Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Hayalet Kasaba: Bussana Vecchia

   San Remo şehrinin hemen yakınında bulunan bu eski İtalyan kasabası sürprizlerle dolu.

   Hayalet Kasaba: Bussana Vecchia
   Levent Özçelik
   Insider

   20.11.18

   Dünyada ne var ne yok? Gezer, çeker, anlatır, yazar.

   Bussano Vecchia

   1887’deki depremde yaklaşık 2000 kişi hayatını kaybetmiş. Depremden sonra uzun yıllar terk edilmiş bir hayalet köy olarak anılmış, ta ki 60’lı yıllarda hippilerin burayı keşfetmesine kadar. Hippilerle beraber kanundan kaçan Calabrialı mafya aileleri de Bussano Vecchia’ya yerleşmiş. Hippiler ve mafya bir arada köyü bir nebze onarıp elektriksiz ve susuz binalarda yıllarca yaşamış. Şimdilerde ise Bussano Vecchia, sanat galerileri, lokanta ve kafeler ile turistlerin gözdesi. Hatta canlı müzik yapılan bir bar bile var. Ancak Bussano Vecchia tümüyle turizme kaptırmamış kendini. Hippiler, sanatçılar günümüz hayatına direnerek yaşıyor burada.

   Ligurya’nın Tarihî ve Gizemli Köyleri
   Pek çok İtalyan kenti gibi köklü bir tarihi var Bussana Vecchia’nın; 9. yüzyıla kadar uzanıyor. Ligurya bölgesindeki köy, İtalya’nın Fransa sınırındaki jet-set merkezi San Remo’ya da birkaç kilometre mesafede. Ligurya’daki pek çok tarihî köy gibi kendisini sevdiriyor.

   Geçmişinde hippilerin varlığı, kasabanın kültürel kodlarını güçlendirmiş. Bir sanatçı kolonisi hâline gelmiş. Fakat Bussana Vecchia, o ıssızlığı üzerinden atmış değil, bu da bu küçük yeri görmeye değer ve gizemli kılıyor.

   Casa La Barca

   Bu üçüncü gidişim Bussana Vecchia’ya. Bu kez ilk olarak Ronald’a uğrayacağım. Casa La Barca adında, otelimsi hatta çiftliğimsi, tek kelimeyle ifade edemeyeceğim bir yerin sahibi. Yıllar önce gelip Bussano Vecchia’ya yerleşmiş. Deprem kalıntısı bir binayı otel hâline getirmiş. Otel diyerek hata ettim sanırım. Dediğim gibi Casa La Barca bir otel değil, daha çok komün hayatı yaşanan, sürekli misafir ağırlayan ve kendi felsefesi olan bir yer. Şöyle ki; Casa La Barca’ya konaklama ya da yeme içme için herhangi bir ödeme yapmıyorsunuz. Ödeme yerine tarlada çalışabilirsiniz ya da kırık dökük mobilyaları tamir edebilirsiniz. Olmadı yemek yapabilirsiniz ya da her neye yeteneğiniz veya bilginiz varsa onu yapabilirsiniz. Burada kalabilmek için tek şart sizi kabul etmeleri, yani rahatsızlık verecek biri değilseniz burada istediğiniz kadar kalabilirsiniz. Ronald ilginç bir karakter, bu onunla ikinci görüşmemiz. "Ne alaka, niye Hollanda’yı bırakıp buralara geldin" diye sorduğumda şöyle cevap veriyor: "Hollanda’da ödediğim vergilerin karşılığını alamıyordum, ödediğim vergi karşılığında devlet bana hizmet etmek yerine orduya, silaha yatırım yapıp gidip insanları öldürüyordu benim paramla. Bunu kabul etmediğim için bu hayatı seçtim ve İtalyan arkadaşımla Casa La Barca’yı kurduk."

   Casa La Barca da sahipleri gibi ilginç bir yer. Kapısı yok, toz toprak içerisinde bir bahçeden giriyorsunuz, etrafta tavuklar, ördekler hatta domuzlar var. Hiç biri yabani değil. Kırık dökük merdivenlerden lobi ve restoran benzeri bir kata çıkıyorsunuz. Sağ tarafta geniş bir mutfak, solda ise oturma grupları var. Hiçbir eşya yeni değil, belli ki bir yerlerden toplanıp getirilmiş. Manzara müthiş, upuzun bir vadiye ve tepelere bakıyorsunuz. Odalara gelince, ortak alanlarda olduğu gibi tüm eşyalar yataklar kullanılmış. Bazı odalarda pencere yok çünkü kayaların içerisine oyulmuş. İçerisi labirent gibi sürprizlerle dolu. Her kapı, koridorlar ve merdivenler başka bir odaya açılıyor. Odalardan bir tanesinin vadiye bakan yanında kapı pencere yok, balkon gibi. Ortada bir yatak var sadece, açık havada yatıyorsunuz. Casa La Barca’nın etrafı tümüyle ekili alan. Dediğim gibi bir sınıfa yerleştirilmesi zor bir yer.

   Paris’ten Bussano Vecchia’ya

   Eva, Paris’te büyümüş, ardından kapağı Bussana Vecchia’ya atmış. Eva bana Bussano Vecchia’yı anlatırken Calabrialı erkek arkadaşı Salvatore, güney usulü espresso hazırlıyor. Köklü bir tarih, deprem ve deprem sonrasında yaşanan uzun süren yalnızlık, sanatçıların ve Calabrialı mafya ailelerin ardından 60’lı 70’li yıllarda hippilerin yerleşmesi derken 2000’lere kadar gelinmiş. Hatta birkaç yıl önce bir hippi oteli bile açılmış. Şimdi turistlerin gözdesi, ancak hâlâ Eva gibi yıl boyunca orada yaşayan tutkunları var. Eva elektrik ile başlıyor anlatmaya, "Elektrik artık var ama pek kullanmayız" diye ekliyor. Üç kez geldim Bussano Vecchia’ya ve her gelişimde Eva ve Salvatore’ye uğrayıp güney usulü kahve içmek ve laflamak bir Bussano klasiği benim için.

   Duvarları Kalan Kilise

   Eva’nın evinden çıkıp dar yokuşlardan aşağı iniyorum. Depremde sadece duvarları ve kulesi ayakta kalan kilise, birkaç kafe ve sanat galerisini geçiyorum. Sio Cafe, Dito Bar, Piazetta Golosa tabelaları gözüme ilişiyor. Ancak Bussano Vecchia’da yemeğimi her zaman aynı yerde La Casaccia’da yerim. Davide yine işinin başında, yine ayaküstü laflıyoruz. Vadiye tepeden bakan bir masaya oturup biramı söylüyorum. Sonra bir klasik; bruschetta. Makarnaları nefis ancak eğer mangal açıksa et yemeden dönmeyin La Casaccia’dan.

   Köy Merkezine Dönüş

   Tekrar köye dönüyorum. J-W Galeri'de takılıyorum, ardından gün batımını izliyorum ve son durağım Bussana Jazz Club. Beklentimin üzerinde iyi müzik ve güzel şarapları var. Eh tabii Ligurya’nın en güzel ve özel yerlerinden birinde, Bussana Vecchia’yadayım.

   Arnavut kaldırımlı daracık sokaklarında yürürken zamandan soyutlanıyorsunuz. İtalyan Rivierası’nın ve özellikle San Remo’nun hareketli hâline tezat oluşturuyor burası. Sessiz, huzurlu ve evet biraz hayalet hâli var. Köyde şuan ağırlıklı olarak sanatçılar, zanaatkârlar ve antikacılar yaşıyor. Böyle olunca daracık sokaklarda karşınıza ressam şövalesi çıkmasının ya da bir evin penceresinden yükselen melodinin sebebi anlaşılabiliyor.

   Bussana Vecchia’nın sihirli atmosferinde bir gece geçirmek isterseniz merkezdeki Li-Borgo’da kalabilirsiniz. Stefano’nun organik sertifikalı ürünlerle hazırlanan lezzetli yemeklerini tadabilir, geceyi de bu sevimli mekânda geçirebilirsiniz. Via Alla Chiesa, Bussana Vecchia’da güzel yemeklerin köyündesiniz. Öğle yemeği için ağaçların içine gizlenmiş Piazzetta Golosa’ya uğrayın derim.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   İtalya hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam