Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   San Sebastian’da Pintxos Turu

   Burada geçirdiğimiz birkaç gün ve Arzak Restoran’daki unutulmaz lezzet deneyimi yeni bir yaşam tarzının ilham kaynağı.

   San Sebastian’da Pintxos Turu
   Levent Özçelik
   Gurme

   25.09.18

   Dünyada ne var ne yok? Gezer, çeker, anlatır, yazar.

   Pintxos yazılır Pinços okunur; San Sebastian

   İstiridye Plajı'nda sular henüz çekilmiş. Kumsalın sonunda ünlü İgueldo Tepesi görebildiğim son nokta. Kumsalın üzerinde güneşlenenler, suyun çekildiği alanda koşarken ayak izlerini bırakanlar, yine ıslak kumların üzerine sevgilisine şiirler yazanların uzayıp giden kelimeleri... Yanıma yaklaşan köpeğin önce kendisi, ardından sahibi ile tanışıyorum. İstiridye Plajı'nın akşam saatleri olağanüstü güzel. Sahi yılın büyük bölümünde günleri böyle sonlandıran San Sebastianlılar günün hangi zaman diliminde çalışıyorlar. Öyle ya, zaten bir kaç yüz bini aşmayan San Sebastian nüfusunun önemli bir bölümü ya La Concha yani İstiridye Plajı’nda ya da Zurriola Plajı'nda; kalanı ise şehrin pintxos barlarında. Ancak bu kez plajlarda volta atmaktan ziyade pintxos turu yapmaya geldim. Ayrıca bu turların bir gününü Vedat (Milor) ağabey ile yapacağım için ekstra şanslıyım. Unutmadan Ertuğrul (Özkök) ağabey ile de dünyaca ünlü 3 Michelin yıldızlı Arzak’ta akşam yemeği yiyeceğiz.  Ama önce kendimi San Sebastian’ın eski şehir diye bilinen trafiğe kapalı dar sokaklarına atmalıyım. İlk durak Bask bölgesinin en bilinen pintxos barlarından biri Gandarias.

   Tapas değil Pintxos!
   Bask bölgesinde bizim "tapas" diye bildiğimiz İspanyol mezelerine "pintxos" diyorlar. İlk bakışta arada pek fark yok. Ancak yöresel malzemeler tapas ile pintxos arasındaki farkı yaratıyor. Zaten Bask dilinin yazılışı ve alfabesi de farklı.

   Nerede “Hangi” Pintxos Yenir?

   GandariasBask mutfağının olmazsa olmaz mekânlarından. Mantarlı karides, kalamar, yumurtalı karides, mantarlı risotto mutlaka tadına bakılması gereken lezzetler. Bölgenin geleneksel içkisi ise Cider.
   Bide Bide: Klasik pintxos mekânlarından biri. San Sebastian'da kötü yemek bulmanız zor. Malum şehrin doğasına aykırı.
   Borda Berri: Morina balığının kılçıklarının kaynatılmasıyla elde edilen jelatinden yapılan pil pil sosu ile morina balığı işkembesi, İdiazabal peyniriyle yapılan risotto ve ayvalı ahtapot ızgara.
   Casa Urola: Carrasco Jamon, bieira (deniz tarağı) gambas blancas (beyaz karides)

   Bernardo Etxea: Cigala (kerevit), Almejas (istiridye), salsichon (sucuk), pimientos padron (acı biber)
   Bar Nestor: Tortilla ve özellikle domates salatası.
   Ganbara: Bu mekân çeşit çeşit mantarlarıyla ünlü. Bebe kalamarı, zeytinyağında şişe takılı servis edilen biber ve salatalık turşuları, zeytinyağlı ançuezi ve percedes’i.

   Percedes Midyeleri
   Ganbara’nın sahibi Amaiur, okyanusun dalgalarıyla falezlere yapışan Percedes’leri kayalara tırmanan balıkçıların topladığını anlatıyor. Toplama süreci oldukça tehlikeliymiş. Dev dalgalar balıkçıları alıp götürebiliyormuş. Bunun için percedes’i her zaman bulmak zor.

   Arzak, Bir Michelin Efsanesi

   Ertuğrul abiyle La Concha’dan solumuza küçük limanı alıp Castillo Kalea'nın bulunduğu burnu dolaşarak şehrin diğer plajı Zurriola’ya doğru yürüyoruz. Yanı başımızdaki tepede şehrin sembollerinden, İsa'nın Kutsal Kalp Heykeli var. Heykel Rio de Janerio’daki İsa Heykeli’nin tıpkısı gibi hatta replikası olabilir. Yine solumuzda denizden dönen yelkenciler art arda küçük marinaya giriyor. Sahile sıralanan lokantaların masaları dolmaya başlamış. Bizim planımız ise belli: Son yıllarda daha da ünlenen 3 Michelin yıldızlı Arzak Restoran’da masamız hazır.

   1897 yılında Arzak Ailesi tarafından kurulan restoran, aynı zamanda ailenin eviymiş uzun yıllar. Girişte bulunan barda aperitif içerken Juan Mari Arzak ve ardından kızı Elena Arzak  geçiyor. Elena Arzak bizi yemek öncesi ilginç bir tura çıkarıyor. 100 bin şişelik şarap kavı göz kamaştırıcı. Yaklaşık 3 bin farklı şarap var. Yüzde 70’i İspanyol, yüzde 20’si Fransız şarabı, diğerleri ise ağırlıklı Avustralya ve Kaliforniya şarapları. Ardından test odasına giriyoruz; laboratuar görümündeki odada küçük çekmecelere yerleştirilmiş pek çok sır var. Eşsiz Arzak mutfağının yüz yıldan fazla zaman boyunca biriktirdiği sırlar bunlar. Elena 1400 farklı yemek malzemesi olduğundan söz ediyor bu küçük kutularda.

   Dedelerinin 19. yüzyıl sonlarında şaraphane ve han olarak inşa ettikleri mekân, bugün Juan Mari Arzak ve şef Elena Arzak tarafından işletiliyor. Arzak daha önce gittiğim Michelin yıldızlı lokantaların pek çoğundan farklı. Duvarlara, belli ki bir sanatçının elinden çıkma kaşık, çatal, bıçak oymaları işlenmiş. Sunumlar da sıradışı. Başlangıçta bükülmüş bir içecek tenekesinin üzerinde tonikle sulandırılmış bir mango geliyor. Istakoz, baharatlı sebzeler, domates suyu üzerinde roka ve bizim Girit kabağı dediğimiz küçük kaşıkla servis ediliyor. Yemeğinizi yerken cam tabağın altında okyanusu izliyorsunuz. Arada yine farklı sunumlarla yumurta-gorgonzola peyniri geliyor. Fener balığı, üzerinde pirinç bir kılıfla servis ediliyor ve pirinç sıcak sos üzerinde eriyor. Yanında tabii ki Rioja bölgesinin şarapları servis ediliyor. Farklı bir tat ve sunum deneyimi.

   Yemek için masaya oturduğumuzda Elena Arzak, ilk olarak “Öğlen ne kadar yediniz, ne kadar açsınız” gibi bir soru yöneltiyor. Ardından “Alerjiniz var mı, ıstakoz sever misiniz, kuzu mu, güvercin mi, et pembe mi, çok pişmiş mi olmalı” gibi sorularla devam ediyor.

   Bask Mutfağını Özel Kılan Sırlar

   Peki, nedir lezzet dünyasında Bask mutfağını ve San Sebastian’ı özel kılan şey? Bask Bölgesi, İspanya’nın kuzey batısında, İspanya ve Fransa’nın sınırları içerisinde Atlas Okyanusu kıyısında uzanan özerk bir bölge. Pirene Dağları’yla deniz arasında yayılan doğa harikası bölgenin mutfağı, tazelik ilkesi üzerine kurulu. “Yöresel” bir mutfak aslında. Günümüzde yöresel mutfağın temel özelliklerine sadık kalmanın yanı sıra komşu Fransa’nın mutfak tekniklerinden de yararlanılıyor. Sonuç olarak da karşımıza yerellikten ödün vermeyen ama farklı tatları bir araya getirerek şaşırtan mükemmel bir lezzet dünyası çıkıyor.

   Bölgenin en önemli uğrak noktası San Sebastian, “kişi başına en çok Michelin yıldızlı restoran düşen şehir” diye biliniyor. San Sebastian’ın lezzet dünyasında haklı bir gururla taşıdığı bu misyonun arkasındaki gerçeği, Arzak Restoran’ın mutfağında ayaküstü yaptığımız sohbette anlıyoruz. “Bask bölgesinde gastronomi yemekten fazlasını ifade eder; bir hayat tarzıdır” diyorlar. Bu şehirde geçirdiğimiz birkaç gün ve Arzak Restoran’daki bu unutulmaz lezzet deneyimi, bizler için de yeni bir yaşam tarzının ilham kaynağı oluyor. Yayınladıkları yemek kitapları da ilginizi çekebilir. Bu arada aylar öncesinden rezervasyonların dolu olduğunu da hatırlatayım.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   San Sebastian hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam