Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Yıldızların Efendisi, Alain Ducasse

   Dünyanın en çok Michelin yıldızı sahibi, Fransız şef Alain Ducasse'nin dünyasına bir yolculuk.

   Seyahatlerin vazgeçilmez ayaklarından bir tanesini seyahat ettiğiniz yerlerde gideceğiniz restoranlar oluşturur. Hele ki yemek yemeyi seven, damak tadına düşkün ve seçici biriyseniz Michelin yıldızlarını takip etmeyi de ihmal etmeyeceksinizdir. Mutfak kültürünü bir sanata ve yaşam biçimine dönüştüren, lezzeti ve şıklığı buluşturan bu restoranlar menülerini ve atmosferini yaratan şeflerine çok şey borçludur. İşte onlardan biri de ünlü Fransız şef Alain Ducasse. 

   2018 Ağustos’unda hayata gözlerini yuman 31 Michelin yıldızlı Joel Robuchon’un ardından bayrağı 21 Michelin yıldızıyla Alain Ducasse almış durumda. Ducasse’nin yemek kültürüne Fransa’dan başlayarak dünyanın birçok noktasında kattıkları ise saymakla bitmeyecek cinsten. Bugün 3 kıtada 20 restoranıyla gastronomi dünyasına imzasını altın harflerle kazımış olan, Masterchef’in İtalya ve ABD versiyonlarına konuk olmuş ve 2017 yılında “The Quest of Alain Ducasse” isminde bir belgesel ile adını mutfak kültürüne bir de sinema sanatıyla yazdırmış olan efsane şefi biraz daha yakından tanıyalım.

   Fransa’da Bir Çiftlikte Başlayan Hikâye 
   Ducasse, 13 Eylül 1956’da Fransa’nın Landes bölgesinde doğuyor. Çiftlik sahibi bir ailede büyümesinin damak tadını belirleyen en önemli etkenlerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Mevsimleri, mevsimlerin sebzelerini, meyvelerini bu çifltlikte daha çocuk yaşta öğrenen Ducasse, kişisel kariyerini de gastronomi alanında çizmekte gecikmiyor. Talence’da mutfak eğitimi okulunda, alanında kendini akademik anlamda geliştirip besliyor. 1977’de Landes’tan ayrıldığında Akdeniz mutfağına odaklanmak üzere Fransa’nın Provence bölgesine giden Ducasse, burada Fransa’nın haute cuisine anlayışının ardından geliştirilen nouvelle cuisine akımının öncülerinden ve fransız mutfağının en büyük şeflerinden biri olan Roger Verge ile beraber çalışıyor. Bu çalışmaya bir süre Fransa’da kalarak ara verdikten sonra 1980 yılında ilk şeflik teklifini yine Roger Verge’den alıyor. La Terrase restoranında baş aşçı olarak çalışmaya başlıyor ve 1984’te ilk 2 Michelin yıldızını kazanıyor. Michelin dünyasına bu ilk adımın ardından Ducasse’ın hayatını etkileyecek en önemli olaylardan biri oluyor. 


   Bir uçak kazası geçiren ve bu kazadan kurtulan tek kişi olan Ducasse, 1 yıl boyunca 13 ameliyat geçirerek hastanede kalıyor. Sağ kolu ve bacağında hasar meydana gelen Ducasse, bu süreçte de tarifler yazmaya ve restoranlarına uzaktan da olsa yöneticilik yapmaya devam ediyor. Zaman içerisinde sağlığına büyük ölçüde yeniden kavuşan Ducasse, bugün fransız mutfağının gurur kaynağı ve gastronomi dünyasının klasikleşmiş bir ismi.

   Ducasse’nin şeflik anlayışı da son derece özenli ve detaycı. Bir restoran açarken menüdeki yazıların fontuna kadar bütün detayları bilmek ve kontrol etmek isteyen Ducasse, yemek kültürünün yalnızca mutfakta geçen zamanla sınırlı olmadığını gösteren bütünsel bir yaklaşıma sahip. Restoranın atmosferi, hizmet anlayışı, kullanılan renkler de yemeğin lezzeti kadar özen isteyen ve üzerine çalışılması gereken başlıklar onun için. 

   Dünyayı Aşıp Evrene Yayılan Lezzetler
   Her açtığı restorana birkaç ay içerisinde Michelin yıldızı kazandıran bir şef olarak yaratıcılık ve başarının sembolü bir isim aynı zamanda Ducasse. Dolayısıyla gerçekten de işin mutfakta bitmediğini kanıtlıyor. Hatta bu başarıyı katlayarak dünyanın da dışına taşımış bir şef kendisi. Dünyanın yörüngesinde araştırmalarına devam eden yapay uydu Uluslararası Uzay İstasyonu’nda çalışan astronotları için yemek hazırlamış Ducasse. 2015’te gerçekleşen bu ilginç olay için kendisi de “yemek pişirmede son sınırı da aştığı bir başarı” tanımını yapıyor. Ducasse’ın dünyanın sınırlarını aşan bir yemek kültürü yarattığını söylersek sanırım abartmış olmayız.

   Ducasse Dorchester’da

   Ducasse’ın imzasını taşıyan restoranların çoğunlukluğu Fransa’da bulunuyor. Paris’te tarihî bir otel binasında bulunan ve yine Dorchester Collection otelleri bünyesinde yer alan Plaza Athéne’deki restoranı bunlar içindeki en tipik örneklerden biri. Namı Fransa’yı aşan Ducasse’ın son dönemlerde adından sıkça söz ettirdiği restoranı ise Londra’da Park Lane bölgesinde açmış olduğu, açılışında 2 Michelin yıldızına ve çok kısa bir süre sonra da 3 Michelin yıldızına layık görülen, Dorchester otelleri bünyesindeki “Alain Ducasse at the Dorchester”. 

   2007'de açılan Alain Ducasse at the Dorchester'ın şefliğini bugün Ducasse'ın takımından Jean-Philippe Blondet yapıyor. Ducasse'ın yarattığı geleneği olanca ihtişamı ve titizliğiyle devam ettiren ekibin özverisi restorana adım atar atmaz kendini hissettiriyor.

   Restorana has deneyimlerin başında, 7 kişiye kadar ulaşabilen masasıyla Table Lumière köşesi. Ducasse'ın birçok restoranında görüldüğü gibi burada da aristokratik bir ihtişam tüm ışıltısıyla yansıtılmış. 4.500 fiber optik ışıktan oluşan bir perdeyle çevrili Table Lumière'de yemek yemeği tercih ettiğinizde özel bir menüden seçim yapma şansına da sahip oluyorsunuz.

   Paris'teki 3 yıldızlı Ducasse restoranı Plaza Athénée ve yine Ducasse'ın imzasını Fransa'nın sembolü Eyfel Kulesi'ne kazımış olan Jules Verne restoranının tasarımcısı Jouin Manku, Table Lumière'in de tasarımını yapan kişi. Bu özel tasarımda Fransız ve İngiliz gelenekleriyle modern çizgileri birleştirmeyi başaran Manku'nun bir diğer ilham kaynağı da Dorchester Otel'de konaklayanların harikulade manzarasına tanıklık edeceği Hyde Park ve Alain Ducasse'ın mutfakta yarattığı sanat dünyası olmuş.

   Çağdaş Fransız mutfağının lezzetlerini, Fransa ve İngiltere'ye özgü içeriklerle harmanlayan ve sunan Dorchester, Londra'daki az sayıda 3 Michelin yıldızlı restorandan biri olmasıyla da dikkat çekici. Restoranın imza yemeği ise temeli istakoza dayalı "souté gourmand".

   Alain Ducasse at the Dorchester'ın 3 adet özel salonunda Fransız ve İngiliz aristokrasisinin şıklığını, mutfak geleneklerini modern bir yorumla tatmak, gurme gezginler için unutulmaz bir deneyim olacaktır. Damak tadına düşkünler için Alain Ducasse'ın restoranlarının peşine düşmek gastronomiye bakışınıza da çok ilginç detaylar ekleyecektir.

   Eğer pişirmeye de merakınız varsa belirtmeden geçmeyelim, Alain Ducass'ın Fransa'da Centre de Formation d'Alain Ducasse, Ecole Nationale Supérieure de Pâtisserie, Ecole de Cuisine Alain Ducasse adını taşıyan 3 tane okulu da mevcut. İster okuluna ister restoranına gidin, Alain Ducasse'ın mutfak sanatıyla kurduğu ilişkiden öğrenilecek çok şey var.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Fransa hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam