Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Napoliten Pizza ile Tanışın!

   Bugünkü pizzanın atası Napoliten pizza, her ne kadar sade bir malzeme içeriği olsa da toplumsal ve kültürel anlamda renkli ve derin bir tarihi işaret ediyor.

   Mütevazı Bir Lezzet, Küresel Bir Şöhret

   İtalyan mutfağı denince sayabileceğimiz yemeklerin başında pizza gelir. Dünyanın her köşesinde karşılaşabileceğimiz bu popüler lezzetin dünyaya yayılmadan evvel yüzyılları aşan köklü bir tarihi var.

   18. yüzyıl İtalya’sındayız. Akdeniz’in renkli çehresini taşıyan, pizzanın doğum yeri Napoli. Bir yanında Vezüv Yanardağı’nın heybeti öte yanında sakince uzanan tepeleri, daracık sokakları ve sıcacık atmosferiyle Napoli için pizza, basit bir yiyecekten çok daha fazlası. Pizza, sokak aralarındaki küçük dükkânlarda ve seyyar arabalarda, şehrin her yerinde ulaşılabilen bu mütevazı lezzet, geçmişte lazzaroni denen Napoli’nin yoksul kesiminin ana besin kaynağıymış ve bir dilim pizza tüm günü kurtarmaya yetermiş.

   Geçmişten bugüne çeşitli malzemelerle pişirilen ince yassı-ekmekler, pizzanın ataları. Bugünün pitta, tortilla, lavaş vb. ekmekleri de bu ailenin üyeleri.

   Pizzeria Her Yerde, Pizzaiolo Sadece Napoli’de

   Pizzeria’ların ortaya çıkışı 18-19. Yüzyıl aralığını işaret ediyor. Pizza dükkânı anlamına geliyor Pizzeria. Pizzayı yapan kişi içinse ayrı bir kelime mevcut; pizza ustası, Pizzaiolo. Bu iki kelimenin de hâlen kullanımda olduğu tek şehir Napoli. Pizza yapımının inceliklerini ve geçmişini bilen ustalar, zincir pizza restoranlarına karşı yerel deneyimi emsalsiz kılan kişiler. Bölgeye has ve oldukça önemli olan bu ayrım, şehrin dünyaya yayılmış olan yemek kültürünün geleneksel özelliklerini koruduğunu kanıtlar nitelikte.

   Napoliten Pizza Napoli’de Yenir

   Bu şehirden ismini alan Napoliten pizzanın klasik iki çeşidi mevcut: Marinara ve Margherita. Odun ateşi fırınlarda pişirilen leziz pizzaların, domates sosu, mozzarella peyniri, sarımsak, fesleğen gibi üst malzemeleri Napoli ve çevresinden elde edilen taze ürünler. Özellikle bir pizza için vazgeçilmez olan mozzarella ve diğer birçok peynir çeşidi, Napoli’den Sorrento Yarımadası’na uzanan bölgede üretilmekte. Monti Lattari (Süt Tepeleri) denilen bu bölge süt ve süt ürünleriyle meşhur.

   Pizzaların Kraliçesi: Margherita

   Margherita pizza, tadı ve tarihiyle özel bir konumda yer alıyor. Meşhur hikâyeye göre 1889 senesinde İtalya kralı Umberto ve eşi Kraliçe Margherita Napoli’yi ziyarete geliyorlar. Pizzeria Brandi’nin şefi Rafaele Esposito kraliçeye sunmak üzere çeşit çeşit pizzalar hazırlıyor. Bu pizzalar içerisinde kraliçenin favorisi mozzarella, domates ve fesleğenli olan pizza, bu tarihten itibaren Pizza Margherita olarak anılmaya başlıyor.

   Napoliten Pizza, Napoli’den Dünyaya!

   Napoli’de doğan pizzanın dünyaya açılması ve millî bir nitelik kazanması İkinci Dünya Savaşı sonrasında gerçekleşiyor. İtalya’nın farklı şehirlerinden Napoli’ye gelenlerin artışı, göç ve turizmin etkisiyle hız kazanıyor. Güneyden kuzeye ve oradan Avrupa’ya başlayan göç dalgası ve Avrupalıların İtalya’ya gerçekleştirdikleri seyahatlar sonucunda Napoli’nin pizzası, dünyanın birçok yerinde nam salmaya başlıyor.

   Margherita pizzanın bugün devlet korumasında olmasına da şaşırmamalı. Malzemelerinin renkleri İtalyan bayrağının renklerinde! Domatesin kırmızısı, peynirin beyazı, fesleğenin yeşiliyle İtalyan halkı için hem millî duygulara hem göze hem de mideye hitap ediyor.

   Geleneksel Napoliten Pizza Standartları

   İtalya ve dünyadaki sayısız pizzeria’nın çoğu bir Napolilinin idaresinde. 1984 yılında Napoli’de kurulan Associazione Verace Pizza Napoletana (VPN), Napoliten pizzanın otantik yapısını koruyup korumadığını belirliyor ve şartlarını sağlayanlara sertifika veriyor.

   Bugün dünyanın dört bir yanında VPN sertifikalı yüzlerce pizzeria mevcut. Peki nedir Napoliten pizzanın standartları? Hamurda çok ince buğday unu, Napoli mayası (ya da sıvı bira mayası), su ve tuz kullanılacak. Hamuru elle yahut hızı düşük bir mixer ile yoğurulacak ve oklava kullanılmadan elle açılacak.
   Malzemelere gelirsek… Domatesiniz San Marzano’dan, mozzarella’nız fior di latte inek sütünden, zeytinyağınız natürel sızma ve fesleğeniniz taptazesinden olmalı. Pişirme derecesi, pişirilen fırının özellikleri konusunda da katı kurallar var.

   Ustaların Mekânları

   Napoliten pizzayı yerinde deneyimlemek isteyenler için sayısız seçenek var; fakat 1870’den günümüze kadar bu kültürü taşımış olan iki adres kuşkusuz öne çıkıyor. Da Michelle, Brandi ve Starita’da geleneksel napoliten pizza, sadece leziz bir akşam yemeği olarak değil Napoli’nin tarihî kent ve yemek kültürüyle de karşınızda olacak.

   Antica Pizzeria Da Michelle: Pizzaya Tapanların Mekanı

   Yol üstünde ufacık, şirin, tarihî bir dükkân olan Da Michelle'de, pizzanın sokak kültürüyle olan ilişkisi görülebiliyor. Uzmanlar “Pizzanın Kutsal Tapınağı” diye tanımlıyorlar burayı. Yalnızca Margherita ve Marinara pizzaları var. Sokağı dolduran bir kalabalık sürekli dükkânın önünde. Sonundaki lezzeti düşünürseniz kuyrukta beklemeye değer!

   Brandi: Margherita pizzanın doğduğu pizzeria

   Napoliten pizzanın en bilinen çeşidini margherita pizza burada yaratılıyor. Kraliçe Margherita’ya sunulan ve millî yiyecek hâline gelen bu lezzeti yaratmak az şey değil. Hâliyle Brandi, şöhretinin haklı gururunu taşıyor.

   Pizzeria Starita: Starların Elinin Hamuruyla

   Napoli’nin en eski sokak pizzacılarından biri. Yüz küsur senedir napoliten pizzada ustalığı kanıtlıyor. Vittorio De Sica’nın L’Oro di Napoli (Golden of Naples) filminde Starita’yı görebilirsiniz. Filmde Starita’nın pizzalarını yapan ise ünlü Napolili aktris Sophia Loren, pizza kültürü ve onun dünya çapında yakaladığı popülariteyi şöyle yorumluyor:

   “Bugün tüm dünya ve özellikle de gençler pizza için çıldırıyorlar. Bu hem bir teselli hem de çok anlamlı bir durum: çünkü pizza için her zaman temelde bulunan, çok saf ve neşe dolu bir şey vardır. Bana her zaman, pizza düşkünlerine karşı bir sevecenlik telaşına kapılma hissi verir.”

   Napoli’nin dar sokaklarından doğup dünyaya açılan, geniş halk kesimlerinin de kraliçelerin de favori yiyeceği Napoliten pizza; tarihi, lezzeti ve kültürüyle tercih edilmeye devam ediyor.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Napoli hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam