Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Oktoberfest, 200 Yıllık Coşku

   Geçit törenleri, şarkılar söyleyip rengârenk geleneksel Bavyera kıyafetleri ile dans eden insanlar, çadırlar, panayır alanları, hiç bitmeyecekmiş gibi sürüp giden masalsı bir şölen…

   Sağlığınıza! 

   Bavyera’nın 200 yıldan uzun zamandır kutlanan, bugün adı birayla özdeşleşmiş olsa da hem anlamı hem de kapsamı bunun çok daha ötesinde olan, tarihin en eski festivallerinden biri, Oktoberfest’ten bahsediyoruz. Alman kültürünün en renkli yansıması, Avrupa’nın ise tartışmasız en köklü festivalini sizler için her yönüyle ele aldık. Arkanıza yaslanın ve keyfini çıkarın, zum W ohl!* Oktoberfest kendine has kuralları, her yıl sadakatle tekrarlanan ritüelleri olan, bölge halkının oldukça değer verdiği ve ciddiye aldığı bir festival. Festivalin bugünkü formuna kavuşması belli dönemlerde eklenen yeni deneyimlerle epey zaman aldı. Peki, günümüzde her yıl 6 milyonun üstünde insanı ağırlayan Bavyera’nın ünlü “Ekim Festivali” nasıl başladı diye merak ediyorsanız, gelin hep beraber 1810 yılına uzanan keyifli bir zaman yolculuğuna çıkalım.


   Bir Düğün, Çok Eğlence

   Oktoberfest’in başlangıcı olarak kabul edilen 1810 yılı, Bavyera Veliaht Prensi Ludwig ile Prenses Therese’in evliliklerini kutlamak için düzenlenen görkemli bir şölene tanıklık etmiştir. Tüm Bavyera halklarının davet edildiği şölende at yarışlarından geçit törenlerine kadar birçok etkinlik gerçekleştirilmiş, Bavyeralılar prenslerinin ve ülkelerinin bu kutlu gününde bu coşkuyu yürekten sahiplenerek paylaşmış. Öyle bir sahiplenmişler ki her yıl aynı tarihlerde birbirinden farklı onlarca etkinlikle zenginleştirilen ve günlerce süren bir festival olarak günümüze dek kutlamaya devam etmişler.

   Herkes İçin Eğlence

   Bavyera Veliaht Prensi Ludwig ve Prenses Therese’in evlilikleri onuruna 1810’dan beri Theresienwiese (Therese’in çayırı) olarak adlandırılan alanda, bugün dünyanın en büyük halk festivali Oktoberfest gerçekleştiriliyor. Festivalle özdeşleşen imajların çoğunlukla abartılı ebatlardaki bira bardaklarıyla dolu olması Oktoberfest’in bir bira festivali olduğu yanılgısı yaratsa da aslında etkinlik bundan çok daha fazlası. Festival alanına kurulan devasa çadırlarda bir yandan yerel orkestraların müzik ziyafetlerini dinleyip bir yandan Bavyera mutfağının eşsiz lezzetlerini tadarak Alman kültürünü derinlemesine hissetmek mümkün. Festivalde en rağbet gören ve belki de başka hiçbir yerde rastlayamayacağınız etkinliklerden biri “pire sirki”. Adı üstünde etkinlik, 60 pire ile gerçekleştirilen akrobasi gösterilerinden oluşuyor ve gerçekten çok büyük bir ilgi görüyor. 1948’den bu yana gerçekleştirilen bu etkinliği görmenizi tavsiye ederiz.

   Adım Adım Oktoberfest

   Oktoberfest’e, 1950 yılından itibaren gelenekselleşen geçit töreniyle start veriliyor. Rengârenk geleneksel kıyafetleriyle 9 bin civarında Bavyeralı bu törende boy gösteriyor. Geçit töreninde tüfekli tören alayı, bando, atlı gösteri grupları, tarihî faytonlar ve bölge kültürüne dair daha birçok renkli unsur yer alıyor.

   Rakamlarla Oktoberfest

   Oktoberfest’i her yıl 6,4 milyondan fazla insan ziyaret ediyor. Bu rakamın %70 civarında bir bölümünü bizzat Bavyera halkı doldururken Avrupa, Amerika ve Doğu Asya’dan da birçok katılımcı festivale iştirak eder.

   • Almanların Theresienwiese olarak adlandırdıkları festival alanının yüz ölçümü 42 hektar. Bu büyüklük kabaca 40 futbol sahasına eşdeğer. • Festival alanında farklı etkinlik ve kültürel renklilikleri barındıran 13 devasa çadır yer alıyor ve bu çadırlar toplamda aynı anda 120 bin kişiyi barındırabiliyor!

   Rakamlarla Oktoberfest

   • Festival aynı zamanda bir “kayıp eşya” cennetidir. Kayıp eşya ofisinde her yıl 5 bin civarında eşya birikir ki bunların arasında cep telefonu, cüzdan, pasaport, işitme cihazı, kıyafet gibi birbirinden farklı eşyalar yer alır. En garibiyse, her yıl mutlaka birkaç çift alyansın da kayıp eşyalar arasında yer almasıdır. • Açılış günü yapılan geçit töreninde geleneksel kıyafetleriyle 9 bin civarı katılımcı boy gösterir. Yaşanan renk cümbüşünü hayal edin!

   ​Photo by Christoph Krichenbauer on Unsplash

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Münih hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam