Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Sofranın Olmazsa Olmazı: Ekmeğin Hikâyesi

   Sabah akşam her sofranın baş köşesinde yerini alan ekmeğin tarih boyunca gelişen öyküsüne eşlik ediyoruz.

   Un, su ve maya ile başlayan bir hikâye binlerce yıldır sofraların vazgeçilmezi konumunda. Kolay taşınabilir, dilimlenebilir olması ilk ortaya çıktığı tahmin edilen zamandan itibaren hızlıca dünyaya yayılmasını sağladı ve bugün ekmek, dünyada en çok tüketilen besin maddesi.

   Kimi kaynaklar ekmeğin öyküsünün 30 bin yıl kadar önce başladığını iddia ediyor. İlk ekmeğin pişirildiği tarih olarak ise 12 bin yıl kadar öncesi yani Neololitik dönem gösteriliyor. Kesin bir tarih bilinemese de onsuz yapılamayan bu yiyeceğin hayatlarımızdaki sarsılmaz konumunun tarihin derinlerinden geliyor oluşu gayet anlaşılır. Dünyanın her yerinde farklı çeşitleri ve lezzetleri olan ekmek, karbonhidrat kaynağı olması sebebiyle de tarih boyunca insan türünün temel besin kaynaklarından bir tanesini teşkil ediyor.

   İlk olarak Orta Doğu’da, Mısır’da yapıldığı düşünülen ekmek, zaman içerisinde dünyaya yayılıyor ve kimi kültürlerde maya kullanılarak kimilerinde ise mayasız yapılıyor. Temel madde olarak yalnızca buğday unu değil, mısır, pirinç, arpa, darı gibi çok çeşitli malzemeler kullanılıyor.   M.Ö. 600’de Persler rüzgar değirmenini, M.Ö. 450 civarında Romalılar ise su değirmeni sistemini buluyorlar. Değişen sistemlerle ekmek üretiminin çeşitlenişi ve üretim hızının artışı da gelişiyor. Farklı tahılların kullanımından da söz edilmeye başlandığı gibi üretilen ekmeklerin yumuşaklık, kabarıklık derecesi de çeşitlenmeye başlıyor. Temel besinlerden biri hâlini almaya başlayan ekmek, kültürden kültüre çeşitlendiği gibi tek bir toplum içinde sınıfsal bir ayrıma da uğruyor. Örneğin Orta Çağ Britanyası’nda ekmeğin aynı zamanda bir statü sembolü olduğunu görüyoruz. Üst sınıflar için daha beyaz, daha yumuşak ekmekler üretilirken alt sınıflara ise koyu renkli ekmekler üretiliyor.

   Fransa’nın bageti, İtalya’nın ciabattası, Orta Doğu’nun challah’ı, lavaşı, Hindistan’ın naan ekmeği derken bu temel gıdaya endüstriyel dokunuş ise 20. yüzyılda oluyor. 21. yüzyılın ekmek üretiminde karakteristik özelliklerinden biri ise geleneksel ekmeklerin yeniden popüler olması ve yeni formüllerle ekmek türlerinin sayamayacağımız oranda artışı.

   ​Ekmeğin çeşitlenişi ve gelenekselin yenilenerek tekrar gündeme gelmesiyle yeni ve eski fırınların da popülaritesi arttı. Dünya genelinden farklı kültürlere ait, tadına bakılması gereken ekmeklerden birkaçına göz atalım;

   Baget / Baguette, Fransa

   Fransa’nın o meşhur upuzun ve ince baget ekmeklerini ülkenin her şehrinde, köyünde fırın anlamına gelen “Boulangerie”lerde bulabilirsiniz; ama tabii bu işi bir sanat hâline getirenlerin en iyileri başkent Paris’te. Her yıl Fransa’da “En İyi Baget” ödülü veriliyor. 2018’de ve 2019’da iki kez üst üste bu ödülün sahibi olan fırın “Boulangerie 2M” çıtır çıtır bagetin tadına varmak için tercih edebileceğiniz en iyi adreslerden. Christophe Vasseur’ün kurucusu olduğu “Du Pain et Des İdées” ise bir diğer uğrak noktanız olmalı. İsmi “ekmek ve düşünceler üzerine” anlamına gelen mekânda tadacağınız ekmeklerin lezzeti ve çıtır çıtır ekmek kabukları bağımlılık yaratacak derecede leziz.

   Challah, İsrail

   Yahudi kültürünün simgelerinden biri olan challah ekmeği özellikle Sept Bayramı’nda yenilen fakat her gün her fırında bulabileceğiniz yumurtalı, örgü şeklinde forma sahip bir ekmek türü. Yahudi kültürüne ait bir ekmek çeşidi olan challah ekmeği, dünyanın pek çok yerinde yapılıyor; fakat en lezizlerinden biri İsrail’in Tel Aviv şehrinde Dallal isimli restoranda bulunuyor. Hem restoran-kafe hem de fırını olan mekânda challah dışında baget, çavdar, cevizli ekmek gibi farklı lezzetleri de bulabilirsiniz.

   Ciabatta, İtalya

   Gastronomi konusunda dünyanın en önemli coğrafyalarından biri olan İtalya’nın ekmekler konusunda da yadsınamayacak bir yeri var. Pizzası, pastası (makarna) derken hamur işiyle uğraşmaya, hamurdan envai çeşit lezzet yaratmaya alışık olan İtalyan mutfağının geleneksel ekmeği ise ciabatta. İlk kez 1982’de ortaya çıkan ciabatta, Verona bölgesinde Arnaldo Cavallari tarafından üretiliyor. Çok eski bir tarihe sahip olmasa da kısa sürede gelenekselleşmiş bir İtalyan lezzeti olan ve dünyaya İtalyan ekmeği olarak nam salan ciabatta’yı Verona ve Milan başta olmak üzere İtalya’nın her şehrinde bulabilirsiniz.

   Tortilla, Meksika

   Çoğunlukla mısır unuyla yapılan hamurun ince yuvarlak formda açılıp pişirilmesiyle yapılan tortilla, Meksika mutfağının vazgeçilmezlerinden. Orta Amerika’nın yerlileri Aztek halklarından bu yana, yani 10 bin yıldan uzun süredir üretilen bu mayasız ekmek çeşidi, Meksika usulü yemekler başta olmak üzere her yemeğin yanına yahut üzerine sürülecek fıstık ezmesi, krema gibi tatlılarla ağız sulandıran bir lezzet.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam