir yer. Parkı bir gezi rotası dâhilinde geziyorsunuz.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Hırvatistan hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam