Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Yurt Dışına Transfer Ettiğimiz Dünyaca Ünlü Türk Şefler

   Türk mutfağı denince aslında en çok sorulan soruların başında “biz neden kendi mutfağımızı dünyaya tanıtamıyoruz?” sorusu geliyor…


   Bu serzeniş hâlâ devam etse de yurt dışına gönderdiğimiz şefler ve açtığımız dünyaca ünlü okullarla, ilgisi olan insanlar Türk mutfağının bitmek tükenmek bilmeyen zenginliğini ve mucizelerini tanıma şansına erişiyor. Özellikle bu hamlelerimizden belki de en kıymetlisi yurt dışına transfer olmuş; Türk yemek kültürünü dünyaya en başarılı şekilde ve yenilikle tanıtan, dünyanın sayılı şefleri arasında gösterilen Türk şefler.

   Michelin Yıldızlı Bir Türk: Ali Güngörmüş

   Aslen Tunceli doğumlu olan Ali Güngörmüş, 10 yaşında ailesiyle Almanya’ya yerleşmiş. Küçükken dansa merakı olsa da daha sonra verdiği bir kararla her yerde geçerli bir meslek olarak gördüğü aşçılığa doğru yönelmeye karar vermiş ve 1 yıldızlı Glockenbach’da başlamış kariyerine. Sırasıyla Almanya’nın en ünlü ve yıldızlı restoranlarında aşçılığın temelini ve iş disiplinini öğrenmiş. 27 yaşına geldiğindeyse kendi restoranını açmış. 20 kişilik bir ekiple Hamburg’un Elbe Nehri kıyısında açtığı restoranıyla kısa sürede Michelin Yıldızı’nın da sahibi olmuş. Almanya’da ülkenin geleceğini şekillendiren 100 insan listesinde yer alan Güngörmüş, aynı zamanda bir yemek yazarı olarak kariyerini sürdürüyor. Çıkardığı Mediterran isimli bir yemek kitabı ve “Ali Güngörmüş” ismiyle yayınladığı kendi hayatının ve reçetelerinin bulunduğu bir kitabı var.

   Türk Mutfağı Ona Emanet: Somer Sivrioğlu

   Şefliğe annesinden aldığı tariflerle merak salan Somer Sivrioğlu, 25 yaşından itibaren Avustralya’ya taşınmış ve uzun yıllar annesiyle birlikte çalışmış. Sydney’e gidince kuzeniyle birlikte ilk restoranı Efendy’i açan Sivrioğlu, en iyi restoran ve en iyi lezzet ödülleri gibi ödüllerin de sahibi olmuş. Aynı zamanda bir yemek yazarı da olan Somer şef, Türk gastronomisini en iyi şekilde anlattığı pek çok yemek kitabıyla da öne çıkıyor. Efendy’nin Hollywood yıldızları dahil ziyaretçi akınına uğramasıyla ününe ün katan şef, yepyeni bir konsepte daha imza atmış ve Anason isimli özel konsept ikinci restoranını açmış. Ayrıca geçtiğimiz yıldan bu yana ülkemizde yayınlanan Masterchef isimli yemek yarışmasında jüri üyeliğini sürdürüyor.

   Doğu-Batı Senteziyle Dünyanın Tek Michelin’li Engelli Restoranı

   Dünyada Michelin Yıldızı’na sahip üç Türk şeften biri olan Serkan Güzelçoban, “Handicap” isimli engelli restoranında annesinin reçetelerini uyarladığı tarifleriyle biliniyor. Stuttgart’a 45 dakikalık mesafede Künzelsau’da bulunan restoranının başka bir özelliği de tüm çalışanların engelli olması. 13 yaşında başlayan mutfak macerası bugün bulunduğu yerin en ünlü şefleri arasına girmesini sağladı. Mutfağında Doğu ve Batı’nın buluştuğu; konseptini “Anadolu meets with Künzelsau” olarak tanımlayan restoranında hurmalı-safranlı revani, patlıcan püresiyle yapılan hünkar beğendi, Wagyu etinden yapılan soğan kremalı kebap, Antep fıstığı kremalı rakılı parfe gibi tarifler bulunuyor.

   Ali Güngörmüş

   Somer Sivrioğlu

   Serkan Güzelçoban

   Bangkok’ta Bir Hikâye Anlatıcısı: Fatih Tutak

   Bolu Mengen Aşçılık Okulu mezunu Fatih Tutak, Türkiye’de geçirdiği 7 yıllık bir çalışma hayatının ardından Çin’e gitmiş. Arka arkaya mutfak kariyerine kattığı dünyanın en büyük restoran ve otellerinden sonra tüm bu deneyimini ve kültürlerarasılığını hikâyesiyle var ettiği The House of Sathorn’un mutfağına getirmiş. Yaklaşık 10 yıldır executive şef olarak çalışan Tutak, yaratıcı Asya mutfağından Türk tarihinden ilham alarak harmanladığı Türk-Akdeniz usulü bir menüye tamamen geçiş yapmış. Tutak, Asya’nın En iyi 50 Restoranı arasında 36. sırada yer alan bu restoranda; tatlar, renkler ve kıvamların muazzam birleşimiyle her gün yeni hikâyeler yaratmaya devam ediyor. 

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam