Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Yaşasın Kakao, Yaşasın Çikolata

   Kakaonun Avrupa'ya gelişi şerefine kutlanan 7 Temmuz Dünya Çikolata Günü'nde, çikolata hakkında pek tatlı bir yazı...

   Çikolata öyle bir şey ki onu yemek için her zaman bir bahanemiz var. Üzgünken, mutluyken, aşk acısı çekerken ya da içimiz aşkla kıpır kıpırken, diyete başlamadan önce son bir kaçamak niyetiyle, hatta diyetteyken bile aç biilaç geçen günlerin ardından hediye mahiyetinde… Çikolata her zaman, her yerde bizimle!

   Peki çikolatayı dünyadaki milyarlarca insan için bu kadar özel kılan ne? Onu bu denli vazgeçilmez ve büyülü hale getiren? Her ne kadar bu konuda bir görüş birliği olmasa da çikolatanın içeriğinde bulunan bazı maddelerin, beyin kimyasallarına etki ederek mutluluk hormonu salgılanmasına neden olduğu sık sık tekrarlanan bir söylem. Ayrıca özellikle bitter çikolatalar kalp-damar sağlığı ve tansiyon üzerinde oldukça olumlu etkilere sahip. Bu işin bilimsel yanı ama galiba çikolata insanoğlu için bundan çok daha fazlasını ifade ediyor.

   Aslında Bir Para Birimi

   Bugün arkeolojik kazılar, Meksika’daki ilk büyük medeniyetlerden olan Olmecler’in kullandığı MÖ 1500 yılına ait antik kap kacaklarda; kakao ve çayda bulunan bir uyarıcı bileşik olan teobromin izlerine rastlandığını gösteriyor. Kakaonun insanlık tarihindeki önemi burada da bitmiyor. Bundan yaklaşık 1500 yıl önce Aztek uygarlığı tarafından bir değiş tokuş aracı olarak kullanılan kakao çekirdeği, aynı zamanda “Tanrılardan gelen bir hediye” olarak görülüyordu. Maya medeniyetinde de kakaonun önemi bir hayli fazla. Yazılı Maya tarihinde, kutlamalar sırasında ve önemli işlerin tamamlanmasının ardından kakao çekirdekleriyle hazırlanan çikolatalı içeceklerin tüketilmesinden bahsediliyor. 


   Kakao Ağacından Çikolata Paketine Yolculuk

   Çikolata üretimi, kakao ağaçlarından başlayıp paketlenme sürecine dek uzanan ve hayli emek isteyen bir süreç. Yılda iki kez toplanan kakao kabukları kırıldıktan sonra, içlerinden çıkan beyaz hamurumsu sıvıyla kaplı çekirdekler büyük ahşap kutulara yerleştiriliyor. Burada 5-7 gün arasında fermente edilen çekirdekler daha sonra kurumaları için güneş gören bir yere alınıyor ve ardından dünyanın hemen her yerindeki çikolata üreticilerine sevk ediliyor. Bundan sonraki süreç çekirdeklerin kavrulması ve daha sonra da kakao likörü olarak adlandırılan son haline gelinceye dek taş merdaneler aracılığıyla öğütülmesi. Bu işlemi çikolatanın sıcaklığını yükseltip düşürmek için yapılan temperleme ve en son aşamada ise çikolataya son halini vermek için kalıplara dökme süreci takip ediyor. Bu aşamaların her birinde izlenen yöntemler üreticiden üreticiye farklılık gösteriyor çünkü bu, her bir firma için ayrı bir sır. Yani bizi belli bir marka çikolatayı almaya iten nedenlerin bileşkesi. 

   Evde Çikolata Yapmak

   Çikolatadan bu kadar bahsetmişken evde çikolata yapımı üzerine de bir şeyler söylemeden olmaz. Evde çikolata yapmak için pek çok tarif var ve hemen hepsi de farklı zevklere hitap ediyor. Buradaki tarif ise en klasik tatlardan olan ve evinizde kolaylıkla deneyebileceğiniz sütlü çikolata üzerine. 1,5 su bardağı suyu bir tencerede kaynatın. Bu sırada 2 su bardağı kakao tozu ile 3/4 bardak kakao yağını (kakao yağı yerine aynı miktarda tereyağı da kullanılabilir) hamur haline gelecek şekilde yoğurun. Bu karışımı, içinde bulunduğu kapla birlikte ocakta ısıttığınız suyun üzerine yerleştirin ve düzenli şekilde karıştırarak homojenize bir sıvı elde edin. Yarım bardak şekeri, ¼ bardak pudraşekeri ve ¼ çay kaşığı tuzla çırptıktan sonra bu bileşimi diğer kakao karışımına ekleyin. Üzerine topaklanmayı önlemek için karıştırmaya devam ederek 2/3 su bardağı sütü de yavaş yavaş ekledikten sonra elde ettiğiniz karışımı kalıplara dökün ve en az altı saat boyunca buzdolabında bekletin. Ev yapımı çikolatanız hazır oldu bile! Farklı lezzetler elde etmek için bu tarif eşliğinde ekleme ve çıkarmalar yapmak mümkün. Fındıklı, fıstıklı, çilekli, bademli ya da karamelli… Dünyada bin bir çeşit çikolata, bin bir lezzet var. O halde daha ne denir ki? Dünya Çikolata Gününüz kutlu olsun!

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   1

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (1)

   SERHAT SOMUNCUOGLU

   Yeni ve farklı bilgiler, mutluluğun kültürel versiyonu...

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam